Масляк П.О. (упорядник)
Хрестоматія з географії України

Київ - природні умови, природоохоронні території, господарство, наука, освіта і культура

Е. Палієнко, В. Пересекін

Загальні відомості

Київ — столиця України, центр Київської області та Києво-Святошинського району, вузол залізничних, автомобільних, повітряних і річкових шляхів. Поділяється на 14 міських районів: Ватутінський, Дарницький, Дніпровський, Жовтневий, Залізничний, Ленінградський, Старокиївський, Мінський, Московський, Печерський, Подільський, Радянський, Харківський, Шевченківський.

Площа — 824 км2. Населення — 2616 тис. чоловік (1990 p.).

Заснований у кінці V — на початку VI століття (за археологічними даними). Перші згадки в писемних джерелах належать до 862 р. У ІХ - середині XII століття — центр Київської Русі, з 1934 р. — столиця України.

Природні умови

Київ розташований на Дніпрі, в його середній течії, нижче впадіння лівої притоки — Десни. Своєрідність і різноманітність природних умов Києва пов'язані з його положенням в межах фізико-географічних лісостепової зони та зони мішаних лісів. Північна частина міста розташована на Поліській низовині, південно-західна (правобережна) — на Придніпровській височині, південно-східна (лівобережна) — на Придніпровській низовині.

Поверхня правобережної частини міста — підвищена платоподібна лісова рівнина, розчленована ярами та балками, долинами невеликих річок. Лівобережна — низовинна алювіальна рівнина. Характерні форми рельєфу правобережжя — гори-останці, зокрема: Старокиївська, Печерська, Щекавиця, Хоревиця, Замкова, Звіренецька, Чорна, Черепанова, Батиєва, а також яри: Бабин, Смородинський, Кмитів, Протасів, Цимбалів та інші. Перевищення відносних висот на правобережжі досягає 100-105 м. Лівобережна частина Києва — східчасто-терасована, слаборозчленована рівнина з перевищенням відносних висот до 35 м.

Клімат Києва — помірно-континентальний, з відносно м'якою зимою і теплим літом. Пересічна температура січня —  -6,0°С...-6,1°С, липня — 19,1°С...19,2°С. Абсолютний мінімум температури — -35°С, абсолютний максимум — + 40°С. Опадів випадає пересічно 600 мм на рік (від 551 до 628 мм). Відносна вологість повітря — від 51-52% у травні до 94-95% у грудні. Кількість годин сонячного сяйва — 1843 на рік. Вплив Київського та Канівського водосховищ посилює бризову циркуляцію, зміни швидкості вітру, а також кількість атмосферних опадів. Багаторічні спостереження ведуться на шести метеостанціях.

У межах міста ширина Дніпра — 400-600 м, глибина — 6-12 м. На мілководдях ширина становить 800-1000 м, глибина —  4-5 м. Льодостав продовжується з кінця листопада до початку березня. По берегах Дніпра простягаються піщані пляжі (найкращі на Трухановому острові). Дніпро утворює численні притоки (Русанівка, Десенка), затоки (Матвіївська, Гавань, Старик), заплавні озера (Радунка, Тельбин). По території Києва протікають також Либідь, Сирець, Віта (праві притоки Дніпра), Горенка, Нивка (притока Ірпеня). Значні ділянки Либіді взято в колектори. Деякі річки, зокрема Сирець та Нивка, утворюють озера. Обриси заплавних озер збільшуються під час повені. Площі водного дзеркала озер не перевищують 3-5 га. Товщина льоду взимку —  близько 60 см. Найвища температура озер в липні.

Київ оточений майже суцільним кільцем лісів. На півночі, північному заході і заході — зона мішаних лісів — хвойні та широколисті ліси на дерново-підзолистих ґрунтах. У лісостеповій зоні під широколистими лісами переважають темно-сірі опідзолені, сірі та ясно-сірі лісові ґрунти. В межах міста значні природні та штучні лісопарки і парки, зокрема: Пуща-Водиця, Голосіївський, Святошинський лісопарк, на території якого багато виставок і ярмарків, парк імені О.С Пушкіна, імені Т. Г. Шевченка, Гідропарк, Маріїнський міський сад, Печерський, Наводницький, Відрадний, Сирецький, Нивки, Куренівський, Хрещатик та ін. Площа зеленої зони 43,6 тис. гектарів.

