Геренчук К.І.
Природа Волинської області

Парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва Волинської області. Пам’ятки природи Волині

Парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва

Таких пам'яток природи місцевого значення в області налічується 18. З них: три парки культури і відпочинку, один дендропарк та 14 ділянок лісу, які використовуються як парки відпочинку, тобто є лісопарками.

Любешівський парк відпочинку площею 12 га, заснований в XIX ст., найбільш відомий на Волині. В ньому росте понад 80 видів дерев та чагарників.

Горохівський та Літинський парки теж засновані в XIX ст.; в них налічується понад 60 видів дерев та чагарників, в тому числі багато екзотів. У Літинському парку окремі дерева мають близько 200 років.
Луцький дендрологічний парк площею 8 га простягається вздовж вул. Ківерцівської. Тут росте понад ЗО видів деревно-чагарникових насаджень. Луцький дендрологічний парк має велике науково-пізнавальне та культурно-естетичне значення.

У Ківерцівському лісництві охороняється дев'ять ділянок високо-бонітетних насаджень дуба і сосни загальною площею 82,5 га. Сім з них – це чисті соснові лісостани віком 110-140 років. На двох ділянках ростуть мішані дубово-соснові ліси віком 130-140 років. Використовуються ці лісові масиви як лісопарки і місця відпочинку трудящих.

Пам'яткою природи є насіннєва ділянка червоного дуба (площа 10 га), який поширений у Горохівському лісництві. Вона служить для наукових досліджень, зокрема створення насаджень з швидкоростучих порід.

У Головнянському лісництві Любомльського району на площі 25 га охороняється діброва, якій 170 років. Використовується як насіннєва ділянка і місце відпочинку трудящих.

Високобонітетна діброва охороняється і в Горинському лісництві Ківерцівського району. її вік близько 150 років. Тут на площі 212,8 га вивчають рослинний покрив і тваринний світ, їх трофічні зв'язки. Крім того, діброву використовують для збирання насіння та відпочинку трудящих. Така ж діброва охороняється і в Мощанському лісництві того ж району на площі 13,7 га.

Цінне високобонітетне насадження сосни звичайної площею 5,2 га взяте під охорону в Білоозерському лісництві Камінь-Каширського району. Вік дерев близько 150 років. Використовується цей масив для наукових досліджень та збирання насіння.

Охорона парків та лісопарків ще не поставлена на належний рівень. Вигляд їх непривабливий, в них трапляються порушення прийнятих норм: випасання худоби, проїзд автотранспорту, санітарні рубки і догляд за ними проводяться несвоєчасно.

Пам’ятки природи місцевого значення

З 138 пам'яток природи 128 припадає на ботанічні і по п'ять – на зоологічні та гідрологічні. Як бачимо, в області зовсім не охороняються геологічні та палеогеографічні пам'ятки, хоч такі безумовно є.

Найбільш численні ботанічні пам'ятки природи. Місцевій охороні підлягають: 61 ділянка лісів та чагарників, 111 віковічних дерев, причому більшість з них розташована в Ківерцівському лісництві.

На Волинській височині і південній частині Волинського Полісся під місцеву охорону взято 17 ділянок дубового лісу площею 0,5-4,6 га, загальною площею 34,3 га. Сім ділянок розташовані у межах Ківерцівського лісництва. Ці ділянки являють собою високобонітетні діброви віком 100-150 років. Використовуються вони для збирання насіння і як місця відпочинку трудящих.

Під охорону місцевих органів влади та громадських організацій взяті окремі віковічні дуби. Всього в області охороняється 70 дубів. «Патріархами» є 500-літні дуби в с. Городнє Любомльського району, в Гущанському лісництві того ж району та в Кримнівському лісництві Ратнівського району. Діаметр вікових дерев перевищує 2 м, висота приблизно 25 м. Вік інших дерев сягає 150-350 років.

В перехідній смузі від лісостепової Волинської височини до лісового Полісся, де лісорослинні умови однаково сприятливі як для широколистяних, так і для хвойних порід, охороняються високобонітетні дубово-соснові змішані деревостани. Налічується 22 ділянки таких лісів загальною площею 48,2 га. Розмір ділянок коливається в межах 0,2- 5,0 га. Всі вони лежать в Ківерцівському лісництві Ківерцівського ордена Леніна лісгоспзагу. Вік дерев тут коливаться в межах 120- 150 років.

Ділянки соснових лісів розміщені на Волинському Поліссі і в перехідній смузі до лісостепової зони. Охороняється 18 ділянок соснових деревостанів загальною площею 26,4 га, з розмірами ділянок 0,2-4,0 га. Вік їх 110-150 років. Чотирнадцять ділянок соснових лісів, що охороняються, розташовані на території Ківерцівського лісництва. Виникає слушне питання, чи не потрібно на території Ківерцівського лісництва, де так багато унікальних деревостанів, створити державний заповідник? До нього можна приєднати Цуманські ліси, теж справжні пам'ятки природи.

Пам'ятками природи оголошені дві 200-річні сосни у Ратнівському та Володимир-Волинському районах. В Шацькому районі охороняються 130-річні дуб і сосна, що зрослися між собою. Це рідкісне явище у природі.

