Пестушко В.Ю., Сасихов В.О., Уварова Г.Є.
Географія материків і океанів

Природні країни Африки

§ 30. Природні країни

1. Що називають природною країною?

Особливості будови земної кори і рельєфу зумовлюють формування на материку великих рівнинних і гірських природних країн: Атлаські гори, Сахара, Судан, Западина Конго, Східноафриканське плоскогір'я, Південноафриканське плоскогір'я і Мадагаскар (мал.86).

Мал. 86. Природні країни Африки. (доступно тільки при скачуванні повної версії книги)

Атлаські гори — система хребтів середньої висоти, що простягаються в широтному напрямі вздовж Середземного моря (мал.87). Сучасна сейсмічність узбережної смуги свідчить про те, що формування цієї гірської системи триває.

Мал. 87. Атлаські гори. (доступно тільки при скачуванні повної версії книги)

Атлаські гори є своєрідною природною межею між пустелею Сахара і Середземномор'ям. Клімат північних схилів гір типово середземноморський. Саме тут були колись вічнозелені твердолисті ліси і чагарники. Господарська діяльність людини (вирубування лісів, надмірне випасання худоби) призвела до знищення природної рослинності.
Внутрішні хребти і плато значно вищі, ніж північні. Тут розташована гора Тубкаль — найвища вершина Атлаських гір (4165 м). Клімат цієї частини гір більш континентальний, характеризується значними коливаннями річної температури та сухістю. Високо в горах зафіксований абсолютний мінімум температури на материку – -20°С. Сніг тут лежить близько п'яти місяців. Влітку, коли з Сахари дме вітер-суховій, температура підвищується до +50°С і вище.
У таких умовах утворилися справжні кам'янисті напівпустелі з розрідженою трав'янистою рослинністю. Характерною рослиною є ковила альфа, з якої виробляють цінні сорти паперу, і тому її вирощують на плантаціях.

Сахара — одна з найбільших природних країн Африки. Площа її становить майже третину площі материка (мал.88).

Мал. 88. Сахара. (доступно тільки при скачуванні повної версії книги)

Окремі ділянки фундаменту давньої платформи у Сахарі значно підвищені і являють собою гірські масиви висотою 3000 м, а вулкан Емі-Кусі на нагір'ї Тібесті — 3 415 м. Більшу частину площі Сахари вкривають кам'янисті та глинясті пустелі.
Хмари в пустелі — рідкісне явище. (Чому?) Більша частина Сахари одержує за рік менш як 50 мм опадів. Незначна хмарність зумовлює велику кількість сонячної радіації та високі температури. Сахара — одна з найжаркіших пустель світу.
В липні середня температура повітря становить близько +37°С, а взимку — не менш ніж +10°С. Саме в Сахарі міститься так званий Полюс тепла планети. На півночі пустелі зареєстрована температура повітря +57,8°С, а температура ґрунту подекуди досягала +82,5°С. Для Сахари характерні значні добові коливання температур, на ґрунті вони можуть становити навіть 70°С.

За картою атласу визначіть, які річки є в Сахарі.

Дуже бідна рослинність Сахари на околицях пустелі знищується внаслідок перевипасу худоби. Ось чому Сахара неухильно наступає на савани, в деяких місцях зі швидкістю 1 км на рік.
Великі простори на південь від Сахари, що простягайся від Атлантичного океану до Ефіопського нагір'я, називають Суданом.

Судан — це савана з трав'яним покривом, який вигорає у посушливий період, що триває більш як півроку (мал.89). Серед високих, близько 1,5 м, трав трапляються акації, молочаї, олійне дерево. Як і баобаб, вони мають товсту кору і можуть протистояти щорічним пожежам, які африканці здавна влаштовували з метою підвищення врожайності культур. Адже попіл трав'яного покриву удобрює ґрунт. Через кілька років його родючість падає, і селяни переходять на нову ділянку. Таке ведення господарства називається підсічно-вогневим землеробством.

