Масляк П.О. (упорядник)
Хрестоматія з географії України

Підземна Тернопільщина: Печера Кришталева. Печера Оптимістична

В. Радзіевський

Печера Кришталева

Своєрідною прикрасою Тернопільщини стали відомі карстові печери. Тут, на берегах Дністра і Збруча, Нічлови, Серету й Циганки знаходяться великі порожнини-лабіринти в гіпсах: Оптимістична, довжиною 103 кілометри, Озерна (Блакитні озера) — 83 кілометри 400 метрів, Млинки — 14 кілометрів 330 метрів, Вертеба — 7 кілометрів 820 метрів і багато інших, розташованих неподалік від сіл Кривче, Коралівка, Шупарка, Городок, Сковятин, Угрінь, Улашківці, Кудринці, Сапогов, Збручанське, Міжгір'я. Кожна печера — заповідний об'єкт, охороняється державою, захоплюючий екскурсійний маршрут для масового туризму.

Вхід у лабіринт печери Кришталевої знаходиться на скелястому гіпсовому урвищі, який високо піднявся над глибокою долиною річечки Циганки. У долині і на горбистих берегах привільно розташувалося село Кривче. З оглядового майданчика відкривається дивовижний краєвид на річкову долину, синіючі вдалині поля і ліси. Внизу над городами панують білі і червоні дахи будинків. Віддалік, за густою зеленню садів, над стрімкими схилами плоскої гори піднялися гострокутні башти старовинної фортеці.

Починається маршрут вузьким тунелем Вхідного коридору. Його стіни і склепіння, складені із значних кристалічних темно-коричневих гіпсів, у давні часи гладко відшліфовані підземними водами. У промінні світла на стінах виблискує, переливається, виграє мінливими виблисками гіпсовий кришталь. Створюється враження, що все навколо вкрите блискучим панцирем паморозі або незвичайним пальмовим гіллям, чи тонкою мозаїкою з дрібної біло-коричневої смальти. Хід м'яко освітлений електричними світильниками. Час від часу зліва і справа чорніють напівзасипані отвори бокових відгалужень.

Але ось коридор розширюється, і якось несподівано на всі боки розбігаються багаточисленні ходи, утворюючи той заплутаний підступний ребус, ім'я якому — лабіринт. Півтора десятка сходинок ведуть на дно залу, в якому зміг би розміститися двоповерховий будинок. Величний спокій, дрімотна тиша...

Білосніжним кришталевим бісером вкриті стіни ходів, що ведуть далі. Раптом зверху з пітьми несподівано з'являється грізна голова Кам'яного буйвола. Примха природи ожвавила скельну брилу, навколо якої нависли інші кам'яні химери, також старанно вирізьблені скульптором — водою з темно-коричневого блискучого гіпсу. Серед них розправив могутні крила Кам'яний орел, ширяючий під самим склепінням печери.

У сплетінні ходів виникають все нові і нові підземні зали: Див, Печера Скель, Завалів, Камін, Сталактитовий, Брил та інші. Ось Вапняний зал. Скам'янілі вапнякові потоки створили в ньому настільки несподівані композиції, що уява мимоволі переносить нас у чарівний світ казок. Зал Камін. Якось по-особливому відчуває себе людина на дні цього великого кам'яного колодязя з прямовисними стінами. Величезною цілиндричною трубою він розтинає десятиметрову товщу гіпсів і впирається в плоску вапнякову плиту. Колись тут, у суцільній пітьмі вічної ночі, ярилися потоки води, міліметр за міліметром виточуючи у гірській породі цей порожнинний, свічкою прямуючий вгору циліндр.

В екскурсійній частині Кришталевої печери найбільший за розміром зал Брил. У ньому відчуття надзвичайності вражає з першого кроку. Казковими химерами виглядають на дні дивні за обрисами кам'яні брили. У густу пітьму високого склепіння проникають гострі леза електричних променів. На південний схід простягнувся лабіринт Карстової експедиції із залами Нехай, Академічний, Втрачених Надій, Обвальний, Дружби, Преси і унікальним лабіринтом Кам'яних квітів.

Закінчується маршрут відвіданням Кришталевого коридору. Навіть заглянувши до зали печери не можна залишитися байдужим. Кам'яні лілії, дзвіночки, троянди, що зрослися у пишні суцвіття, переливаються у промінні кольорових прожекторів райдужним перламутровим блиском, змагаючись багатством форм і химерністю поєднань.

Печера Кришталева нині відома не тільки як екскурсійний об'єкт, а як пам'ятка природи, своєрідний підземний музей-заповідник. Є ще один аспект можливого використання Кришталевої печери. Постійна температура, вологість і чистота повітря, повна ізольованість від ряду впливів зовнішнього середовища, мінеральні води, та мінералізовані грязі визначають Кришталеву печеру як можливу в майбутньому підземну лікарню.

Звідки з'явилося це диво природи? Як утворилася під землею величезна порожнина-лабіринт? Більш 20 млн. років тому південно-західна частина Східноєвропейської платформи була вкрита морем. З часом воно відступило, розчленилося на велику кількість роз'єднаних водоймищ-лагун. На дні відкладалися потужні товщі гіпсів. Пройшли ще мільйони років. Давнє море зникло, залишивши після себе гіпсові нашарування. Під час Карпатського гороутворення і руху Волино-Подільської плити, осадові відклади розітнула густа сітка тріщин. По них циркулювали води, розмиваючи гіпси. В результаті цього складного і довготривалого, названого карстовим процесу, тріщини поступово перетворилися у підземні канали, галереї, зали, утворивши великі лабіринти.

Пройшло багато століть. Річкові долини заглибилися й рівень ґрунтових вод понизився настільки, що печери стали вільними від води. У підземеллях, що мають відкрите сполучення з поверхнею, знайшли притулок перші мешканці — дикі тварини. І, нарешті, декілька тисяч років тому, у пошуках захисту від небезпеки і стихії, в окремих печерах Подолії оселилася людина.

О. Климчук, М. Чайковсышй

Печера Оптимістична

Оптимістична — карстова печера у Подільсько-Буковинській карстовій області, біля с.Коралівки Тернопільської області. Найдовша в світі гіпсова печера-лабіринт. Протяжність її 165 тис. метрів, площа 215 000 кв. метрів, об'єм 500 тис. кубометрів. Вихід — у лійці на дні балки. Лабіринт утворений системою (подекуди — триярусною) горизонтальних ходів і галерей.

За морфологією, розміром і напрямом ходів виділяють 7 районів. Трапляються невеликі озерця. Територія поблизу входу періодично затоплюється. Нагромаджені обвальні, осипні та водні уламкові відклади. Численні гіпсові кристали. Температура повітря від 8° поблизу входу до 10° у центрі лабіринту. Відкрили печеру в 1966 р. львівські спелеологи. Печера Оптимістична — геологічна пам'ятка природи з 1971 р.