До пам'яток природи місцевого значення віднесені насадження бархату амурського віком 16 років у Берестечківському лісництві. На Волині це єдине місце, де бархат добре приживається. Єдиним на території Волинської області є штучне насадження модрини європейської віком 55 років у Губинському лісництві Локачинського району. Середня висота дерев – 32 м, вони 1-а класу бонітету. Ця ділянка використовується для збору насіння. В Осівському лісництві Ковельського району під охорону взято високобонітетні насадження вільхи чорної віком 50 років.

Крім вже відмічених, на території Волинської області під охорону держави взято окремі віковічні і реліктові дерева, які мають наукове, культурне, патріотично-виховне значення. В с. Іваничі Рожищенського району росте 300-річна липа серцелиста діаметром 1,5 л і висотою близько 25 м. Рідкісним для Волині є поодиноке дерево бука звичайного, вік якого вже понад 200 років. Воно росте в Горохівському лісництві. В іншому кварталі цього ж лісництва можна побачити бук віком понад 130 років.

В Луцьку по вул. Крупської, 23, біля будинку, в якому жила видатна українська поетеса Леся Українка, росте ясен звичайний, якому вже більше 200 років. Інший ясен такого ж віку взятий під охорону в с. Рожище. його висота – понад 25 м, діаметр стовбура 1,3 м, діаметр крони – близько 20 м. Карпатська красуня смерічка непогано почуває себе у Ратнівському районі, проживши тут майже 100 років. Такий же вік має могутній кедр сибірський, що росте в с. Поступель у цьому ж районі.

У 28 кварталі Горницького лісництва Ратнівського району під охороною дві 50-річні берези, біля яких в роки Великої Вітчизняної війни загинув і був похований гвардії рядовий Герой Радянського Союзу Василь Петрович Газін.

Зоологічні пам'ятки природи. На р. Стохід біля с. Нові Червища Камінь-Каширського району охороняються реакліматизовані тут бобри. Поселені вони у 1966 p., добре прижилися і тепер розширюють свої володіння.

В області охороняється два поселення сірих чапель. Одне з них розташоване в урочищі Біскупичі Микуличівського лісництва у Володимир-Волинському районі. Тут чаплі гніздяться у 120-річному дубовому лісі на площі 3,5 га. Інше поселення в Шацькому лісництві Любомльського району. Його площа всього 1 га.

Чорні лелеки, – дуже рідкісні птахи на Україні; раніше переслідувались марновірними людьми і були витіснені в найглухіші лісисті місця. В Білозерському лісництві Камінь-Каширського району збереглися і взяті під охорону держави два поселення чорних лелек. Ці досить таємничі птахи є об'єктом наукового вивчення.

Гідрологічні пам'ятки природи. Найбільш відома пам'ятка це «Оконські джерела», які розташовані поблизу с. Оконськ Маневицького району. З товщі крейдяних відкладів через дві свердловини потужно б'є холодна (9°С) кришталево-чиста вода. Джерело утворило невелике озеро глибиною близько 3 м і площею 0,5 га. Воно оточене валом і обсаджене деревами. На поверхні озера видно, як б'є вода з джерел-свердловин. За годину джерела дають 650 м куб води. Раніше ця вода використовувалась у млині, який зберігся і до сьогодні. Тепер воду подають у ставки, в яких розводять форель.

Охороняють Цуманські джерела у Мощанському лісництві. Вода в них має хороші смакові властивості. На території колгоспу ім. XXI з'їзду КПРС Любомльського району, біля автотраси Любомль – Шацьк, розташоване джерело з цінною питною слабомінералізованою водою. В м. Берестечко під охорону держави взято дві самовиливні артезіанські свердловини, які дають дуже чисту і смачну воду, що використовується для споживання населенням.

Крім заповідності, існують інші форми охорони природи. Велике значення мають мисливські заказники і мисливські господарства. Для збагачення мисливської фауни, сприяння збільшенню поголів'я і розселення в області створено сім мисливських заказників загальною площею 129800 га і республіканське державне мисливське господарство «Цуманське» площею 45000 га. Мисливські угіддя багаті на водоплавну дичину, серед якої найбільше видів куликів, бекасів, качок, гусей, журавлів, чапель, лелек тощо. В цих угіддях водяться рябчики, сірі куріпки, тетерюки, глухарі, полювання на яких суворо заборонено, а тому кількість їх з року в рік поступово збільшується.

У мисливських угіддях трапляються козулі, дикі кабани, олені. Завдяки налагодженій охороні і проведенню біотехнічних заходів збільшилось поголів'я козулі і дикого кабана. Якщо у 1970 р. поголів'я дикого кабана становило 3700 шт., а козулі – 9600 шт., то у 1972 р. відповідно – 3800 і 11200 шт.

Для збагачення корисної фауни в угіддя області в 1965 р. завезено 18 голів зубрів. Ці рідкісні могутні лісові велетні добре прижились на Волині і поголів'я їх зараз досягає 40 шт. Непогано пристосувались до нових умов і плямисті олені, розмножились ондатри і єноти.