Андрющенко Т. І., Бревус С. М. та ін.
Відображення культурної спадщини України з використанням електронних карт в середовищі геоінформаційної системи МАН України

Веб-віджети у веб-додатку електронної карти

Як згадувалося у пункті «Елементи веб-додатку» (розділ «Веб-додаток карти «Культурна спадщина Тараса Григоровича Шевченка») веб-віджети містяться над електронною картою. Можна означити їх як панель інструментів. Познайомимося з ними детальніше.

Інструменти «Рисування»

Інструмент «Рисування» використовується для того, щоб зазначити візуально потрібну інформацію на певному етапі. Наприклад, Вам потрібно показати всі точкові просторові об’єкти, що розташовані у Північній та Південній Америці. Для цього ми можемо використати інструмент «Нарисувати точку». Зазначити колір, розмір, прозорість, ширину маркера, а також вказати геометричну фігуру, на основі якої може відображатися необхідний нам просторовий об’єкт.

Інструмент «Нарисувати точку»
Рис. 53 Інструмент «Нарисувати точку»

Для того, щоб створити декілька таких просторових об’єктів, потрібно кожного разу активувати інструмент «Нарисувати точку» лівою кнопкою мишки. Атрибутивна інформація, що була прикріплена до просторового об’єкта, автоматично відображатиметься при його активації.

Наступний інструмент «Нарисувати лінію» дозволяє візуально представити інформацію про відстань між просторовими об’єктами у кілометрах, милях, метрах, футах чи ярдах. Наприклад, Вам потрібно дізнатися, яка відстань між крайньою західною та крайньою східною точкою місць перебування поета «по прямій». Для цього ми скористаємося інструментом «Нарисувати лінію», вказавши колір, ширину, прозорість та стиль лінії, а також одиниці вимірювання відстані. За даними карти бачимо, що необхідні нам місця перебування знаходяться у Польщі та Казахстані. Сполучаємо їх лінією і отримуємо результат відстань між ними 3098,62 км.

Інструмент «Нарисувати лінію»
Рис. 54 Інструмент «Нарисувати лінію»

Припустимо, нам потрібно знати відстань не «по прямій», для цього попередній інструмент не ефективний. Для вирішення цього завдання нам допоможе інструмент «Довільна лінія». Завдання полягає у визначенні відстані між населеними пунктами «Умань» та «Звенигородка», якщо рухатися по дорозі. Активуємо інструмент «Довільна лінія», вказуємо колір, ширину, прозорість та стиль лінії, а також одиниці вимірювання відстані. Отже, відстань між цими населеними пунктами становить 70,78 км. Відпустивши ліву кнопку мишки обчислення відстані автоматично зупиняється, якщо Ви знову активуєте інструмент «Довільна лінія», обчислення продовжиться з нуля.

Інструмент «Довільна лінія»
Рис. 55 Інструмент «Довільна лінія»

Також важливим етапом є можливість редагування вершин. Припустимо, визначавши відстань між просторовими об’єктами, Ви не вірно поставили точку – від чого розрахунки виявилися з похибкою. Для того, щоб змінити локалізацію точки, потрібно активувати лівою кнопкою мишки нарисовану пряму.

Коригування вершин лінії за допомогою інструменту «Довільна лінія»
Рис. 56 Коригування вершин лінії за допомогою інструменту «Довільна лінія»

Кожен з цих квадратиків відповідає зміні напрямку руху прямої, при активації їх лівою кнопкою мишки, Ви зможете змінити їх координати – перетягнувши у потрібну точку, внаслідок чого визначення відстані буде більш точним.

Скориговані вершин лінії за допомогою інструменту «Довільна лінія»
Рис. 57 Скориговані вершин лінії за допомогою інструменту «Довільна лінія»

Як бачимо, відстань збільшилася більш, ніж на три км.

Також важливим інструментом у візуальному представлені інформації є можливість створення прямокутника, кола та еліпса для виділення необхідних нам просторових об’єктів.

