Заставний Ф.Д.
Фізична географія України

Тваринний світ України. Рекреаційно-туристичні ресурси України

§26. ТВАРИННИЙ СВІТ

Тваринний світ України налічує майже 44 тис. видів, з них ссавців — 180 видів, птахів — 344, риб — понад 270 видів. Тваринний світ України протягом геологічної історії пройшов складний шлях розвитку. Сучасних рис він набув на початку антропогенного періоду. В останнє тисячоліття в зв'язку з ростом населення та посиленням його господарської діяльності видовий склад тварин постійно змінюється: багато тварин стають рідкісними.

Майже повсюдно (крім Криму і нижнього Лівобережжя Дніпра) поширений вовк. Місцем постійного проживання бурого ведмедя є Карпати, а також крайня північна частина Сумщини. Лісовий кіт живе в Карпатах, північно-східній частині Львівщини і на південному сході Волинської області. На крайній півночі Полісся трапляється рись.

У західній, центральній і північній частинах водиться борсук, повсюдно (крім Криму і крайньої південно-східної причорноморської та приазовської територій) — горностай, в усіх регіонах — лисиця звичайна, норка звичайна. На берегах річок північної, західної і південно-західної частин України живе видра, у верхньому басейні Дніпра — бобер, у лісових і лісостепових районах — білка.

Повсюдно водяться заєць-русак, єнотовидний собака, дикий кабан (мал. 56) (крім Причорномор'я і крайньої східної території держави). У західних, південних і крайніх східних районах трапляється олень благородний, у центральних і західних — козуля європейська, на півночі України — лось європейський.

Дикий кабан
Мал. 56. Дикий кабан

Акліматизовано та реакліматизовано зубра, кабана середньоазійського, зайця-біляка, ондатру, кролика дикого та ін. Центральна і західна частини України — райони переважного розведення таких цінних звірів у неволі, як норка американська, песець, лисиця сріблясто-чорна, нутрія.
Останнім часом поголів'я більшості видів мисливських звірів істотно не змінилося (крім лосів, лисиць і диких свиней).

З птахів для Полісся і Карпат характерні глухар, чорний лелека, рябчик, для Карпат — беркут, для південно-східної частини України — дрофа, південної — бекас.

У прибережних районах Чорного та Азовського морів поширені сіра гуска, лебідь-шипун.
Багато птахів в Україні потребують охорони. Це журавель сірий і журавель степовий, чайка чорноголова, орлан-білохвіст, стерв'ятник, гриф чорний, орел степовий, беркут та ін.

Україна є важливим регіоном сезонних міграцій птахів. Через її територію пролягає шлях перельоту численних видів водоплавних і болотних птахів: вони восени залишають територію України і прилітають сюди навесні (журавлі, лелеки, зозулі). Перелітні птахи живуть тут під час осінніх і весняних перельотів (кулики, гагари та ін.). Узбережжя Чорного та Азовського морів — місце зимівлі чайок, лебедів, гусей, качок. Окремі види птахів (гуска біла, сова біла, фламінго та ін.) лише зрідка залітають в Україну.

У водоймах суходолу і в Чорному й Азовському морях, як уже зазначалося, водиться риба.
Чималої шкоди сільському господарству завдають гризуни (ховрахи, польові миші та ін.) і комахи (колорадський жук, буряковий довгоносик, кліщі, квіткогриз яблуневий, хрущі, короїд-типограф, шовкопряди). Ефективна та екологічно виправдана боротьба з шкідниками — актуальне завдання. На особливу увагу заслуговують екологічно безпечні біологічні методи, можливості яких зростають.

  1. Які дикі звірі поширені в Україні?
  2. Які тварини водяться у вашій місцевості?
  3. Які природоохоронні заходи, на вашу думку, дадуть змогу зберегти різноманітність тваринного світу в Україні?

  1. Спробуйте пояснити причини зміни видового і кількісного складу тваринного світу в Україні.
  2. Схарактеризуйте світ птахів в Україні.

§27. Рекреаційно-туристичні ресурси

Рекреаційні і туристичні ресурси — це природні ресурси, що використовуються для відпочинку, лікування та активного оздоровлення людей.

