Пестушко В.Ю., Сасихов В.О., Уварова Г.Є.
Географія материків і океанів

Клімат Європи

§ 55. Загальні особливості клімату

 1. Як взаємозв'язані температура повітря та кількість опадів?
 2. Як розрізняють опади за походженням?

Річна кількість сонячної радіації, яка надходить на земну поверхню, збільшується вдвічі з півночі на південь Європи.

Поясніть чому?

Така різниця у надходженні сонячної радіації зумовлює значні відмінності в температурі повітря, особливо в теплу пору року.

За кліматичною картою атласу простежте, як змінюються в Європі середні температури повітря з півночі на південь у різні сезони.

Провідну роль в розподілі температури влітку відіграє сонячна радіація, що розподіляється зонально. Це добре помітно завдяки широтному простяганню липневих ізотерм.

Протилежна картина спостерігається взимку, коли зональний розподіл тепла порушується. Січневі ізотерми простягаються майже вздовж меридіанів. Таке відхилення пов'язано із характером підстилаючої поверхні та пануючою над Європою циркуляцією повітряних мас.

Головний тип атмосферної циркуляції в межах Європи — західне перенесення повітряних мас. На захід від Європи розташований Атлантичний океан, звідки потоки повітря переносяться потужними атмосферними вихорами — циклонами і антициклонами. Вони виникають на арктичному і помірному кліматологічних фронтах.

Знайдіть їх на картах атласу

Відносно тепле й вологе атлантичне повітря, яке просувається майже через увесь європейський суходіл, вирівнює температуру повітря у північних і південних областях. Ось чому взимку контрасти температури більш відчутні між західними і східними районами Європи.

Виняток становлять південні райони, які влітку відчувають вплив тропічних повітряних мас, а також північ континенту, де переважають арктичні повітряні маси з Північного Льодовитого океану.

Циклони, які прямують із західними потоками повітря, визначають також кількість опадів та режим їх випадання. В цілому річна сума опадів у Європі закономірно зменшується з північного заходу на південний схід. Це пояснюється послабленням активності циклонів у тому ж напрямку. Окрім того, на сході більш помітний вплив континентальних повітряних мас з внутрішніх областей Євразії.

Значно підвищується кількість опадів на навітряних гірських схилах.

Пригадайте, що таке орографічні опади

Найбільше опадів на навітряних схилах Скандинавських гір, гірських масивів Британських островів, на окремих ділянках яких випадає понад 4000 мм. А в Чорногорії зареєстрована максимальна річна кількість опадів для Європи — понад 6000 мм.

У західних районах рясні опади випадають рівномірно впродовж усього року. Це пов'язано з постійним виникненням тут атмосферних фронтів і частою повторюваністю циклонів. У Східній Європі максимум опадів припадає на теплу пору року. В цей час тут спостерігаються як фронтальні, так і конвективні опади, часто бувають зливи з грозами й градом. У північних районах утворюється значний сніговий покрив.

На півдні Європи, у субтропіках, максимум опадів припадає на зиму, що зумовлено активною циклонічною діяльністю. Влітку дуже сухо, оскільки в цей час тут панують сухі тропічні повітряні маси.

ВИСНОВКИ

 1. Клімат Європи формується під впливом західного перенесення і Атлантичного океану.
 2. Влітку температура повітря над територією Європи знижується з півдня на північ, взимку — з заходу на схід.
 3. Зменшення річної кількості опадів з просуванням на схід материка зумовлено, насамперед, послабленням циклональної активності в цьому напрямі.
 4. На заході Європи опади розподіляються рівномірно за сезонами. У південних областях спостерігається зимовий, а на сході — літній максимум їх випадання.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

 1. Яке значення у формуванні клімату європейського суходолу мають Атлантичний та Північний льодовитий океани?
 2. Чому над Європою переважає західне перенесення повітряних мас?
 3. У чому подібність циркуляції атмосфери над Європою і Північною Америкою?
 4. Чим пояснюється неоднаковий режим випадання опадів у різних частинах Європи?
 5. В яку пору року і чому випадає більшість опадів у вашій місцевості?

§ 56. Типи клімату

Які типи клімату характерні для Північної Америки?

Територію Європи перетинають кілька кліматичних поясів.

Назвіть чинники, за якими їх виділяють

За умовами зволоження в межах поясів розрізняють кліматичні області.

За картою атласу визначіть, які кліматичні пояси перетинають Європу; який пояс охоплює найбільшу площу. Порівняйте розташування кліматичних поясів у Європі та в Північній Америці.

Арктичний пояс

Арктичний тип клімату характерний для архіпелагу Шпіцберген та деяких інших островів Північного Льодовитого океану. Тут цілорічно панує холодне арктичне повітря. Але відгалуження теплої Північноатлантичної течії значно підвищує температуру повітря та збільшує кількість опадів у західній частині Європейської Арктики.

Субарктичний пояс

Субарктичний пояс охоплює узбережжя Баренцевого моря, північ Скандинавського півострова та острів Ісландія. Для нього характерні порівняно м'яка зима з температурою до 0°С і прохолодне літо з середньою температурою не більш як +10°С. Опади у вигляді дощу або снігу випадають рівномірно впродовж року.

Помірний пояс

У ньому розміщена більша частина Європи. Тут виділяють три кліматичні області:

 • морського,
 • помірно континентального (перехідного від морського до континентального) та
 • континентального клімату.

Морський помірний тип клімату характеризується переважанням протягом року вологого атлантичного повітря. Взимку температура повітря коливається в межах від 0° до +6°С. Погода дуже нестійка, з частими дощами і туманами, сніговий покрив несталий. Літо прохолодне, середня температура +10 — + 18°С. Опадів випадає близько 1000 мм за рік, розподіляються вони рівномірно впродовж усього року.

Клімат більшої частини Європи, в тому числі й України, помірно континентальний. Для нього характерні значні відмінності в температурі за сезонами. Зима холодна, іноді з морозами. Літо тепле: середня температура липня +18 — +20°С. Річна кількість опадів, що випадають переважно влітку, становить 500-700 мм. Континентальність клімату зростає з північного заходу на південний схід: зменшується кількість опадів, збільшується річна амплітуда температур.

На крайньому південному сході Європи сформувався континентальний тип клімату. Для нього характерні жарке літо і досить холодна зима, невелика кількість опадів — до 250 мм на рік. Крім того, тут спостерігається велика сухість повітря і мала хмарність.

Субтропічний пояс

Клімат південної частини Європи субтропічний середземноморський. Для нього характерні максимальні для цієї частини світу температури протягом усього року. Взимку тут +7 — +10°С, а влітку буває навіть тропічна спека. Найхарактернішою рисою середземноморського типу клімату є зміна вологої теплої зими сухим жарким літом. У середньому тут випадає близько 400-600 мм опадів.

ВИСНОВКИ

 1. Європа розташована в чотирьох кліматичних поясах, найбільшим з яких є помірний.
 2. У помірному поясі розрізняють три області:
  1. морського,
  2. помірно-континентального
  3. і континентального типів клімату.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

 1. Які типи клімату поширені в Європі?
 2. Чим відрізняються кліматичні області помірного поясу? Назвіть характерні риси середземноморського клімату. Який тип клімату характерний для вашої місцевості?
 3. Де в Північній Америці є клімат, схожий на клімат України?