Масляк П.О. (упорядник)
Хрестоматія з географії України

Географічні назви та важливість їх унікальності: Тузли

П. Масляк

Географічні назви — душа народу

Географічні назви — один із багатьох елементів культури народу. Середовище, в якому живе людина, це не тільки квартира, робота, транспорт, дача тощо. Це і чисельні назви, без яких не можна визначити місцезнаходження будь-якого об'єкту. Навіть неможливо уявити, що всі знайомі і незнайомі нам об'єкти раптом втратять або ж одночасно змінять свої назви. Почнеться хаос. Водночас географічні назви не тільки визначають адресу об'єктів, але і виховують, створюють певну «ауру», що в свою чергу так чи інакше впливає на життя людини.

Ніколи не варто забувати, що першою ознакою географічного об'єкту є його назва. Такі назви в минулому ніколи не давалися випадково. Вони дуже влучно відображали особливості природи тієї чи іншої місцевості, її природних багатств, а також економічні, культурні, побутові умови життя людей. Географічні назви — це ніби мова землі, яка розповідає допитливому і небайдужому про свої багатства, історію, таємниці, щастя і горе народу. Недарма у далекому минулому свої села люди називали Щастям, Зіронькою, Розумницею, Веселим Кутом, Добролюбівкою, Милою тощо. І жодної тобі Ковбасівки.

На жаль, все змінилося в Україні за радянських часів. Для знищення душі народу необхідно зруйнувати його культурне середовище. А це не тільки церкви та школи, не тільки мова та імена, але й географічні назви.

Напевно слід не стільки перейменовувати, як назавжди повертати милозвучні давні назви. Абсолютна більшість із них заслуговує на нашу увагу і шану.

Українські «Тузли»

Топонімічний код міст і населених пунктів землі повторюється раз у раз. Скажімо, існує в Америці своя Одеса, а на Одещині — Париж і Тарутино — тезки всесвітньовідомих французьких міст.

А ось Тузли, що в Татарбунарському районі Одеської області, мало не рекордсмен серед топонімічного братства. Населених пунктів, міст і фермерських містечок планети з подібною назвою донедавна існувало 24. А ось із повідомлення турецької газети «Істамбул» дізнаємося, що найменування Тузли присвоєне ще одному містечку на узбережжі Егейського моря. У молодих турецьких Тузлах швидко розвивається текстильна промисловість, збудований найбільший у Туреччині цукровий завод.

Звідки така популярність назви? Адже лише в одній Туреччині існує більше як 15 Тузлів. У Російській федерації є ще й річка Тузлов, що протікає неподалік Новочеркаська і впадає в Дон.

Туз — у перекладі з турецької означає «сіль». Усі назви цього походження складалися історично. Османська імперія наприкінці XIV століття «доклала рук» і до нашого нинішнього Причорномор'я, сягнула Дону. Солона вода в річці, що поблизу сучасного Новочеркаська, стала вочевидь мотивом для назви Тузлов — солона річка. Нинішні Буджацькі степи Одещини, де колись пройшли султанські війська, названі Тузлами, тобто солоними, а звідси прибрало назву і село. От і вся історія з топонімікою українських Тузлів.

Мало не одночасно з нашими Тузлами так само було поіменовано населений пункт в Боснії. Однак у боснійських Тузлах вже другий десяток років існує великий університет, теплова електростанція, інші промислові об'єкти. Одне слово, не таке вже тут солоне життя.

(за О. Чернецьким)
Скачати повну версію книжки (з малюнками, картами, схемами і таблицями) одним файлом
При копіюванні інформації обов'язкові прямі посилання на сторінки сайту.
Всі книги та статті є власністю їхніх авторів та служать виключно для ознайомлення.