Україна має дуже сприятливі умови для відпочинку і лікування людей. Однак внаслідок чорнобильської катастрофи в багатьох регіонах якість рекреаційних ресурсів помітно знизилася. Водночас в Україні є традиційні і перспективні санаторно-курортні і туристичні райони з ефективними унікальними ресурсами для відпочинку і лікування міжнародного, державного та місцевого значення. Насамперед це Південний рекреаційно-туристичний район, до складу якого входять приморські території Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької, Донецької областей і, звичайно, Криму. Протяжність морських берегів в Україні становить близько 3 тис. км. Більшість з них має прекрасні піщані пляжі. У Південному рекреаційно-туристичному районі зосереджені значні ресурси для грязьового лікування. Великий оздоровлювальний ефект дають купання в морській воді, сонячні та повітряні ванни.

Винятково сприятливі кліматичні умови для відпочинку і лікування має Південний берег Криму: тепла волога зима, у літньо-осінній період випадає невелика кількість опадів, переважає тепла ясна безхмарна погода, цілющі морські води.

Унікальні рекреаційно-туристичні ресурси Карпатського району. Тут випадає значна кількість опадів, висока відносна вологість повітря, м'яка зима, тепле дощове літо і помірно тепла суха осінь. Гірські райони відомі своїм чистим повітрям, влітку та восени насиченим ароматом смерек, ялиць і ялівцю, а також духмяним різнотрав'ям. У районі розташовані джерела цінних і різноманітних за хімічним складом та лікувальними властивостями мінеральних вод, часто унікальних, великі масиви лісів (мал. 57).

Гірський кліматичний курорт в м. Яремча в Карпатах
Мал. 57. Гірський кліматичний курорт в м. Яремча в Карпатах

Великі можливості для лікування і активного відпочинку і, зокрема, для туризму мають рекреаційні ресурси Полісся. Тут зосереджені значні площі лісів. Є багато прісних озер; повноводі річки повільно течуть у низьких берегах.

Унікальні і сприятливі рекреаційно-туристичні ресурси має крайня північно-західна частина України. На півночі Волинської області у верхів'ї Прип'яті, в добре освоєному регіоні розміщене Шацьке поозер'я. Тут багато різних за площею та глибиною озер, великі лісові масиви з переважанням сосни, значні площі лук і боліт. Чиста вода озер, наявність дикорослих плодів, ягід, грибів, багаті рибні ресурси, а також помірно теплий і вологий клімат створюють сприятливі умови для лікування та відпочинку, організації туристичних екскурсій. На жаль, в Україні ще мало знають про неповторну красу природи, цілющий клімат Шацького поозер'я, лікувальні властивості його озер.

Перспективними є рекреаційно-туристичні ресурси лісостепової зони. Клімат тут м'який, вологість повітря дещо нижча, ніж на Поліссі.

Великий рекреаційно-туристичний потенціал мають природоохоронні об'єкти — заповідники (мал. 58), заказники, пам'ятки природи, ботанічні сади (мал. 59), дендрологічні парки тощо. Це дуже важливо з точки зору можливостей залучення до дешевого активного відпочинку населення в місцях його проживання.

Нікітський ботанічний сад в Криму
Мал. 59. Нікітський ботанічний сад в Криму

В Україні велика історико-культурна спадщина, що цікавить туристів і всіх, хто відпочиває. Ця спадщина зосереджена майже в 1200 населених пунктах. У цілому Україна має значний рекреаційно-туристичний потенціал. Тут є можливість оздоровити і забезпечити різноплановий активний відпочинок набагато більшій кількості населення, ніж у ній проживає.

За якістю і різноманітністю рекреаційних ресурсів Україна має всі можливості стати важливим регіоном оздоровлення і туризму міжнародного значення.

  1. Яке значення (оздоровче, пізнавальне) мають шкільні туристичні екскурсії?
  2. В яких місцях ви хотіли б побувати у туристичній екскурсії? Чому?

  1. Нанесіть на контурну карту умовними знаками основні райони зосередження рекреаційно-туристичних ресурсів.
  2. Дайте порівняльну оцінку рекреаційно-туристичних ресурсів Південного і Карпатського регіонів.
  3. Опишіть рекреаційні і туристичні ресурси Шацького поозер'я.