Пестушко В.Ю., Сасихов В.О., Уварова Г.Є.
Географія материків і океанів

Населення Австралії

  1. Пригадайте історію формування материків.
  2. Чи можуть мати спільне походження корінні народи Австралії та Африки?

Сучасне населення Австралії становить 18 млн. чоловік. Воно складається з двох груп, що істотно відрізняються своїм походженням і культурою. Його основу (близько 80%) становлять англо-австралійці, які є нащадками переселенців з Великобританії та Ірландії, вихідці з інших країн Європи та Азії. Довгий час Австралія була заморською в'язницею Англії, основу прийшлого населення становили саме каторжники.

Корінні жителі — австралійські аборигени — нині становлять тільки 1% населення країни. Вони або кочують, як їхні предки, або працюють наймитами у білих фермерів. Аборигени Австралії належать до австралоїдної гілки негроїдної раси. Корінні австралійці — це численні племена, що розмовляють більш як 200 різними мовами. Державна мова Австралії — англійська.

Середня густота населення Австралії найнижча у світі — приблизно 2 чоловіка на 1 км кв.. Населення розміщене вкрай нерівномірно. 9/10 жителів зосереджено на південному сході, натомість у внутрішніх районах населені пункти — дуже рідкісне явище.

В Австралії переважає міське населення — майже 90% від загальної кількості жителів. За рівнем зростання міського населення країна посідає одне з перших місць у світі. Найбільшими містами є Сідней (мал.109), Мельбурн, Аделаїда, Канберра. Майже всі вони великі порти.

Сідней
Мал. 109. Сідней

Австралія — це єдиний у світі материк, на якому розміщена одна країна: Австралійський Союз, що є розвинутою індустріально-аграрною державою.

ВИСНОВКИ

  1. Сучасне населення країни складається переважно з англо-австралійців, які є нащадками європейських переселенців.
  2. Густота населення Австралії — найнижча у світі.
  3. Австралія — єдиний материк, на якому розміщена одна країна: Австралійський Союз, що є розвинутою індустріально-аграрною державою.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

  1. Які спільні та відмінні риси населення Африки і Австралії?
  2. Чому державною мовою в Австралії є англійська?
  3. Чим пояснити незначну густоту населення Австралійського Союзу?

Сумчасті

Незвичайна фауна Австралії розвивалася за умов тривалої ізоляції материка. Сухопутний міст, яким примітивні сумчасті проникли на континент, з часом був зруйнований. Сумчасті поширилися в усіх природних зонах материка. В Африці переважають копитні, натомість в Австралії — кенгуру і валлабі. Там, де в інших частинах світу живуть лемури і білки, в Австралії — кус-куси, сумчасті білки, летяги, соні. Де на інших материках живе борсук, в Австралії — вомбат.

Маллі-скреб і мульга-скреб

Для Австралії дуже характерний такий тип рослинності, як скреб. Він утворюється там, де великі опади чергуються з довготривалими, впродовж кількох років, посухами. Рослини скребу пристосувалися до своєрідних умов життя: значної вологості ґрунту і сухості повітря. На західних схилах Великого Вододільного хребта скреб складається з акацій, між якими трапляються низькорослі евкаліпти і пляшкові дерева.

Розрізняють маллі-скреб і мульга-скреб. Маллі-скреб поширений у південних частинах Австралії і утворений виключно карликовим евкаліптом маллі, гілки якого ростуть тісно, як і в очерета. Мульга-скреб складається з колючих акацій, що утворюють непрохідні хащі.

Найдовша загорожа в світі

Найдовша загорожа в світі знаходиться в Австралії. Її довжина близько 5 000 км. Навіщо ж будувати таку загорожу? Відповідь на це запитання дає історія про всім знайому домашню тварину — кроля. Перших кролів до Австралії завезли 1859 р. Через 10 років вони так розплодилися, що в північних областях материка геть спустошили пасовища для овець. Через 20 років кролі з'явилися в Південній Австралії. Ніяке полювання на них не допомагало. Довелося будувати дротяні загорожі. Загальна довжина їх перевищила кілька тисяч кілометрів. Проте й цей засіб виявився безплідним.

Незвичний пам'ятник

Австралія — єдине у світі місце, де встановлено пам'ятник... комасі. Все почалося з того, що в країну був завезений безневинний, з першого погляду, кактус, що мав назву земляна груша. Австралія так полюбилася цій колючці, що вона з фантастичною швидкістю почала витісняти місцеві рослини. Спалахнула справжня війна з кактусом. Проте люди її програвали, доки не згадали про комаху-шкідника — природного ворога кактуса. Три мільярди яєць метелика розсіяли в потрібних місцях. І нарешті прийшла перемога. Гусінь з'їла кактуси, за що й "піднялася" на постамент.