Природоохоронні території

Київ — кліматичний курорт, що входить до Дніпровсько-Дністровського рекреаційного регіону. Київська бальнеолікарня, 17 санаторіїв і пансіонатів з лікуванням, 5 будинків і пансіонатів відпочинку, чисельні бази відпочинку та піонерські табори. Курортні зони Конча-Заспа і Пуща-Водиця. В межах міста — 41 територія та об'єкт природно-заповідного фонду. З них 14 республіканського значення (пам'ятка природи Романівське болото, Ботанічний сад імені академіка О. Фоміна, Центральний республіканський ботанічний сад АН України, Сирецький дендропарк, зоопарк та 9 парків-пам'яток садово-паркового мистецтва).

Внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. територія Києва забруднена радіоактивними елементами. Серед важливих природоохоронних заходів — зменшення шкідливого впливу виходу промислових підприємств та транспортних засобів.

Господарство

Київ — один з основних промислових центрів і найбільший у країні, а також центр Київської агломерації. На Київ припадає 100% виробництва мотоциклів у країні, 40% магнітофонів, близько 10% екскаваторів, 16% хімічного волокна.

Провідне місце в промисловому комплексі міста посідає складне і точне машинобудування і металообробка, зокрема приладо- і верстатобудування, радіоелектроніка, оптика, транспортне і технологічне машинобудування (виробничі об'єднання «Арсенал», «Більшовик», «Електронмаш»), авіаційне, верстатобудівне («Ленінська кузня», «Червоний екскаватор», «Медапаратура») та ін.

Хімічна та нафтохімічна промисловість представлена виробничими об'єднаннями «Хімволокно»,  «Дарниця», «Укрлакофарби», «Укрпобутхім».

Київ — значний центр легкої промисловості (Київський та Дарницький шовковий комбінати, трикотажні об'єднання «Киянка», імені Рози Люксембург, швейні «Україна» і «Каштан», взуттєве виробниче об'єднання «Київ» тощо) та багатогалузевої харчової промисловості (Дарницький м'ясокомбінат, кондитерська фабрика імені К. Маркса, молочний комбінат № 3 та інші).

Основою енергетичної бази промислового комплексу міста є енергія Київських ГЕС та ГАЕС, ТЕЦ-5, ТЕЦ-6, Трипільської ДРЕС. Київ — транспортний вузол: залізничний, авто- та річкові вокзали, 5 автостанцій, аеропорти — Бориспіль, Київ. Розвинутий міський транспорт, особливо електричний: тролейбус, трамвай, метрополітен (з 1960 р. споруджена 31 станція), фунікулер.

Наука, освіта і культура

Київ — важливий центр фундаментальних наукових досліджень і проектно-конструкторської діяльності, освіти і культури. Працюють Президія АН України, 51 науково-дослідна академічна установа, з них Інститут географії АН України, Рада по вивченню продуктивних сил України, Науковий центр радіаційної медицини, 18 вузів, серед яких Київський університет імені Тараса Шевченка (з географічним факультетом), Український педагогічний університет (з природничо-географічним факультетом), економічний університет, політехнічний, інженерно-будівельний, автодорожний, технологічний, харчової, легкої промисловості інститути, аграрний університет, медичний університет, 41 спеціальний навчальний заклад, зокрема топографічний та геологорозвідувальний технікуми, 49 професійно-технічних училищ.

У Києві діють 27 музеїв, зокрема Центральний науково-природознавчий музей АН України, 25 театрів і театрів-студій, у тому числі Національний театр опери та балету імені Тараса Шевченка, Російський драматичний імені Лесі Українки, Український драматичний імені І. Франка.

Чисельні об'єкти туризму, туристичні готелі, кемпінги тощо.