Пестушко В.Ю., Сасихов В.О., Уварова Г.Є.
Географія материків і океанів

Населення Африки. Держави материка

§ 31. Населення. Держави материка

 1. До яких рас належить населення світу?
 2. Пригадайте з курсу історії, що таке колонія?

Населення Африки

Африка — континент, на якому знайдені сліди життєдіяльності найдавнішої людини планети. Тому материк вважається батьківщиною людства. В Африці живуть народи всіх трьох головних рас.

Представники європеоїдної раси, а саме її південної гілки (араби, бербери і туареги), населяють північ материка. Вони мають смагляву шкіру, вузький ніс і овальне обличчя, темне забарвлення очей і волосся. Народи Північної Африки говорять арабською і берберською мовами.

На південь від Сахари живуть народи екваторіальної раси (негроїди). Характерним для них є темний колір шкіри. Він зумовлений наявністю в ній речовини, яка захищає організм від небезпечного сонячного випромінювання. У негроїдів широке плоске обличчя і товсті губи, кучеряве волосся. До негроїдів належать жителі Східної Африки — тутсі, зріст яких близько 2 м. У вологих екваторіальних лісах живуть пігмеї, максимальний зріст яких 150 см, у басейні Нілу — пілоти з майже чорною шкірою, а на півдні Африки — бушмени і готтентоти, у яких жовтуватий колір шкіри і широке плоске обличчя. Ефіопське нагір'я заселяють ефіопи, що зовні схожі на європеоїдів, але колір шкіри у них коричневий з червоним відтінком. На острові Мадагаскар живуть малагасійці, що належать до монголоїдної раси.

У будь-якій країні Африки живуть десятки різних народів і племен, кожний з яких має свою мову, традиції, спосіб життя. Так, Нігерію населяють понад 200 племен, а державною є мова, близька і зрозуміла для більшості населення. Негроїди спілкуються переважно мовами групи банту, до якої належать суахілі (що означає "берегові жителі") та лінгала ("жителі річки").

Релігійний склад населення Африки дуже різноманітний. Із трьох світових релігій — християнства, ісламу (мусульманство) і буддизму в Африці поширені дві: в арабських країнах Північної Африки переважає іслам, у решті — поширене християнство. В Африці й досі існують численні місцеві релігії.

Зростання кількості населення Африки почалося тільки в XIX ст. Нині темпи природного приросту населення (різниця між народжуваністю та смертністю) на материку найвищі в світі. Населення Африки збільшується щорічно на 10 млн чоловік і на сьогодні становить близько 734 млн. Але в африканських країнах найменша тривалість життя. Понад 40% африканців живуть у середньому менш як 40 років.

В Африці населення розміщується дуже нерівномірно. Найбільш заселені узбережжя океанів і Середземного моря, долини річок, де розташовані великі міста і промислові підприємства, розвинута торгівля. Середня густота населення Африки становить 22 чоловіки на 1 км кв. Найвища густота населення в долині Нілу — приблизно 1000 чоловік на 1 км кв., що дуже близько до густоти населення у великих містах континенту. Селяни становлять 4/5 усього населення Африки.
Країни Африки неоднакові за кількістю населення. В семи з них — Нігерії, Кенії, Єгипті, Танзанії, Демократичній Республіці Конго, Ефіопії та Південно-Африканській Республіці (ПАР) — понад 30 млн чоловік у кожній, що разом дорівнює половині усього населення континенту.

Держави Африки

На території Африки нині налічується 56 держав. Тільки чотири з них не були колоніями: ПАР, Єгипет, Ефіопія, Ліберія. Всі інші — молоді незалежні держави, що стали на шлях самостійного розвитку переважно після Другої світової війни.

Крім ПАР, усі держави Африки належать до країн, що розвиваються. Для них характерний загальний низький рівень розвитку господарства. Особливо відсталими є Габон, Центрально-Африканська Республіка (ЦАР), Чад, Нігер. На їх фоні помітні успіхи в розвитку економіки мають Єгипет, Замбія, Танзанія, Демократична Республіка Конго. Єдина розвинута держава на материку — ПАР (мал.92). (Знайдіть ці країни на карті.)

