Туризм в Туреччині. Внутрішні відмінності та міста

Визначні пам'ятки

У цілому Туреччина, по кількості визначних пам'яток нічим не поступається Греції, Італії чи Іспанії, але через брак інформації ще менш відома в цьому аспекті.

Територія нинішньої Туреччини по черзі входила до складу Римської, Візантійської, Сельджукської і Османської імперій, унаслідок чого багата пам'ятниками всіх згаданих культур. Незважаючи на те, що державною релігією в країні є іслам, мусульмани прекрасно уживаються з християнами й іудеями. Саме тому, приїжджаючи в Туреччину, почуваєш себе як вдома. В Анталії, наприклад, навряд чи з повною впевненістю можна сказати, що це сугубо ісламська територія, якщо не зважати на мінарети.

На кемерському узбережжі, на краях якого знаходяться Кемер і Фетхія, знаходиться Демре – місце, освячене Миколою Чудотворцем, багато років єпископом, що тут служив. Тут є церква, згодом відновлена княгинею Голіциної. Саме на території Туреччини, нині країни мусульманської, у минулому сповідалося православне християнство, і пам'ятники близької нам культури становлять великий інтерес схожі на палаци, ніж на поховання. Стіни з жовто-чорного мармуру з колонами і надгробними написами на портиках викликають у пам'яті картинки про період античності з підручника історії. Відчуття підсилюється побачивши амфітеатру, побудованого древніми греками.

На самій вершині надводної частини острова Кекова гордо піднімається замок Калікою. Масивні фортечні стіни нагадують про менш спокійні часи, набіги піратів і кривавих воєн.

У Туреччині знаходяться руїни древнього міста Фазеліса – улюблене місце зимового відпочинку Олександра Македонського.

Неподалік від Анталії, на південному сході від неї, знаходиться древній амфітеатр Аспендос ідеально уцілілий з найдавніших часів: збереглися древні орнаменти і разюча акустика. Саме тому тут проводяться музичні фестивалі. По дорозі від Аспендоса розташований акведук, побудований у часи римського правління. Неподалік розташоване мертве місто Перзі - колись найбільше місто античної держави Памфілії, - руїни якого дотепер уражають і притягають, подібно єгипетським пірамідам.

Щоб побачити унікальне диво природи, в Туреччині треба обов'язково відвідати Каппадокію. Тут збереглися складчасті гірські породи і підземні міста перших християн, що ховалися тут від переслідувань. У горах християни будували підземні церкви разючої краси (зовні вони були добре замасковані, що дозволило їх уберегти від розгарбування).

На горі Немрут, що знаходиться на сході країни біля міста Адьяман є музей під відкритим небом, і вважається восьмим чудом світа. На висоті 2000 метрів із землі виростають величезні барельєфи, 10-метрові статуї богів, людські і пташині голови з каменю. Дотепер залишається загадкою яким чином ці камені були підняті на таку висоту. Схід і захід сонця підсилюють магнетизм і таємничість цього місця.

На закінчення необхідно зауважити, що в самому місті Анталія варто оглянути старе місто з вузькими вуличками і базарчиками. Місто Анталія назване на честь його засновника Атталоса, царя Бергами. Стара фортечна стіна майже не зруйнована, а мінарет Іівлі зберігся в первозданному вигляді. Уночі, коли місто запалює вогні і відкривають двері барів, ресторанів і дискотек, можна повною мірою насолодитися високою якістю їжі, сервісу і розваг.

Крім оглядів визначних пам'яток Туреччини, тут можна добре відпочити: адже там тепло, море, сонце. Цей чудовий курорт можна відвідувати цілий рік. Туристичні фірми розробляють спеціальні програми відпочинку, екскурсії.

Можна відвідати з дітьми Акваленд – світ водяних розваг, прокотитися на яхті по Середземному морі, зробити захоплюючий спуск по гірській ріці на каное і плотах (називається рафтинг), запам'ятати красу підводного плавання, узявши напрокат відеокамери для підвідних зйомок.

