Масляк П.О. (упорядник)
Хрестоматія з географії України

Вітровал. Хмари і їх види. Прогнозування погоди

В.Гріневщький

Вітровал

Вітровал — вивертання вітром дерев з корінням, що відбувається при швидкості вітру понад 20-25 м/с, коли сила вітрового тиску на крону дерева перевищує силу зчеплення його коріння з землею. Вітровальна дія вітру проявляється неоднаково і залежить від деревостану та місцевих природних умов. Найменшу стійкість мають чисті деревостани (складаються з однорідних вітронестійких порід). Вони утворюються через безсистемні вирубування лісів. На грунтах з незначною потужністю профілю, що формуються на схилах гір, височин, горбів, балок і ярів, вітровал можливий при значно менших швидкостях вітру, оскільки коріння дерев зосереджене в поверхневому шарі грунту.

Катастрофічні вітровали найчастіше бувають на гірських масивах Українських Карпат — Горганах, Свидівці та Чорногорі (зокрема, 1968-1969 pp., 1957 і 1964 p.). З метою запобігання вітровалу в Україні проводять рубки догляду, створюють різновікові мішані насадження з включенням вітростійких порід (бук, дуб, граб, модрина тощо).

Я. Чиннів

Хмари

У літній теплий день можна спостерігати хмари, що пливуть у вигляді білосніжних кучугур, з плоскими темними основами. Такі хмари виникають на вершинах потоків повітря, що підіймаються і називаються вони купчастими. У ясну погоду купчасті хмари з'являються вранці о 9-10 годині. Спочатку їх небагато та розміри їх невеликі. До 15-16 години хмар стає більше, вони зростають догори.

Хмари повільно пливуть на фоні блакитного неба. Наближається вечір, й купчастих хмар стає все менше. До ночі небо зовсім прояснюється. Така картина купчастої хмарності вказує на збереження гарної (без опадів) погоди.

Бувають дрібні хмари у вигляді невеликих білих пластівців з різними краями на блакитному фоні неба. Вкритий ними небосхил здається ніби мармуровим. Такі хмари також вказують на погоду без опадів.

Купчасті хмари, які швидко зростають (частіше після полудня), з вершиною, що нагадує ковадло, вказують на можливість зливи з грозою і шквалом, а іноді з громом або сніжною крупою. Чим більшої висоти досягають потужні купчасто-дощові хмари, тим імовірніша сильна злива, гроза і град. Часто купчасто-дощові (ливневі) хмари насуваються стіною. Вигляд у них грізний, чутий гул бурі, що наближається.

Інколи в купчасто-дощових хмарах видно темний вал низьких грозових хмар, що крутиться. Це грозовий коловорот.

Хмари пірясті, що нагадують білосніжне пір'я, знаходяться на великій височині (600-10000 м). Під час сходу і заходу сонця краї їх бувають рожевими. Хмари приймають найхимерніші форми та обриси в залежності від вітру, що панує на висоті утворення.

Пірясті хмари, що повільно рухаються у вигляді закруток (“кінські гриви”) — ознака гарної бездощової погоди або припинення негоди.

Ниткоподібні пірясті хмари з загнутими кінцями («кігтики») під час різкого падіння повітряного тиску є ознакою наближення циклону.

Пірясто-купчасті хмари, так звані баранці, являють собою маленькі скупчені хмаринки білого кольору з дуже слабкою тінню. Вони розташовані групами, часто рядами в один горизонтальний шар і складені дрібними кристаликами льоду. Якщо їх багато — слід чекати дощу.

Пірясті грозові хмари мають тонку і правильну структуру, що схожа з структурою пірястих ниткоподібних хмар. Однак їх розташування і форма всієї маси вказують на те, що вони є ковадлом купчасто-дощових хмар.

Одноманітні шаруваті хмари, що не мають форми, розташовуються на невеликій висоті, вони є ніби туманом, що піднявся. Вкриваючи все небо, шаруваті хмари роблять погоду похмурою і вказують на можливість дощу і довгої негоди.

Прогнозування погоди

Спостереження за вітром дуже важливі для вірного прогнозування погоди.

На рівнині вітер, як правило, зранку до полудня дме за сонцем, з полудня до вечора — проти сонця. Швидкість його до полуднязростає, а з полудня до вечора — зменшується. Вночі вітер затихає. Порушення цього ритму передбачає погіршення погоди. Якщо дим з пічних труб іде вгору високими стовпами (вітру нема) — погода буде стійкою. Сильні західні вітри (З, Пн-З, Пд-З), приносять, наприклад, у Крим негоду. Про її наступ сповіщають і такі явища, як хвилясті шаруваті хмари, гребінці на воді, брижі на піску. Навпаки, сильний вітер, що піднявся під час дощу, є ознакою зміни погоди на кращу.

Для узбережжя Криму мають велике значення берегові вітри — бризи, які удень дмуть з моря на суходіл, а з вечора — у протилежному напрямку. Завдяки, бризам повітря вентилюється протягом доби, стає чистим, на берег у великій кількості виноситься морська сіль. Правильне чергування бризів передбачає ясну погоду, а порушення їх ритмічної зміни — ЇЇ погіршення.

У Кримських горах під час спокійної погоди денні вітри дмуть до вершин, нічні — з гір у долини.

Фени часто виникають удень і дмуть від декількох годин до двох-трьох діб. Дмуть вони переважно ранньою весною. Зв'язане з ними сильне потепління, що змінюється різким похолоданням, нерідко викликає загибель садових культур.

Під час ясної погоди і перед нею небосхил здається високим. Ознакою негоди, що наближається, є послаблення яскравості сонячного світла ближче до полудня; червоний відтінок сонячного або місячного диску; підвищена прозорість повітря та удавана близькість віддалених предметів; сильне мерехтіння і тремтіння зірок.

Якщо місяць здається блідим і каламутним, то влітку слід чекати дощу, а взимку — снігу.

Довгі сутінки передбачають погіршення погоди. Короткі сутінки бувають перед гарною погодою. її прогнозує ніжно-рожевий колір вечірніх хмар, золоті і рожеві зорі після заходу сонця. Переважно зеленуватий відтінок зірок передбачає тривалу посуху.

У перисто-шаруватих хмар іноді з'являються гало — великі світлі райдужні кола навколо сонця або місяця. Вони вказують на велике скупчення в повітрі дрібних кристалів льоду і прогнозують негоду.

Малі вінця місяця і сонця, вказують на велику вологість повітря та можливість дощу.

Великі вінця навколо місяця або сонця вказують на сухість повітря і передбачають гарну погоду.

Іноді віддалені буруни, а також кораблі на хвилях моря, озера здаються припіднятими над водою і ніби пливуть у повітрі. Ці явища пояснюються заломленням променів світла, що мають різну густоту в шарах атмосфери (ненормальна рефракція). Це ознака наближення дощової погоди.

Квіти кульбаби перед погіршенням погоди не розкриваються. На листях кінського каштану виступають краплинки соку — «сльози». «Плачуть» також філодендрони і арум. З листя осокора також капають краплини води. Великі квіти білого латаття, вінчики в'юну і квіти червоної лучної конюшини, білого сердечника закриваються із наближенням дощу.

Бджоли вранці перед дощем не летять у поле, а гудуть у вуликах. Мурахи перед грозою ховаються в гнізда. Ластівки і стрижі високо літають в гарну погоду і, навпаки, починають низько літати перед дощем. Павук не пряде павутиння перед негодою. Гусінь соснового шовкопряда не залишає гнізда перед дощем. Перед штормом риби і медузи занурюються у глибину моря.