Андрющенко Т. І., Бревус С. М. та ін.
Відображення культурної спадщини України з використанням електронних карт в середовищі геоінформаційної системи МАН України

Створення просторових об’єктів у веб-додатку

Важливим етапом та зрештою метою формування веб-додатку електронної карти є створення просторових об’єктів, та заповнення інформації про них.

Для цього використовується веб-віджет «Змінити». Для початку його потрібно активувати – натиснути лівою кнопкою мишки, внаслідок чого відкриється діалогове вікно інструменту

Інтерфейс інструменту «Змінити»
Рис. 48 Інтерфейс інструменту «Змінити»

Із списку всіх шарів обираємо необхідний, наприклад «музеї». На карті ставимо у відповідному місці точку. Якщо Ви знаєте координати точки то можна скористатися інструментом «Масштаб та координати» – наблизивши карту до потрібних координат. Якщо ж знаєте лише назву населеного пункту то варто скористатися інструментом «Локатор адрес», у рядку інструменту вкажіть назву, наприклад «Львів» після чого із випадаючого списку оберіть потрібний Вам об’єкт.

Використання інструменту «Локатор адрес»
Рис. 49 Використання інструменту «Локатор адрес»

Для того, щоб зафіксувати наш просторовий об’єкт (програма автоматично визначить координати) потрібно натиснути ліву кнопку мишки на карті у вибраному Вами місці. Після чого відкриється вікно «Атрибути» просторового об’єкту, де можна заповнювати необхідну інформацію про нього.

Атрибутивна таблиця просторового об'єкту «Кімнати-музей»
Рис. 50 Атрибутивна таблиця просторового об'єкту «Кімнати-музей»

Зокрема у шарі «Музей» містяться такі атрибутивні поля:

 • Назва
 • Країна
 • Місто
 • Адреса
 • Сайт
 • Координати х
 • Координати у
 • Примітки
 • Онтологія

Після того, як заповнили усі поля потрібно натиснути «ОК» – інформація автоматично зберігається на веб-сервері, де знаходиться карта.

Важливою частиною заповнення атрибутивних полів просторового об’єкта, є можливість вказати гіперпосилання у полі «Сайт», при його активації лівою кнопкою мишки у браузері автоматично відкриється посилання на цю електронну сторінку.

Гіперпосилання у просторому обєкті «Кімнати-музей»
Рис. 51 Гіперпосилання у просторому обєкті «Кімнати-музей»

Також важливим етапом у заповненні інформаційної бази просторового об’єкту є можливість прикріплення вкладень. Вкладення – це додаткова інформація про об’єкт, яка міститься в окремому файлі у пам’яті Вашого персонального комп’ютера чи мережі Інтернет. Це може бути зображення, текст, відео, табличні дані, посилання на інтернет-сторінку, тощо. Для їх створення потрібно обрати «Вкладення» у вікні «Атрибути» і з пам’яті комп’ютера обрати необхідний файл.

Інструмент «Вкладення» у атрибутивній таблиці просторового об’єкту
Рис. 52 Інструмент «Вкладення» у атрибутивній таблиці просторового об’єкту

Натиснути «ОК» і вся інформація, яку Ви вказали, буде прикріплена та збережена на сервері та автоматично відображатиметься у веб-додатку електронної карти.

Узагальнення і систематизація сформованих знань, умінь і навичок

 • Який алгоритм створення просторових обєктів на веб-додатку електронної карти?
 • Яку інформацію можна прикріпити як атрибутивну до просторового об’єкту?