Пестушко В.Ю., Сасихов В.О., Уварова Г.Є.
Географія материків і океанів

Географічне положення Європи. Історія формування території, рельєф. Корисні копалини

Тема 3. Європа

Європа — одна з двох частин світу, розташованих на материку Євразія. Північ її лежить за полярним колом і на значній території являє собою холодну пустелю, а південна — простяглася до теплого Середземного моря. Західне узбережжя омивають води Атлантичного океану, а східна межа проходить одразу за Уральськими горами. Поверхня Європи переважно рівнинна, проте й тут є гори різної висоти, а також вулкани, які нагадують про себе час від часу грізними виверженнями. Клімат території — переважно помірний, на заході — м'якіший, ніж на сході.

Європа — одна з найосвоєніших частин світу. Нині більша її частина розорана, а природні комплекси змінені людиною. Скрізь можна побачити лани, плантації, міста, селища, автошляхи та залізниці тощо. В усі часи Європа значно впливала на події в світі, завжди була ніби мостом між Старим і Новим світом.

Європа — частина світу, де розташована наша держава — Україна.

Географічне положення

Під дією яких чинників формується рельєф Землі?

Європа розташована на заході Євразії. Вона охоплює площу близько 10 млн км кв і розміщена переважно в помірних широтах. Тільки крайні північні та пів­денні її частини заходять у субарктичний і субтропічний пояси.

Відшукайте крайню північну точку Європи — мис Нордкін, південну — мис Маррокі, західну — мис Рока, східну, що розташована на півночі Уралу.

Європа з трьох боків оточена морями. Її західне та південне узбережжя омивають води Атлантичного океану. Велику роль у формуванні природи відіграє тепла Північноатлантична течія та її відгалуження, що проникають у Північний Льодовитий океан.

Моря Атлантичного океану — Середземне, Чорне та Азовське глибоко врізаються в європейський суходіл із півдня, а Північне і Балтійське — омиває північне узбережжя Європи. З півночі омивають береги Європи й моря Північного Льодовитого океану — Норвезьке, Баренцове, Карське, Біле. На південному сході лежить Каспійське море-озеро, яке належить басейну внутрішнього стоку. Береги Європи порізані значною кількістю заток і приток, тут багато півостровів і островів. Найбільші з півостровів Скандинавський, Ютландія, Піренейський, Апеннінський, Балканський та Кримський. Вони займають близько чверті від загальної площі Європи. Площа європейських островів перевищує 700 тис. км кв. Найбільші серед них — це Нова Земля, архіпелаг Земля Франца-Йосифа, Шпіцберген, Ісландія, Велика Британія, Ірландія. В Середземному морі розташовані великі острови Корсика, Сицилія, Сардинія.

У водах, які омивають узбережжя Європи, перехрещуються шляхи, що ведуть до Африки та Америки, а також сполучають між собою країни Європи.

Історія формування території. Рельєф

Формування території Європи почалося 2-3 млрд років тому, коли утворилась одна з найдавніших на Землі ділянок земної кори — Східноєвропейська платформа. В рельєфі їй відповідає Східноєвропейська рівнина. Подальше зростання площі суходолу в межах Європи відбувалося в палеозойську еру, коли сформувалися Скандинавські гори (мал. 173), Урал та гірські споруди на заході Європи.

Скандинавські гори
Мал. 173. Скандинавські гори

За картою атласу визначіть, в які періоди горотворення формувалися давні гори Європи.

Потужні осадові відклади вкрили частину зруйнованих складчастих споруд палеозою, утворивши чохол молодих платформ. їх фундамент, на відміну від Східноєвропейської платформи, не архейського, а палеозойського віку.

Знайдіть молоді платформи на карті атласу

У мезозої внаслідок розходження літосферних плит Європа остаточно відокремилася від Північної Америки. Так почала формуватися улоговина Атлантики, утворився вулканічний острів Ісландія.

Протягом кайнозойської ери відбувається додаткове нарощування суходолу на півдні Європи в Середземноморському складчастому поясі. В цей час тут сформувалися потужні молоді гірські системи — Альпи (мал. 174), Піренеї, Апенніни, Стара Планина (Балканські гори), Карпати, Кримські гори. В прогинах земної кори утворилися великі низовини — Середньодунайська і Нижньодунайська.

Альпи, пік Маттерхорн
Мал. 174. Альпи, пік Маттерхорн

Сучасного вигляду рельєф Європи набув за останні 20-30 млн років. У цей час відбулися новітні тектонічні рухи, які істотно змінили поверхню суходолу. Давні та молоді гірські споруди Європи були підвищені і досягай сучасної висоти. Одночасно великі ділянки земної кори опустилися і утворили улоговини морів та великі низовини. Поблизу узбереж виникли острови материкового походження. Рухи земної кори супроводжувалися вулканічною діяльністю, яка й досі не припинилася в Середземномор'ї та на острові Ісландія.