Припустимо, нам потрібно показати на карті, де місця перебування Т.Г. Шевченка зустрічаються найчастіше. Ми можемо використати інструмент «Нарисувати прямокутник» , «Нарисувати круг» чи «Нарисувати еліпс». Створимо таку геометричну фігуру на карті на прикладі круга. Потрібно вказати параметри об’єкта:

 • Колір заливки – червоний;
 • Прозорість – 0,7;
 • Колір контуру – зелений ;
 • Стиль – з нахилом вперед;
 • Ширина – 1;
 • Одиниці площі – квадратні кілометри;
 • Одиниці відстані – кілометри.
Діалогове вікно інструменту «Нарисувати круг»
Рис. 58 Діалогове вікно інструменту «Нарисувати круг»

Визначаємо просторові об’єкти, навколо яких потрібно створювати геометричну фігуру, активуємо інструмент «Нарисувати круг» і прорисовуємо на карті.

Інструмент «Нарисувати круг»
Рис. 59 Інструмент «Нарисувати круг»

Важливим елементом є можливість редагувати вершини круга. Активувавши його лівою кнопкою мишки, Ви зможете змінювати цю геометричну фігуру відповідно до потреби, звісно змінюватиметься і його площа та периметр.

Коригування вершин круга за допомогою інструменту «Нарисувати круг»
Рис. 60 Коригування вершин круга за допомогою інструменту «Нарисувати круг»

Наступний інструмент який можна використовувати для візуального представлення інформації – «Рисування полігону». Це аналогічно інструменту «Створення полігону» у настільному додатку створення електронних карт. За його допомогою можна нарисувати полігональні об’єкти на електронній карті. Спробуємо схематично створити полігон нашої держави в сучасних кордонах. Для цього активуємо інструмент «Рисування полігону», вказуємо параметри відображення об’єкта:

 • Колір заливки – малиновий;
 • Прозорість – 0,5;
 • Колір контуру – жовтий ;
 • Стиль – вертикальна штриховка;
 • Ширина – 2;
 • Одиниці площі – квадратні кілометри;
 • Одиниці відстані – кілометри.
Створення кордонів України за допомогою інструменту «Рисування полігону»
Рис. 61 Створення кордонів України за допомогою інструменту «Рисування полігону»

Отже, площа та периметр полігонального об’єкту вказаний на рисунку.

Активувавши полігон, ми можемо змінювати локалізацію його вершин та уточнювати геометричні вимірювання як у попередньому випадку (похибка розрахунків зумовлена схематичністю даного рисунку).

Припустимо нам потрібно визначити площу річки чи озера (берегова лінія таких географічних об’єктів характеризується плавними лініями) чи населеного пункту (межі якого геометрично неправильної форми), тому використовувати інструмент «Рисування полігону» буде недоцільним. Краще використати інструмент «Рисування полігону довільної форми»

Для прикладу виміряємо площу населеного пункту Моринці, де на-родвся Кобзар. Для цього активуємо інструмент «Рисування полігону довільної форми», вказуємо необхідні нам параметри геометричного об’єкту:

 • Колір заливки – синій;
 • Прозорість – 0,8;
 • Колір контуру – темно синій;
 • Стиль – хрест;
 • Ширина – 2;
 • Одиниці площі – квадратні кілометри;
 • Одиниці відстані – кілометри.
Діалогове вікно інструменту «Рисування полігону довільної форми»
Рис. 62 Діалогове вікно інструменту «Рисування полігону довільної форми»

При натисненні лівої кнопки миші полігон почне створюватися до того моменту, коли Ви відпустите клавішу мишки.

Інструмент «Рисування полігону довільної форми» населеного пункту Моринці
Рис. 63 Інструмент «Рисування полігону довільної форми» населеного пункту Моринці

Активувавши полігон, ми можемо змінювати локалізацію його вершин та уточнювати геометричні вимірювання, як у попередньому випадку (похибка розрахунків зумовлена схематичністю даного рисунку).

Щоб дізнатися більш детальнішу інформацію про просторові об’єкти, нам потрібно відкривати атрибутивні таблиці необхідних точок. Проте, коли ознайомлення з картою здійснюється за допомогою презентації, або потрібно вказати лише конкретну інформацію (наприклад адресу), то відкривати атрибутику не доцільно. Для цього використовують інструмент «Додати текст».

