Геренчук К.І.
Природа Волинської області

Клімат Волинської області. Радіаційний і тепловий режими

Клімат

Клімат Волинської області помірний, вологий, з м'якою зимою, нестійкими морозами, частими відлигами, нежарким літом, значними опадами, затяжними весною і осінню.
На території Волинської області працює шість метеорологічних станцій у таких пунктах: Луцьк, Любешів, Свитязь, Маневичі, Ковель, Володимир-Волинський. Крім цих станцій матеріал для вивчення клімату збирають 15 метеопостів. На метеостанції м. Ковеля ведуться актинометричні спостереження за сонячною радіацією, радіаційним балансом та тривалістю сонячного сяйва, тому радіаційні характеристики в роботі грунтуються не на розрахунках, а на основі матеріалів інструментальних актинометричних спостережень.

Радіаційний і тепловий режими

Сонячна радіація є одним з основних факторів формування клімату, характеристика радіаційного режиму розкриває закономірності розподілу сонячної радіації і радіаційного балансу в часі і простори
Сонячна радіація, яка поступає на поверхню Землі від сонця, називається прямою, і величина, її залежить від висоти сонця над горизонтом та ступеня хмарності. Річний прихід сонячної радіації при ясному небі для області становив би 117 ккал/см кв, але хмарність зменшує величину прямої сонячної радіації втроє і за рік становить -40,3 ккал/см кв., з таким розподілом за місяцями:

Таблиця (доступно при скачуванні повної версії підручника)

На земну поверхню сонячна радіація приходить не тільки у формі прямої, але й розсіяної радіації. Хмарність збільшує розсіяну радіацію. Розподіл розсіяної сонячної радіації за рік становить 52,4 ккал/см кв. Розподіл за місяцями показано нижче:

Таблиця (доступно при скачуванні повної версії підручника)

Разом величини прямої і розсіяної сонячної радіації творять сумарну радіацію, якої за рік область одержує 92,7 ккал/см кв з таким розподілом за місяцями:

Таблиця (доступно при скачуванні повної версії підручника)

У Луцьку налічується лише 35 сонячних днів та 144 похмурих, 176 днів року – мінливохмарні (табл. 1).

Таблиця 1. Розподіл сонячних і похмурих днів на Луцькій метеостанції (доступно при скачуванні повної версії підручника)

Поглинання земною поверхнею сумарної радіації залежить від характеру поверхні. За рік кожний квадратний сантиметр поверхні Волинської області вбирає 70,5 ккал з таким розподілом за місяцями:

Таблиця (доступно при скачуванні повної версії підручника)

Здатність поверхні до нагрівання залежить від величини її альбедо, тобто від величини відбиття променів поверхнею, що виражається в процентах від сумарної радіації.

У м. Ковелі альбедо за місяцями і за рік становить:

Таблиця (доступно при скачуванні повної версії підручника)

Отже, за рік кожний квадратний сантиметр поверхні відбиває 29% радіації, яка приходить на неї. Різницю між прихідною і витратною частинами сонячної радіації називають радіаційним балансом (ккал/см кв), який в області по місяцях досягає таких величин:

Таблиця (доступно при скачуванні повної версії підручника)

Радіаційний баланс в області за рік додатний і становить приблизно 34 ккал/см кв. Період з додатним радіаційним балансом триває вісім місяців. Перехід радіаційного балансу від від'ємного до додатного відбувається в третій декаді лютого. Величина від'ємного радіаційного балансу в середньому досягає 1,7 ккал/см кв. Максимальна сума радіаційного балансу спостерігається в червні – 6,8 ккал/см кв.

Тривалість сонячного сяйва протягом року в області становить 1738 год з таким розподілом за місяцями:

Таблиця (доступно при скачуванні повної версії підручника)

Тепловий режим виражається тепловим балансом, до якого, крім радіаційного балансу, відноситься кількість тепла, яка витрачається на випаровування, на турбулентний теплообмін підстилаючої поверхні з атмосферою і теплообмін у грунті.
За рік в області випаровується 555-565 мм вологи, на це витрачається до 25 ккал/см кв тепла, на турбулентний теплообмін підстилаючої поверхні з атмосферою – 6 ккал/см кв, на теплообмін у грунті – 2,8 ккал/см кв.
Отже, основна кількість тепла, яку одержує поверхня Волинської області, витрачається на випаровування, а турбулентний теплообмін підстилаючої поверхні з атмосферою і теплообмін у грунті порівняно невеликий. Тому в межах Волинської області формується помірно вологий клімат з невеликими коливаннями температури. Кількість опадів перевищує випаровування.

Скачати повну версію книжки (з малюнками, картами, схемами і таблицями) одним файлом
При копіюванні інформації обов'язкові прямі посилання на сторінки сайту.
Всі книги та статті є власністю їхніх авторів та служать виключно для ознайомлення.