ПАР, алмазовидобувний кар'єр
Мал. 92. ПАР, алмазовидобувний кар'єр

ВИСНОВКИ

 1. Расовий і мовний склад населення Африки дуже різноманітний.
 2. Темпи приросту населення в Африці найвищі у світі.
 3. Населення на материку розміщується нерівномірно, що зумовлено природними умовами та історією заселення.
 4. Політична карта Африки сформувалася після Другої світової війни.
 5. На материку переважають країни, що розвиваються.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

 1. Які расові ознаки мають народи, що мешкають в Африці?
 2. В яких районах материка живуть представники народів різних рас?
 3. На конкретних прикладах поясніть причини нерівномірного
 4. розміщення населення на материку.
 5. На які групи можна поділити країни Африки за рівнем розвитку?

Алмаз

Алмаз (у перекладі з грецької "неприборканий", "незламний") — дорогоцінний камінь, що складається з кристалічного вуглецю. Алмази Південної Африки були відкриті несподівано. Літнього ранку 1867 р. вздовж берега річки Оранжевої йшов хлопчик. Раптом його увагу привернув невеликий камінець, що виблискував на сонці. Так було знайдено перший алмаз на континенті. Родовища дорогоцінного каміння приваблювали багатьох алмазошукачів. Навколо копалень виросли селища й міста. Одне з них — місто Кімберлі, назва якого дала ім'я вулканічній алмазоносній породі. Найбільший з африканських алмазів — "Куллінан" має масу понад 0,5 кг. Одним із головних центрів видобутку алмазів у світі є копальні в басейні річки Оранжевої. Видобуток алмазів перевищує тут 1,5 млн каратів (карат дорівнює 0,2 г). Більша частина алмазів — ювелірні.

Загадка озера Ньяса

З великим африканським озером Ньяса і річкою Шире, що витікає з нього, пов'язана географічна загадка. Іноді рівень води в озері знижується більш ніж на 5 м, і річка пересихає. На поверхні Ньяси спостерігаються величезні хвилі, які нагадують цунамі. По деякому часі рівень озера відновлюється, річка стає повноводною. Це пояснюється тим, що озерна улоговина утворилась у грабені — зоні активних африканських розломів. Розвиток їх ще не закінчився, і тектонічні рухи призводять до різких коливань рівня дна озера.

Фелюги

Ще давньогрецький учений Геродот зазначав, що Єгипет є даром річки. Ніл годує і напуває країну, великим є його транспортне значення. Саме Ніл сприяв розвитку єгипетської цивілізації. І в наші часи прості вітрильні човни (фелюги) легко пересуваються угору і вниз по Нілу. Це стало можливим завдяки тому, що долина Нілу майже збігається з напрямом переважаючих вітрів — північно-східних пасатів. Проти течії судно несе пасат, а за течією — сила руху води. Дешевизна цього різновиду транспорту й забезпечила його виживання.

Маслинове дерево

Якщо символом оазисів Сахари є фінікова пальма, то маслинове дерево може бути емблемою зони Сахелю. Маслина — вічнозелене, висотою до 12 м дерево, дає смачні плоди, цінну олію та м'яку деревину. Клімат північноафриканської держави Туніс сприятливий для вирощування маслин. Ця країна за збиранням їх урожаїв посідає перше місце в світі. Розведення маслин — важка, виснажлива праця. Земля у цій місцевості суха, піщана, тому дерева висаджують на відстані 24 м одне від одного. Розбивку плантацій починають у листопаді-грудні, коли випадає найбільше дощів і немає літньої спеки. Щоб деревце прийнялося, його треба впродовж трьох років щоденно тричі поливати. Надалі тільки сильна посуха може призвести до його загибелі. У врожайні роки дерева суцільно вкриті чорними плодами — оливками. Вміст олії в них становить близько 25% від загальної маси. Нічого з того, що дає маслина, не пропадає — ні листя, ні кісточка плоду.

Зелений пояс

Для відвернення наступу пісків Сахари у Північній Африці висаджують дерева, утворюючи так званий зелений пояс. У проекті беруть участь Марокко, Єгипет, Алжир, Туніс, Лівія. Цей пояс проходитиме вздовж межі зони з річними опадами від 150 до 250 мм. В Алжирі створення такого поясу почалося 1975 р. Довжина його 1 120 км, ширина близько 12 км.

Вельвічія

У Південній Африці, в пустелі Наміб росте дивна рослина — вельвічія. В неї короткий стовбур і всього два величезних листки завдовжки близько 3 м. Вони постійно ростуть від стовбура і відмирають на кінцях. А живе вельвічія сотні років. За умов майже повного бездощів'я вона засвоює вологу з туманів.