Грунтознавство
Термінологічний словник з грунтознавства та географії грунтів (Б)
Б
- Байрак
- суха балка, що заросла широколистяним, переважно дубовим лісом.
- Базис ерозії
- горизонтальна поверхня, на рівні якої припиняється ерозія: Для яру Б.е. – меженний рівень ріки або заплави; для невеликих річок – рівень річки, в яку вони впадають. Загальний Б.е. – рівень Світового океану.
- Базифіли
- організми, які розвиваються в лужних грунтах. До Б. відносяться більшість степових і пустельних видів рослин
- Базоїди грунту
- позитивно заряджені колоїди г., у якого рН розчину нижче 7 (наприклад, гідрати оксидів заліза, алюмінію). Вони здатні змінювати знак заряду при зміні реакції грунтового розчину в бік підлуговування (рН вище 7),
- Бактеріальні токсини
- отруйні речовини, що виділяють бактерії в грунт (екзотоксини) або містяться в мікробних клітинах (ендотоксини). Викликають токсикоз грунтів.
- Бактеріальні добрива
- добрива, що містять корисні для с.-г. грунтові мікроорганізми (напр. нітрогін).
- Баланс водний
- співвідношення між кількістю води, що надходить, і тією, що витрачається з грунту за певний відрізок часу. Виражається в мм водного шару або м куб/га.
- Баланс радіаційний
- різниця між приходом (поглинанням) та витратами (випромінюванням та відбиванням) променистої енергії за одиницю часу на одиниці поверхні. Вимірюється кал/см кв. год.) або ккал/см кв місяць.
- Баланс тепловий
- співвідношення надходження і витрачання тепла поверхнею грунту або певним його шаром за певний проміжок часу
- Бар'єр геохімічний
- різка зміна умов міграції хімічних елементів у грунті, в результаті чого відбувається диференціація профілю за вмістом мігруючих речовин.
- Басейн безстічний
- територія, яка не має стоку у Світовий океан. Річки Б.б. закінчуються в безстічних озерах, губляться в пісках, болотах та в карстових западинах.
- Бейделіт
- мінерал групи діоктаедричних смектитів, має високий ступінь заміщення Si на Аl у тетраедричних поверхах. Типова формула Al2[AlSi3O10(OH)2]Н2O.
- Білозірка
- див. Карбонати в грунті.
- Біоакумуляція
- процес накопичення в грунтах хімічних елементів, неорганічних та органічних речовин у результаті розкладу рослинних та тваринних решток.
- Біогенні елементи (речовини)
- хімічні елементи, необхідні складові частини організмів, без яких неможливе їх існування (вуглець, кисень, азот, водень, кальцій, фосфор та ін.);
- речовини, що утворюються при розкладі мертвих організмів
- Біогенність грунту
- вміст у г. мікроорганізмів (сумарний і окремих груп); один з показників біологічної активності г.
- Біогеохімія
- наука, яка вивчає роль живих організмів (рослин, тварин, мікроорганізмів) у процесах руйнування гірських порід і мінералів, міграції, розподілу, розсіювання і концентрації хімічних елементів в біосфері.
- Біогеоценоз
- взаємозумовлений комплекс рослинних угруповань (фітоценоз), тваринного світу (зооценоз) і неживих компонентів на відповідній території земної поверхні, пов'язаних між собою обміном речовин і енергії.
- Біоіндикація
- грунтоутворення – встановлення напрямку та особливостей грунтоутворення за станом біоценозу (чи окремих його компонентів).
- Біологічна активність грунту
- сукупність біологічних процесів, що протікають в г
- Біологічна продуктивність
- кількість біомаси, відтвореної організмами біоценозу за одиницю часу (напр.: кг/га за рік).
- Біологічне вивітрювання
- механічне подрібнення та біологічна зміна грунтотворних порід в результаті життєдіяльності рослин і тварин.
- Біологічне поглинання
- засвоєння рослинами та мікроорганізмами в процесі життєдіяльності елементів живлення з грунту та повітря і переведення їх в органічні сполуки свого тіла, в складі яких вони й закріплюються (поглинаються) грунтом.
- Біомаса
- кількість речовини живих організмів, що припадає на одиницю площі або об'єму, виражена в одиницях маси або енергії (г/м кв, г/м куб, дж/м кв, дж/м куб)
- Біосфера
- одна з оболонок Землі (геосфер), що складається із заселених живими організмами частин земної кори, гідросфери та нижнього шару атмосфери. Верхня межа Б. – озоновий екран, що затримує більшу частину згубних для живих істот ультрафіолетових променів, нижня – тепловий бар'єр.
- Біотоп
- ділянка земної поверхні з відносно однорідними умовами середовища, яку займає певне угруповання організмів (біоценоз).
- Біоценоз
- стала система разом існуючих на певній території організмів (біоти) і створеного ними біоценотичного середовища.
- Біоциди
- хімічні речовини, що здатні знищити всю біоту на певні території (пестициди, радіонуклеїди, хімічна зброя і т.п.).
- Богара
- землі в районах зрошуваного землеробства, на яких сільськогосподарські рослини вирощуються без поливу.
- Болото
- надлишково зволожена ділянка поверхні грунту, яка характеризується накопиченням у верхніх горизонтах мертвих нерозкладених рослинних решток, що згодом перетворюються на торф. При потужності його шару 30 см і більше – болотні, менше 30 см – заболочені грунти.
- Болотні грунти
- група г., які формуються в умовах надлишкового зволоження поверхневими або грунтовими водами під специфічною вологолюбною рослинністю. Група Б.г. об'єднує три типи: 1. Б. верхові грунти; 2. Б. низинні грунти. 3. Б. перехідні грунти.
- Бонітет грунту
- сумарний показник родючості і властивостей грунту, виражений у балах
- Бонітування грунту
- порівняльна оцінка ( в балах) якості г. як засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві, основана на обліку властивостей грунту і рівня урожайності. Потрібна для економічної характеристики земель.
- Брила
- грунтова грудка або агрегат більший 10 мм
- Бродіння
- процес анаеробного ферментативного розщеплення органічних речовин., що здійснюється мікроорганізмами.
- Брюнізем
- сильно гумусований, насичений, чорноземоподібний грунт прерій
- Бурі лісові грунти
- буроземи
- оглинені сіалітні г., що формуються переважно в горах і на добре дренованих рівнинах під суббореальними вологолісовими насадженнями дуже різноманітного складу.
- Бурі напівпустельні грунти
- зональний для суббореальної напівпустельної зони з розрідженою полино-солянковою рослинністю та різко посушливим кліматом
- Буферність грунтових розчинів
- складає частину буферності грунту і залежить від наявності в розчинах іонів Na, К, Са, Mg, СО3 та НСО3, розчиненої СО2 і т.д.
- Буферність грунту
- здатність грунту зберігати реакцію середовища (рН), протистояти дії кислот і лугів.