Наприклад, у Черкаській області є декілька місць перебування поета. В атрибутивній таблиці вказано додаткову інформацію: назву місця, рік, координати та адресу. Припустимо, нам необхідно вказати рік перебування, не відкриваючи атрибутивної таблиці, для цього ми використаємо інструмент «Додати текст» і продублюємо інформацію з атрибутів.

Оберемо для прикладу три населених пункти: Русалівка, Резине, Тальне, зазначимо формат відображення текстової інформації:

 • Текст – жирний;
 • Шрифт – Times New Roman;
 • Колір – темно синій.
Діалогове вікно «Додати текст»
Рис. 64 Діалогове вікно «Додати текст»

Активуємо інструмент «Додати текст» для кожного надпису (окремо) та вкажемо на розташування напису на карті.

Інструмент «Додати текст» на прикладі населених пунктів: Русанівка, Резине, Тальне
Рис. 65 Інструмент «Додати текст» на прикладі населених пунктів: Русанівка, Резине, Тальне

Важливою є умова, що при закритті діалогового вікна інструменту «Рисування» інформація зникає з карти але не знищується, для того, щоб видалити непотрібну інформацію, необхідно використати інструмент «Очистити рисунки».
Якщо виникає необхідність зберегти створені Вами рисунки, але діалогове вікно інструменту занадто громіздке, Ви можете його згорнути, при цьому дані не втратяться.

Інструмент «Удосконалене рисування»

Розглянемо ще один інструмент «Удосконалене рисування». Окрім можливостей, які ми розглядали у інструменті «Рисування», цьому інструменту властиві більш складні операції, наприклад, збереження даних рисування у пам’яті Вашого комп’ютера. Створимо рисунок населеного пункту «Шевченкове» Черкаської області, де поет перебував у 1843,1845 та 1859 роках та дізнаємося його периметр та площу, збережемо відповідну інформацію на своєму комп’ютері. Для цього, як уже попередньо згадувалося, нам потрібно буде використати інструмент «Рисування полігону довільної форми».

Вкажемо необхідні параметри рисунка:

 • Колір заливки – синій;
 • Прозорість – 0,5;
 • Стиль – з нахилом вперед
 • Колір контуру – темно синій;
 • Стиль – точка;
 • Ширина – 1;
 • Одиниці площі – квадратні кілометри;
 • Одиниці відстані – кілометри;
 • Шрифт – Times New Roman;
 • Колір – чорний;
 • Розмір – 12.
Діалогове вікно інструменту «Рисування полігону довільної форми»
Рис. 66 Діалогове вікно інструменту «Рисування полігону довільної форми»

Вказавши необхідну інформацію, потрібно нарисувати полігон навколо населенного пункту, якщо є необхідність – редагуйте полігон за допомогою його активації лівою кнопкою мишки та локалізуйте точки відповідно до меж.

Створення полігонального об’єкту населеного пункту «Шевченкове» Черкаської області
Рис. 67 Створення полігонального об’єкту населеного пункту «Шевченкове» Черкаської області

За допомогою інструменту «Зберегти графічний шар», Ви можете зберегти рисунок у пам’яті Вашого комп’ютера, для цього потрібно активувати інструмент, вказати місце розташування збереженого файлу (наприклад на робочий стіл). Шар зберігається у такому форматі:

Формат збереження полігонального об’єкту
Рис. 68 Формат збереження полігонального об’єкту

Отже, тепер Ви зможете закривати як інструмент, так і електронну карту, а дані про рисунок можна у будь-який момент завантажити з комп’ютера, за допомогою інструменту «Відкрити збережений графічний шар» (з діалогового вікна потрібно обрати збережений документ і він автоматично відобразиться на веб-додатку електронної карти).

Узагальнення і систематизація сформованих знань, умінь і навичок

 • Як можна виміряти відстань між населеними пунктами?
 • Яким чином можна визначити площу та периметр географічного об’єкта?