Пестушко В.Ю., Сасихов В.О., Уварова Г.Є.
Географія материків і океанів

Загальні особливості клімату Південної Америки. Типи клімату

  1. В яких кліматичних поясах розміщені Африка і Австралія?
  2. Які причини зумовлюють утворення опадів?

Загальні особливості клімату

Більша частина Південної Америки знаходиться в екваторіальних і тропічних широтах, що зумовлює надходження значної кількості сонячної радіації протягом усього року. В липні найбільшу кількість тепла дістає північна частина материка. Температура повітря тут досягає +24°С. У цей час на півдні материка, де зимовий період року, середня температура становить +2 — +4°С, а в окремі роки трапляються і морози. Найнижчі температури на материку спостерігаються у високогірних районах Анд.

За кліматичною картою атласу визначіть середні січневі та липневі температури повітря.

Південна Америка — найвологіший материк земної кулі. Середня річна кількість опадів тут приблизно вдвічі більша, ніж на будь-якому іншому материку. Причина цього — пасатна циркуляція.

Пригадайте, якою є роль пасатів у формуванні клімату Африки і Австралії.

На відміну від Африки та Австралії, утворенню опадів у Південній Америці сприяють пасати обох півкуль. Вони приносять на материк вологі повітряні маси Атлантичного океану теплі Бразильська та Гвіанська течії додатково насичують повітря вологою.

Знайдіть ці течії на карті

Внаслідок дії пасатів східні узбережжя Південної Америки дістають близько 2000-3000 мм опадів за рік. Навіть внутрішні рівнинні області подекуди отримують упродовж року понад 1 000 мм опадів. На більшій частині західного узбережжя материка опадів набагато менше — 150-200 мм за рік. Це пояснюється існуванням постійної області підвищеного атмосферного тиску біля південно-західного узбережжя континенту, а також впливом потужної холодної Перуанської течії.

Пригадайте, біля якого узбережжя Африки та Австралії спостерігається вплив холодних течій.

На формування клімату Південної Америки впливає також рельєф. Анди на заході заступають шлях вітрам із Тихого океану. Рівнини на сході, навпаки, дають змогу безперешкодно проникати з Атлантики теплим і вологим повітряним масам углиб материка аж до Анд.

Типи клімату Південної Америки

Південна Америка розміщена в екваторіальному, двох субекваторіальних, тропічному, субтропічному і помірному кліматичних поясах.

За картою кліматичних поясів атласу визначіть, який із кліматичних поясів займає найбільшу площу на материку.

Екваторіальний пояс

В екваторіальному поясі розміщені західна частина Амазонської низовини та північно-західне узбережжя Тихого океану. Клімат тут постійно жаркий і вологий.

Субекваторіальний пояс

У субекваторіальному поясі розташовані Орінокська низовина і Гвіанське плоскогір'я, східна і південна частини Амазонської низовини, північна і центральна частини Бразильського плоскогір'я. У цьому поясі жарке вологе літо та суха, іноді дуже жарка зима. Особливо багато опадів спостерігається на східних схилах плоскогір'їв.

Тропічний пояс

У тропічному поясі розміщені південно-східна частина Бразильського плоскогір'я, північна частина Ла-Платської низовини. Тут посилюються контрасти в температурах за сезонами, а також у кількості опадів у прибережних і внутрішніх областях. На сході Бразильського плоскогір'я клімат тропічний вологий, а у внутрішніх районах і на західному узбережжі материка — тропічний пустельний. Такий, зокрема, як у пустелі Атакама (мал. 115), де по кілька років поспіль не буває дощу.

Порівняйте з пустелею Наміб в Африці.

Найсухіше місце світу — пустеля Атакама
Мал. 115. Найсухіше місце світу — пустеля Атакама

Субропічний пояс

У субтропічному поясі також є істотні відмінності в кліматі. На сході — він теплий і рівномірно вологий впродовж року. У внутрішніх районах — сухий континентальний. На Тихоокеанському узбережжі сформувався середземноморський тип клімату.

Пригадайте, чим він характеризується.

Помірний пояс

На відміну від Африки і Австралії, частина Південної Америки розташована у помірному поясі. Клімат тут формується під впливом західного перенесення повітряних мас і характеризується чітко вираженими порами року. На заході клімат помірний морський. Циклони, що переміщуються на материк із заходу, приносять сюди багато опадів. їх кількість щорічно становить близько 3 000 мм. Температури впродовж року майже не змінюються.

На сході помірного поясу формується помірний континентальний тип клімату, для якого характерні різкі коливання температур. Узимку бувають морози навіть до -30°С. Опадів значно менше: 250-300 мм.

В Андах кліматичні умови змінюються не тільки з півночі на південь, а й з висотою. Тут формується високогірний тип клімату.

ВИСНОВКИ

  1. У Південній Америці протягом року майже немає великих температурних контрастів.
  2. Південна Америка — найвологіший материк земної кулі.
  3. Клімат материка досить різноманітний і змінюється від екваторіального до помірного.
  4. В Андах клімат високогірний.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

  1. Який океан відіграє найбільшу роль у зволоженні материка і чому?
  2. Якого кліматичного поясу, властивого для Південної Америки, немає на інших материках тропічних широт? Назвіть головні особливості його клімату.
  3. Чому пасати краще зволожують Південну Америку, ніж Австралію і Африку?