Пестушко В.Ю., Сасихов В.О., Уварова Г.Є.
Географія материків і океанів

Географічне положення Австралії. Дослідження та освоєння. Рельєф і корисні копалини

Тема 2. Австралія

Австралія — найвіддаленіший від інших населений материк Землі. Він цілком розташований у Південній півкулі. Це материк, де все "навпаки": у липні тут зима, у січні — літо. Дерева Австралії скидають не листя, а кору, ліси не дають тіні, а крізь зарості пустель доводиться пробиватися з сокирою. Малята тварин тут вилуплюються з яєць, а потім їх вигодовують молоком.

§ 32. Географічне положення. Дослідження та освоєння. Рельєф і корисні копалини

  1. За яким планом вивчається географічне положення материка?
  2. Що таке еолові, карстові форми рельєфу?

Географічне положення

Австралія — найменший материк Землі. Його площа становить 7,6 млн км кв. Материк розташований у тих самих широтах, що й Південна Африка (мал.93). Південний тропік перетинає Австралію майже посередині. Крайньою північною її точкою є мис Йорк, південною — мис Південно-Східний. Крайня західна точка материка — мис Стіп-Пойнт, крайня східна — мис Байрон.

Визначіть координати крайніх точок Австралії та відстань між ними. З'ясуйте, в яких географічних поясах розташована Австралія.

На відміну від Африки, Австралія — компактний материк: його центральні області майже однаково віддалені від океанів. Він омивається Індійським і Тихим океанами та має тільки дві значні затоки: Карпентарія на півночі і Велика Австралійська — на півдні.

Береги Австралії, як і Південної Африки, омиваються на заході холодною, а на сході — теплою течіями. Теплі води Південної Пасатної течії проходять уздовж північного узбережжя континенту. Холодна течія Західних Вітрів омиває його південні береги.

Величезні океанічні простори відокремлюють Австралію від інших материків. Тільки на півночі через численні острови вона має деякий зв'язок з Азією. Віддаленість та ізольованість зумовили незвичайність природи материка, що вразила перших європейських дослідників.

Дослідження та освоєння

Австралія через її віддаленість була відкрита для світу пізніше за інші материки. Велику роль у дослідженні континенту відіграли європейці.

Тривалий час побутувало переконання про існування великого невідомого Південного материка. Ним спочатку вважалася Нова Гвінея. Але на початку XVII ст. іспанський мореплавець Луїс Торрес довів, що це — острів. Він першим побачив північні береги нового материка. У середині XVII ст. експедиція голландця Абеля Тасмана вперше обійшла цей материк з півдня. У другій половині XVIII ст. східне узбережжя незвіданого континенту вперше досліджував англійський мореплавець Джеймс Кук. Тільки на початку XIX ст. англієць Метью Фліндерс уперше проплив навколо материка і запропонував назвати його Австралією (з латинської — "південний").

Заселення материка європейськими переселенцями починалося з південного сходу. Тут було засновано найбільше в Австралії місто Сідней. Звідси почалися пошуки та освоєння земель для землеробства і під пасовища, родовищ корисних копалин, джерел питної води.

Рельєф

Поверхня Австралії найнижча з-поміж інших материків, її середня абсолютна висота становить лише 215 м.

Рельєф Австралії схожий на рельєф Південної Африки. Адже в основі материка також залягає давня Австралійська платформа, міцний фундамент якої у західній частині підвищений. У рельєфі — це Західноавстралійське плоскогір'я із середніми висотами 300-400 м. Подекуди тут підносяться окремі масиви, складені кристалічними породами (мал.94). Центральна частина платформи за геологічною будовою є величезним прогином, вкритим чохлом осадових відкладів потужністю у кілька кілометрів. Цю частину платформи займає Центральна низовина.

Масив Айєрс-Рок
Мал. 94. Масив Айєрс-Рок

На крайньому сході материка розташована область складчастості. Тут у герцинський період горотворення сформувався Великий Вододільний хребет. Північні і південні частини хребта істотно відрізняються між собою. На півночі гори низькі та середньовисотні, з плоскими вершинами. Південна частина хребта значно вища. Тут розташовані Австралійські Альпи з найвищою вершиною материка — горою Косцюшко (2 230 м).

На відміну від Африки, в Австралії немає високих молодих гір, діючих вулканів і зледеніння. Але тут, як і в Африці, поширені еолові форми рельєфу.

Пригадайте їх назви

На півдні Західно-австралійського плоскогір'я трапляється чимало карстових форм рельєфу: лійки, борозни, що утворилися в розчинених водою вапняках.

Корисні копалини

В Австралії є значні й різноманітні поклади корисних копалин. Найбільші родовища зосереджені на Австралійській платформі. З магматичними породами фундаменту пов'язані рудні корисні копалини: залізні, алюмінієві, мідні, уранові руди. Руди металів залягають також на сході материка, в горах.

В осадовому чохлі Австралійської платформи зосереджені нерудні корисні копалини. З-поміж них — кам'яне і буре вугілля, нафта і газ. Вони залягають переважно в западинах і прогинах платформи на північному заході та південному сході материка. В центральних районах за умов посушливого клімату сформувалися значні поклади солі та гіпсу.

ВИСНОВКИ

  1. Австралія — компактний материк, що цілком розташований у Південній півкулі, переважно в тропічному поясі.
  2. Австралія відкрита європейцями пізніше за всі інші населені материки земної кулі.
  3. В основі Австралії розміщена давня платформа, тому переважає рівнинний рельєф: на заході — плоскогір'я, в центрі — низовина.
  4. На сході материка розміщені давні середньовисотні гори.
  5. На материку є великі запаси руд чорних і кольорових металів.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

  1. Порівняйте географічне положення Австралії і Південної Африки.
  2. Чому Австралія була відкрита пізніше за інші населені материки? Що спільного та відмінного в рельєфі Австралії та Африки?
  3. Які галузі господарства ви б розвивали в Австралії з огляду на її мінеральні ресурси?