Масляк П.О. (упорядник)
Хрестоматія з географії України

Зниклі тварини України: тарпан, тур, кулан, соболь, степовий орел

Зниклі тварини України

Усього в Україні зареєстровано близько 400 видів птахів (враховуючи залітних) і 108 видів ссавців. Під впливом діяльності людини чисельність багатьох видів значно скоротилася. Дев'ять видів ссавців та п'ять видів птахів взагалі нині перестали зустрічатися на території України. Це тюлень-монах, тарпан, кулан, тур, сайгак, соболь, росомаха, степова сіноставка, заєць-біляк, біла куріпка, керечітка, тонкодзьобий кроншнеп, стерв'ятник, степовий орел. Із цих видів два — тарпан і тур — повністю знищені людиною. Розповімо про цих тварин. Доля їх трагічна.

Тарпан

Дикий кінь тарпан свого часу був дуже поширений у Європі. Його степовий підвид населяв степову і лісостепову зони Східної Європи від Пруту до Уралу. Цікаво, що ще в XVI столітті диких коней зустрічали на півдні сучасної Київської області. Лісовий тарпан жив у лісових масивах Польщі, Білорусі, Німеччини та Литви. Тварини трималися великими табунами по кілька десятків, а то й сотень голів. Тарпани кочували на степових просторах, пересуваючись переважно проти вітру.

Дикі коні здавна були об'єктом полювання. В їжу використовували їх м'ясо, із шкіри шили одяг. Зловити тарпанів було не легко. Вони були прудкіші і витриваліші за свійських коней. Але козаків і татар це не зупиняло. Вони заганяли степових коней взимку до крутих балок, де ті загрузали в глибокому снігу. Тут їх ловили арканами. Одних убивали, інших приручали і запрягали у важкі вози поряд із домашніми кіньми. Але не цей промисел знищив тарпанів. Смертний вирок, як і бізонам Америки, підписало господарське освоєння і особливо розорювання степів. Тарпани почали заважати. Вони витоптували і поїдали посіви. Тому й були цілеспрямовано знищені. Так, дійсно, на них уже не просто полювали, як це було раніше, їх знищували. І добилися свого.

У 30-х роках XIX століття невеликі табуни тарпанів ще зустрічалися в окремих місцях від Південного Бугу до Манича. Їх продовжували знищувати. Невдовзі дикі коні залишилися лише у Херсонському, Дніпровському та Мелітопольському повітах тодішньої Катеринославської губернії. Поодинокі коні ще зустрічалися до 70-х років XIX століття. Останній тарпан помер у 1918 році в стайні кінного заводу біля Миргорода на Полтавщині. До цього часу живе тарпан лише у географічних назвах України. Це річка Конка, її ліва притока Жеребець, найменування різних місцевостей і балок.

Тур

Така ж доля, але значно раніше спіткала і тура. Цей предок великої рогатої худоби багато століть тому населяв величезну територію від Північної Африки до Північної Європи та від Близького Сходу до Тихого океану. Навіть на єгипетських фресках зображене полювання на турів. У Єгипті тура знищили ще за 2400 років до н.е. У Месопотамії він зник за 600 років до н.е. У Західній і Центральній Європі тури траплялися в глухих місцях ще в XII-XIV століттях. Найдовше збереглися дикі бики в Польщі і Литві. Останній їх табун жив у королівському лісництві за 50 км на південний захід від Варшави. В 1594 році там ще налічувалося 38 турів. До 1602 року їх залишилося лише чотири. Остання стара туриця загинула в 1627 році.

Населяли тури на території сучасної України лісову та лісостепову зони. Зустрічалися і в гірських лісах. Дорослий дикий бик досягав у холці майже 2 метри висоти і важив до 800 кг. Хоча тур і зник набагато раніше ніж тарпан, він значно більше відображений в географічних назвах України. За їх місцезнаходженням можна досить чітко прослідкувати ареал поширення турів. Найбільше подібних назв у північно-західних районах, досить добре представлені вони у Закарпатті і Поліссі: Тур, Турівка, Тур'я, Тур'ї Ремети, Турове та інші. Зустрічаються ці топоніми аж до південної смуги лісостепу.

Кулан, соболь, степовий орел

Кулан зустрічався в Україні ще в ХІІ-ХІІ століттях. До 1870 року у межиріччі Південного Бугу, Дніпра і Дону можна було зустрічати сайгака. Соболь був промисловим звіром Київської Русі. Нині його немає в Україні. Зник і степовий орел. Останній раз степові орли гніздилися у Асканії-Новій у 1980 році.

Чисельність багатьох звірів і птахів України значно скоротилася за останні два століття. Залишилися лічені пари таких птахів, як беркут,скопа, орлан-білохвіст, чорний гриф, білоголовий сип, хохітва, огар. Із звірів на межі зникнення знаходиться лісовий кіт, перегузня, трипалий земляний заєць, хохуля.

Основними чинниками негативного впливу на тваринний світ України є руйнування природного середовища існування тварин і птахів. Негативно впливає господарська діяльність у лісах, осушення боліт, прокладання доріг тощо. Значної шкоди тваринному світу завдає полювання. Все більший вплив має хімічне і радіаційне забруднення навколишнього середовища.

за В. Грищенком