Геренчук К.І.
Природа Волинської області

Клімат Волині. Природні пори року. Літо. Осінь

Літо

Літо – пора року, якій властиві найбільші сонячна радіація, тривалість дня (понад 16 год), опади і найвища температура.

Влітку Волинська область попадає в північні відроги високого тиску Азорського максимуму, тому тут переважають західні вітри. Погода влітку тепла, але не гаряча навіть у липні. Літо багате на опади. Інтенсивні грози трапляються в червні-липні і тривають п'ять-сім днів на місяць. Град випадає нечасто – в середньому під час грози один раз у два роки, проте інколи спостерігаються три-чотири грози з градом.

Літо сприятливе для розвитку і росту сільськогосподарських культур, але літня погода змінюється щороку. Бувають роки, коли влітку випадає дуже багато опадів (1955, 1967, 1969, 1970). Інколи влітку спостерігається засушлива погода (нестача опадів при високій температурі), але таких днів небагато. Розглянемо такі три основні періоди літа:

 1. початок літа – період, який починається 23-25 травня; середньодобові температури вищі 15°С. Це період найбільш коротких ночей у році (тривалість дня – 16 год 20 хв), найбільшої кількості гроз. На початку літа зацвітають: акація біла, бузина чорна, калина, горобина, лучна трава, дозрівають ягоди (черешні, суниці), триває сінокіс;
 2. повне літо починається 25 червня – 4 липня. Визначається постійними термічними умовами і сталим переходом мінімальних температур вище 10°С. Повне літо відрізняється від інших періодів найбільш високими температурами повітря і грунту, найбільшими кількостями опадів. У цей час починаються жнива, дозрівають вишні, смородина, малина, чорниці, ранні сорти груш і яблук;
 3. спад літа – останній літній період, який починається 20 серпня ї визначається переходом середньодобової температури повітря нижче 15°С. Період відрізняється від інших літніх періодів тим, що ночі вже прохолодні, хоча удень ще стоїть тепла погода і температура повітря висока. Цвітуть тільки декоративні квіти. Спад літа – період подальшого збору плодів і насіння.

Осінь

Осінь починається на початку вересня. У цей час зменшується сонячна радіація і температура повітря. Протягом осіннього сезону літній режим поступово змінюється зимовим. У природі спостерігаються дуже специфічні фенологічні явища: зміна забарвлення листя, листопад, міграція птахів тощо.

Як і попередні сезони року, осінь неоднорідна, тому виділяються такі періоди:

 1. початок осені – період цей починається 6-10 вересня з моменту пожовтіння берези, яка є сигналізатором для інших дерев. Зменшується тривалість дня (до 11 год) і сонячного сяйва. На початку осені часто повторюються високі температури, абсолютні максимуми можуть досягати 32°С. Початок осені – період подальшого збору овочевих культур, грибів. На полях розпочинаються оранку і посів озимини;
 2. золота осінь починається 10-13 жовтня і яскраво виділяється масовим пожовтінням листя більшості дерев. Як і зелена весна, золота осінь неповторна. Погода переважно тепла і сонячна, що часто приводить до повторного цвітіння деяких рослин. Для цього періоду характерне «бабине літо». Протягом золотої осені збирають картоплю, цукрові буряки, кукурудзу, а також яблука, груші, сливи;
 3. глибока осінь починається 27 жовтня – 4 листопада і збігається з датою переходу середньодобових температур нижче 5°С.
  Для цього періоду характерні ознаки зимової пори – перші приморозки, ймовірність яких у цей час становить 70-80%.
  Глибока осінь – період масового листопаду берези, клена, липи, осики, вільхи. Приморозки прискорюють листопад. Погода похмура, туманна, часто мрячить дощ. Відлітають шпаки, жайворонки, на полях закінчується копання картоплі і цукрових буряків. Підготовка живої природи до перезимівлі закінчується;
 4. передзима – останній період осіннього сезону – починається 20-23 листопада і має багато спільних рис з зимою. Середньодобова температура ще не перейшла 0°С, але днів з такою температурою багато. Хмарність неба в цей час досягає максимального значення в році. Часто випадає сніг, приморозки постійні, інколи сягають значних величин (-4, -5°С). Для цього періоду характерні тумани.

Кліматичні умови Волинської області в цілому сприятливі для розвитку сільського господарства. У області випадає значна кількість опадів з максимумом у літній період, а сніговий покрив формує сприятливі умови для перезимівлі озимих культур, багаторічних трав, плодових дерев. Внаслідок танення снігового покриву створюються значні запаси води у грунті.

Теплові ресурси області достатні для багатьох культур, тому що вегетаційний період триває понад 200 днів, а період з активними температурами (понад 10°С) – 150-160 днів. Більше 100 днів у році має середньодобову температуру понад 15°С (період інтенсивної вегетації).

Менша швидкість вітру порівняно з іншими районами УРСР сприяє розвиткові садівництва, а суха і тепла погодна на початку осені – зборові пізніх сільськогосподарських культур і завершенню робіт у полі.

Часті відлиги, які понижують морозостійкість сільськогосподарських культур, затяжні весни в зв'язку з повільним таненням снігу гальмують прихід весни.