Рівнинні річки Львівської області. Західний Буг. Стави і озера Львівщини
Річки рівнинних територій
Річки рівнинних територій, які належать до басейну Західного Бугу, Стиру і Сяну мають менш контрастні характеристики, бо протікають по плоскій території, природно зарегульовані болотними масивами. Рисунок гідрологічної сітки тут також тектонічно обумовлений, на що вказує широтний напрям і паралельність долин Солокії, Судилівки, Болотні, Рати, Думниці, Яричівки, Маруньки, Радоставки. Інші річки зберігають паралельність з іншим простяганням (субкарпатським) — Західний Буг, Золочівка, Стир (у витоках), Березівка, Острівка, Білий Стік, Солонівка, а також Вишня, Раків, Завадівка, Шкло, Гноєнець, що на Яворівщині.
Ще одного напрямку (перпендикулярного до Розточчя і Карпат) притримуються річки Мощанка, Біла, Деревенка, Свиня та Стир (вниз по течії від с. Станіславчик).
Ріка Західний Буг витікає з Подільської височини, врізаючись глибоко в її північний уступ і цим самим розділяє (разом з Золочівкою) Гологори та Вороняки. Витоки Західного Бугу формуються у Колтівській улоговині. Особливо видатним є один з витоків Західного Бугу — джерело у с. Верхобуж. Воно шановане людьми, обмуроване, огороджене, прикрашене скульптурами і цікаве своєю потужністю: з джерела витікає зразу річка, яка колись забезпечувала роботу водяного млина, що був за 50 метрів від витоку!
Всі названі річки до повсюдної осушувальної меліорації були повноводними, меандрували в своїх долинах. Внаслідок проведення осушувальних робіт гідрологічна сітка дуже змінилась: виросла за рахунок великої кількості проритих каналів, а крім того каналами з'єдналась у своєрідну величезну меліоративну сітку з можливим перетоком води через колишні вододіли. Канали хоч і обладнані шлюзами, майже постійно працюють на відведення води. У малодощові роки усі ріки, що випрямлені і перетворені у канали, дуже міліють.
Живлення рівнинних річок змішане, грунтово-снігово-дощове. Максимальне підняття рівнів води спостерігається у весняний період. У роки з великою кількістю опадів підняття рівнів бувають настільки високі, що вода виходить з берегів річок і каналів та заливає заплави. Мала швидкість течії у рівнинних ріках (0,2-0,6 м/сек) є причиною тривалих (2-3 тижні) повеней і паводків.
Витрати води в порівнянні з ріками Карпатського регіону невеликі — 1-4 м куб./сек.
У довідковій інформації розміщена таблиця Річки Львівської області.
Стави і озера Львівщини
У гідрографічну картину вносять своєрідність стави і озера (також штучного походження). Більшість з них розташовані у заплавах річок. До найвідоміших відносяться Янівський став і серія дрібних ставків у долині Верещиці в межах Розточчя, Дроздовицький та Любінські стави у долині Верещиці нижче по течії, став-водозбірник Добротвірський на р. Західний Буг, став (оз.) Наварія на р. Щирець, стави в долині Дністра біля с. Рудники, стави Завадівський, Крехівські, Золочівські, Ходорівські, стави в долинах витоків Серету.
Водні об'єкти озерного типу появилися в місцях видобутку корисних копалин кар'єрним способом. Такими є затоплені кар'єри видобутку сірки біля смт. Роздол і м. Яворова, піщаний кар'єр біля с. Ясниська, що поблизу Львова. Озер природного походження у Львівській області практично немає (крім оз. Сива Вода біля с. Шкло) та озер-стариць на заплавах рік.
Завдання і запитання:
- Які особливості річкової сітки Львівщини?
- Як розподіляється територія області за басейнами річок і який їх характер?
- Охарактеризуйте джерела живлення річок і їх тип за режимом.
- Коли бувають паводки і повені на річках області?
- Охарактеризуйте річку Дністер (в межах області).
- Які за походженням озера зустрічаються в межах області?
- В якій частині області річкова сітка значно змінена? Як?
- Скласти характеристику річки, що протікає у вашій місцевості за типовим планом.
- Назвіть найбільші стави і озера області. Яке їх походження?