Шаблій О.І., Муха Б.П., Гурин А.В., Зінкевич М.В.
Географія: Львівська область

Рівнинні річки Львівської області. Західний Буг. Стави і озера Львівщини

Річки рівнинних територій

Річки рівнинних територій, які належать до басейну Західного Бугу, Стиру і Сяну мають менш контрастні характеристики, бо протікають по плоскій території, природно зарегульовані болотними масивами. Рисунок гідрологічної сітки тут також тектонічно обумовлений, на що вказує широтний напрям і паралельність долин Солокії, Судилівки, Болотні, Рати, Думниці, Яричівки, Маруньки, Радоставки. Інші річки зберігають паралельність з іншим простяганням (субкарпатським) — Західний Буг, Золочівка, Стир (у витоках), Березівка, Острівка, Білий Стік, Солонівка, а також Вишня, Раків, Завадівка, Шкло, Гноєнець, що на Яворівщині.

Ще одного напрямку (перпендикулярного до Розточчя і Карпат) притримуються річки Мощанка, Біла, Деревенка, Свиня та Стир (вниз по течії від с. Станіславчик).

Ріка Західний Буг витікає з Подільської височини, врізаючись глибоко в її північний уступ і цим самим розділяє (разом з Золочівкою) Гологори та Вороняки. Витоки Західного Бугу формуються у Колтівській улоговині. Особливо видатним є один з витоків Західного Бугу — джерело у с. Верхобуж. Воно шановане людьми, обмуроване, огороджене, прикрашене скульптурами і цікаве своєю потужністю: з джерела витікає зразу річка, яка колись забезпечувала роботу водяного млина, що був за 50 метрів від витоку!

Річка Західний Буг поблизу Сокаля
Річка Західний Буг поблизу Сокаля

Всі названі річки до повсюдної осушувальної меліорації були повноводними, меандрували в своїх долинах. Внаслідок проведення осушувальних робіт гідрологічна сітка дуже змінилась: виросла за рахунок великої кількості проритих каналів, а крім того каналами з'єдналась у своєрідну величезну меліоративну сітку з можливим перетоком води через колишні вододіли. Канали хоч і обладнані шлюзами, майже постійно працюють на відведення води. У малодощові роки усі ріки, що випрямлені і перетворені у канали, дуже міліють.

Живлення рівнинних річок змішане, грунтово-снігово-дощове. Максимальне підняття рівнів води спостерігається у весняний період. У роки з великою кількістю опадів підняття рівнів бувають настільки високі, що вода виходить з берегів річок і каналів та заливає заплави. Мала швидкість течії у рівнинних ріках (0,2-0,6 м/сек) є причиною тривалих (2-3 тижні) повеней і паводків.

Витрати води в порівнянні з ріками Карпатського регіону невеликі — 1-4 м куб./сек.

У довідковій інформації розміщена таблиця Річки Львівської області.

Стави і озера Львівщини

У гідрографічну картину вносять своєрідність стави і озера (також штучного походження). Більшість з них розташовані у заплавах річок. До найвідоміших відносяться Янівський став і серія дрібних ставків у долині Верещиці в межах Розточчя, Дроздовицький та Любінські стави у долині Верещиці нижче по течії, став-водозбірник Добротвірський на р. Західний Буг, став (оз.) Наварія на р. Щирець, стави в долині Дністра біля с. Рудники, стави Завадівський, Крехівські, Золочівські, Ходорівські, стави в долинах витоків Серету.

Водні об'єкти озерного типу появилися в місцях видобутку корисних копалин кар'єрним способом. Такими є затоплені кар'єри видобутку сірки біля смт. Роздол і м. Яворова, піщаний кар'єр біля с. Ясниська, що поблизу Львова. Озер природного походження у Львівській області практично немає (крім оз. Сива Вода біля с. Шкло) та озер-стариць на заплавах рік.

Завдання і запитання:

  1. Які особливості річкової сітки Львівщини?
  2. Як розподіляється територія області за басейнами річок і який їх характер?
  3. Охарактеризуйте джерела живлення річок і їх тип за режимом.
  4. Коли бувають паводки і повені на річках області?
  5. Охарактеризуйте річку Дністер (в межах області).
  6. Які за походженням озера зустрічаються в межах області?
  7. В якій частині області річкова сітка значно змінена? Як?
  8. Скласти характеристику річки, що протікає у вашій місцевості за типовим планом.
  9. Назвіть найбільші стави і озера області. Яке їх походження?