Таким чином, Туреччина – країна, що володіє великими рекреаційними ресурсами, залучає до себе туристів з усього світу з пізнавальними, лікувально-оздоровчими, екскурсійними й іншими цілями.

Корисна інформація для туристів

За мусульманською традицією, заходячи в мечеть, в приватний будинок, треба роззутись. Турки відрізняються чесністю, ввічливістю. Бесіда не повинна починатися з основної теми, необхідно проявити стриманість. Туркам буде приємно, якщо декілька фраз будуть вимовлено на їх рідній мові.

Рекомендована вакцинація проти гепатиту А і В.

Водопровідна вода придатна для пиття, але рекомендується вживати питну, розфасовану в пляшки. Її можна купити в будь-якому магазині.

Чайові дають носильникам (в межах 1 долара), офіціантам — 10% від вартості обіду. Таксистам давати чайові не прийнято.

Внутрішні відмінності і міста

Туреччину умовно можна поділити на промисловий Захід, аграрно-промисловий Центр-Південь, аграрний Схід.

Найбільшими містами та економічними центрами Туреччини є її столиця Анкара і Стамбул. «Мільйонерами» стали портові міста Ізмір і Адана.

Анкара (3,2 млн жителів) розташована в центральній частині Анатолії на висоті 850 метрів над рівнем моря. Це стародавнє місто, але столицею воно стало лише в 1923 р.

У основі економіки міста - функціонування і обслуговування уряду і його адміністрації. Анкара також є другим по важливості індустріальним містом Туреччини (після Стамбулу). Промисловість виготовляє вино, пиво, муку, цукор, макаронні вироби, молоко, цемент, будівельні матеріали, трактори, килими і вироби зі шкіри. За останні десятиліття важливою статтею доходу міста став і туризм.

Будучи столицею, Анкара також є важливим транспортним вузлом. Це центр авіа і залізничного транспорту країни. Анкара — місто-побратим Києва.

Стамбул (6 млн жителів) — місто на берегах протоки Босфор, яка ділить його на європейську та азіатську частини. Це найбільший промисловий, торговий, культурний і туристичний центр країни і головний її транспортний вузол. В його промисловості домінують легка та харчова галузі, є також окремі підприємства машинобудування (електротехніка, автоскладання) і фармацевтики. Азіатська частина Стамбула — це переважно селитебні території і портове господарство. Майже 3/4 населення і головний економічний та культурний потенціал знаходяться на європейському березі. Бухта Золотий Ріг поділяє його на Старе (південне) і Нове (північне) місто.

Стамбул під назвою Візантія засновано греками ще в VI ст. до н.е. Двічі місто було столицею великих імперій: в 330-1453 pp. під назвою Константинополь — столицею Візантії і в 1453-1922 pp. — під сучасною назвою столицею Османської імперії. В місті багато пам'яток різних епох. Найвідоміші — собор Святої Софії і султанський палац Топкапі (тепер музей), а також функціонуючий величезний критий ринок.

Адана (1,1 млн. жителів) – місто на півдні Туреччини, за 70 км від побережжя Середземного моря, в історичній області Кілікія, на р. Сейхан. Сліди хеттского поселення, можливо, XIV ст. до н. е., а також сліди панування Ассірії і Персії. У 66 р. до н.е. стало колонією Риму, відродився в VI ст. при халіфові Гарун Аль-Рашиде (який дав місту його сучасне ім'я). У 1517 р. стало частиною імперії Османа. Кам'яний арочний міст через річку, побудований імператором Адріаном і перебудований при імператорові Юстініане. Мечеть Улу-Камі (XVI ст.). Три музеї: археології і античного мистецтва (експонати хеттської і римської епох), етнографічний, культури. Головний центр текстильної промисловості Туреччини; тракторна, хімічна, харчова (бавовняне масло), тютюнова промисловість; виробництво штучних і синтетичних волокон, виробів з бетону.