Мал.89. Страуси в савані. (доступно тільки при скачуванні повної версії книги)

Територія Судану здавна використовувалась як пасовища. Перевипас худоби, пожежі та катастрофічні посухи, які іноді тривають близько 5 років, порушили нестійку рівновагу в природних комплексах. Почався процес швидкого опустелення.

Западина Конго розташована у прогині давньої платформи, фундамент якої похований під потужними наносами річок і озер. Краї природної країни підвищені й утворюють уступи, з яких спадають численні водоспади на річці Конго та її притоках.
За картою атласу визначіть і охарактеризуйте тип клімату в Западині Конго.
Клімат країни сприяв утворенню величезного за площею басейну річки Конго, де знаходяться найбільші в Африці масиви гілей. Окремі їх райони й досі недоторкані (мал.90).

Мал. 90. У вологому екваторіальному лісі. (доступно тільки при скачуванні повної версії книги)

У Високій Африці розташоване Східноафриканське плоскогір'я. Його ще називають країною Великих розломів і Великих озер. (Поясніть, чому?)
Будова поверхні плоскогір'я характеризується чергуванням великих плато, що часто вкриті лавою, та високих вулканічних конусів з глибокими долинами-грабенами (мал.91). Так, вулкани Кіліманджаро і Кенія мають висоту понад 5 000 м, а неподалік – озеро Танганьїка, дно якого розташовано на глибині ледь не 1,5 км, глибина улоговини іншого великого озера — Ньяса сягає 726 м.

Мал. 91. Східноафриканське плоскогір'я. (доступно тільки при скачуванні повної версії книги)

Клімат цієї природної країни — субекваторіальний, але різноманітний рельєф у межах Східноафриканського плоскогір'я зумовлює різноманітність ґрунтово-рослинного покриву. На плато та нагір'ях Східної Африки переважають савани, тропічні рідколісся. В долинах, біля підніжжя вулканічних гір, де випадає багато опадів, ростуть вологі екваторіальні ліси. З підняттям угору окремі гаї чергуються з ділянками саван. На висоті 1700 м із зниженням температури переважають мішані ліси, які змінюються поясом бамбукових заростей, а потім гірськими луками. Вершини гірських масивів укриті багаторічними снігами і льодовиками.
На Східноафриканському плоскогір'ї надзвичайно багатий тваринний світ. Тут можна побачити майже всіх африканських тварин.
Крім схарактеризованих природних країн на материку є й інші. Так, у Південній Африці розрізняють Південноафриканське плоскогір'я і Мадагаскар.
За планом у Додатку 1 складіть порівняльну характеристику Південноафриканського плоскогір'я і Мадагаскару.

ВИСНОВКИ

У зв'язку з особливостями будови земної кори і рельєфу в Африці сформувалися такі природні країни: Атлаські гори, Сахара, Судан, Западина Конго, Східноафриканське плоскогір'я, Південноафриканське плоскогір'я, Мадагаскар.
Атлаські гори — країна, яка характеризується сучасною сейсмічністю, переважно середземноморським типом клімату, висотною поясністю.
Сахара — рівнинна пустельна природна країна.
Судан — країна саван, значно змінена господарською діяльністю людини.
У Западині Конго, де переважає екваторіальний тип клімату, збереглися найбільші масиви гілей.
Східноафриканське плоскогір'я вирізняється строкатим рельєфом, кліматом і ґрунтово-рослинним покривом.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

Назвіть природні країни Африки.
Порівняйте природні умови Сахари і Судану. Зробіть висновки.
Які зміни в природних комплексах Африки відбулись у зв'язку з діяльністю людини?
Чому западина Конго заболочена?
Поясніть, чому Східноафриканське плоскогір'я називають "Країною великих розломів і озер".
Араби кажуть: "Сахара — це холодна країна, в якій дуже часто буває жарко". Поясніть цей вислів.

Скачати повну версію книжки (з малюнками, картами, схемами і таблицями) одним файлом