У найдавнішій частині Європи, на Східноєвропейській платформі, відбуваються повільні підняття й опускання земної кори. Внаслідок цього в рельєфі рівнини чітко простежуються окремі височини й низовини: Середньоруська, Подільська, Придніпровська, Приволзька, Причорноморська, Прикаспійська.

Відшукайте їх на карті

Новітні підняття суходолу й одночасне загальне похолодання клімату зумовили утворення в північній частині Європи величезного льодовикового покриву. Льодовик то просувався далеко на південь, то відступав. Під час свого максимального розвитку він досягав понад 1,5 км завтовшки і майже повністю вкривав Британські острови та Середньоєвропейську рівнину. Двома язиками льодовик спускався Східноєвропейською рівниною, досягнувши широти Дніпропетровська.

Рухаючись, він істотно змінив поверхню суходолу. Ніби величезний бульдозер, льодовик вирівняв міцні скелі та згладив верхні шари пухких порід. Відшліфовані уламки гірських порід вино­силися з центрів зледеніння далеко на південь. Там, де льодовик танув, йшло накопичення льодовикових відкладів. Суміш валунів, глини та піску утворювала велетенські вали, горби, пасма й цілі рівнини. Талі води виносили значні об'єми піску, вирівнювали поверхню і формували плоскі піщані рівнини — полісся.

Формування рельєфу Європи продовжується і в наш час. Про це свідчать повільні вертикальні рухи земної кори, а також землетруси й вулканізм що подекуди трапляються на континенті.

Найвищий (3343 м) і один із найактивніших вулканів Європи — Етна, розташований на острові Сицилія. В Італії знаходиться єдиний на материковій частині Європи діючий вулкан Везувій. Відомим є виверження вулкана в 79 р. н.е., коли за три доби лише у місті Помпея 16 тис. жителів були поховані під багатометровим шаром вулканічного попелу!

Надзвичайно цікавий вулкан Стромболі. Це острів-вулкан, що безперервно діє вже понад три тисячі років. Приблизно через кожні 10-12 хвилин він викидає вулканічні бомби й розпечені гази. Вогняні вулканічні спалахи допомагають морякам орієнтуватися вночі. Тому Стромболі одержав назву "маяк Середземного моря ".

Отже, Європа має давній і водночас молодий рельєф. Близько 2/3 її поверхні припадає на рівнини, які розташовані переважно на сході.

Знайдіть на фізичній карті найнижчу точку поверхні Європи

Низовинні ділянки чергуються з горбистими височинами. Гірські масиви рідко перевищують 3000 м. Найвища точка Європи — г. Монблан (4807 м), яка розташована в Альпах (мал. 175).

Вершина Монблан
Мал. 175. Вершина Монблан

Корисні копалини

Тектонічна будова та історія геологічного розвитку Європи зумовили не тільки різноманітність рельєфу, а й багатство її корисних копалин. З-поміж паливних корисних копалин велике значення здавна має кам'яне вугілля. Найбільші його поклади розміщені в передгірських і міжгірських прогинах палеозойського віку. Це басейни у Великій Британії, Рурський у Німеччині, Верхньосілезький у Польщі та Донецький в Україні. Поклади бурого вугілля зосереджені переважно в молодих за віком прогинах.

Родовища нафти і газу утворились у зниженнях фундаменту платформи та в передгірських прогинах (Волго-Уральська нафтогазоносна область). У 70-ті роки XX ст. почалося промислове добування нафти й газу на шельфі Північного моря.

Знайдіть зазначені родовища на карті.

На платформах зосереджені родовища руд чорних металів світового значення: залізних — Курська магнітна аномалія в Росії, Криворізький (в Україні) і Лотарингський (у Франції) басейни; марганцевих — Нікопольський басейн (мал. 176). Багата Європа і нерудними корисними копалинами. Практично безмежні запаси калійної та кухонної солі утворили тут величезні куполи. Унікальними є родовища самородної сірки Передкарпатського сірконосного басейну. Є в Європі також родовища різноманітних кам'яних будівельних матеріалів — граніту, мармуру тощо.

Знайдіть ці родовища на карті атласу.

Видобуток руди
Мал. 176. Видобуток руди

ВИСНОВКИ

  1. Європа омивається водами Атлантичного і Північного Льодовитого океанів. Її берегова лінія дуже порізана.
  2. Рельєф Європи переважно рівнинний, що зумовлено переважанням платформених ділянок земної кори.
  3. Рельєф Європейського суходолу набув сучасного вигляду внаслідок новітніх тектонічних рухів і діяльності льодовика.
  4. Світове значення мають родовища вугілля, руд металів, деяких нерудних корисних копалин Європи.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

  1. Користуючись картою, здійсніть уявну морську подорож з Одеси до Санкт-Петербурга. Які моря, затоки, протоки, остро­ви і півострови ви побачите?
  2. Назвіть загальні особливості рельєфу Європи.
  3. Як змінився рельєф континенту під дією льодовика?
  4. Знайдіть у межах Європи ділянки суходолу, розташовані нижче рівня моря. Про що це свідчить?
  5. Вкажіть головні закономірності в розташуванні родовищ корисних копалин Європи.