Скуратович О.Я., Коваленко Р.Р., Круглик Л.І.
Географія. 6 клас. Підручник для середньої школи

Людство на Землі. Людські раси

ЛЮДСТВО НА ЗЕМЛІ

Карта поширення людських рас
Карта поширення людських рас

За час вивчення теми ти

 • ознайомишся:
  • із загальною кількістю людей на Землі;
  • з розміщенням населення на планеті;
  • з населенням України;
  • з розселенням українців у світі;
  • з політичною картою світу;
  • з місцем України в світі;
 • навчишся:
  • користуватися політичною картою;
  • знаходити окремі держави та їх столиці на політичній карті.

На теле- і кіноекранах ти щоденно бачиш цілий калейдоскоп людських облич, які відрізняються один від одного кольором шкіри, волосся, очей, формою голови, обличчя. Багато людей виділяються одягом, способом життя. Але всі разом вони складають людство — населення Землі. Незважаючи на всю свою різноманітність, людство єдине і живе у спільному домі під назвою Земля.

Скільки ж людей живе на Землі? Що таке людські раси? Чим вони відрізняються одна від одної? Які народи заселяють Землю? Які є держави? Яке місце на земній кулі посідає Україна? Відповісти на ці запитання ти зможеш, уважно вивчивши останній розділ підручника.

§43. Населення Землі

Кількість населення Землі

У процесі розвитку географічної оболонки понад 2 млн років тому на Землі з'явилися предки людини, а близько 40 тис. років тому — люди сучасного типу. Поступово завдяки праці вони освоїли придатні для життя території земної поверхні.

Кількість людей у давні часи зростала повільно, тому що умови життя були суворими. Людину підстерігали не тільки різні хвороби, а й небезпека з боку хижих тварин, отруйних зміїв, а також різні стихійні лиха.

Вчені вважають, що за 7 тис. років до нашої ери на всій планеті жило менш як 10 млн чоловік, а на початку нашої ери близько 200 млн чоловік. Це приблизно в 30 раз менше, ніж тепер.

Поступово, коли людина стала менше залежати від природи, а тривалість її життя збільшилась, кількість населення стала зростати швидше. Тепер сім'я народів світу становить вже понад 6 млрд чоловік, а до 2010 року за прогнозами вчених на Землі буде не менш як 6,5 млрд чоловік. Чи багато це? Якби поставити в шеренгу 1 млрд чоловік, то вона розтяглася б на 500 тис. кілометрів.

Люди постійно живуть на всіх материках, крім Антарктиди. Розселились вони на Землі нерівномірно. У місцях з суворими природними умовами немає постійних поселень людей.

Найбільше людей живе в Азії. Особливо густо заселені території на сході, півдні та південному заході Азії, а також у Західній і Центральній Європі. На ці райони припадає майже 70% населення планети. Лише в Китаї проживає понад 1,2 млрд чоловік.

Населення України

Як і на всій Землі, на території України населення постійно зростало. В добу Київської Русі воно становило 5 млн чоловік, у середині XIX ст. — 12 млн чоловік. Нині в Україні проживає понад 48,2 млн чоловік, з них близько 37 млн — українці. І хоч тепер зростання населення припинилося, Україна посідає за його кількістю шосте місце в Європі (після Росії, Німеччини, Великобританії, Італії, Франції) та 21-ше в світі.

Крім того, за межами України проживає понад 10 млн українців. Найбільше їх у Росії, США, Канаді, Західній Європі, Казахстані. Українці є у всіх частинах світу. Вони утворюють там так звану українську діаспору. Слово «діаспора» в перекладі з грецької мови означає «розсіювання» (див. додаток 11).

За межами своїх держав проживає також багато інших народів: китайців, арабів, росіян, євреїв, вірменів та інших, що утворюють свої діаспори. В Україні постійно живуть росіяни, євреї, угорці, поляки, татари, болгари, греки та ін.

Висновки

 1. Людина розумна з'явилася близько 40 тис. років тому.
 2. На початку нашої ери кількість населення світу становила 200 млн чоловік, до 2005 року становитиме не менш як 6 млрд чоловік.
 3. Нині на Землі проживає понад 5,8 млрд чоловік. В Україні — понад 50 млн чоловік.

§44. Людські раси

У зв'язку з особливостями природно-географічних умов життя у людей склалися зовнішні відмінності. Люди різних країн відрізняються будовою тіла, кольором шкіри, волосся, очей, формою та розмірами носа, губів тощо. Ці ознаки називають расовими. Вони склалися дуже давно і передаються з покоління в покоління від батьків дітям. За зовнішніми ознаками люди всієї земної кулі поділяються на три основні раси: європеоїдну, монголоїдну і негроїдну, або екваторіальну.

Однією з основних великих рас є європеоїдна. До цієї раси належить майже половина людства планети. Сама назва свідчить про те, що більшість народів цієї раси проживає в Європі (див. карту розміщення народів різних рас на початку розділу). З відкриттям Америки і Австралії європеоїди розселилися по всьому світу. У європеоїдів світла шкіра, м'яке пряме або трохи хвилясте волосся, вузький ніс, тонкі губи, різний колір очей (мал. 84). Крім європейців, до цієї раси належать індійці, таджики, вірмени, араби. Всі слов'яни, в тому числі й українці, європеоїди.

Представники основних людських рас земної кулі
Мал. 84. Представники основних людських рас земної кулі

До монголоїдної раси належить майже 40% населення земної кулі. Народи монголоїдної раси розселилися на величезних просторах Азії, островів Тихого океану і на обох материках Америки. У монголоїдів жовтуватий колір шкіри, чорне пряме волосся, борода і вуса ростуть повільно, очі вузькі, ніби щілинки, обличчя плоскувате, широкий ніс, губи тонкі, трохи потовщені (мал. 84). До цієї раси належать монголи, китайці, японці, корейці та інші народи Азії, а також індійці — корінне населення Америки.

В Африці, Австралії та Америці живуть люди негроїдної раси. Народи цієї раси зосереджені в приекваторіальних районах і лише частково в помірних поясах Землі. Для негроїдів характерний темний колір шкіри, волосся, очей, волосся кучеряве або хвилясте, на обличчі і тілі волосяний покрив розвинений слабо, у більшості з них широкий ніс, верхня щелепа виступає вперед, губи товсті (мал. 84).

Із зростанням населення Землі народи різних рас дедалі тісніше спілкувалися між собою. Тому з'явились мішані раси — мулати, метиси.

Тривалий час європейці не визнавали рівності рас. Представників монголоїдної, а особливо негроїдної рас, вважали такими, що стоять на нижчому рівні розвитку і не здатні створити власну цивілізацію. Одним з перших, хто спростував цю помилкову теорію, був всесвітньо відомий вчений, правнук запорозького козака Махлая М.М. Миклухо-Маклай. Микола Миколайович був видатним мандрівником. Він багато років прожив серед папуасів Нової Гвінеї і довів, що вони за своїм розумовим розвитком ні в чому не поступаються європейцям. Він стверджував, що всі люди, незалежно від їхнього місця проживання, кольору шкіри, волосся та інших зовнішніх ознак, за своїми біологічними особливостями однакові. Папуаси вважали Миколу Миколайовича своїм другом. До цього часу на узбережжі острова Нова Гвінея є територія, яка називається Берегом Маклая.

Висновки

 1. Все людство за зовнішніми ознаками поділяється на три основні раси: європеоїдну, монголоїдну, негроїдну.
 2. Видатним вченим, який довів рівність рас, був наш співвітчизник М.М.Миклухо-Маклай.