Пестушко В.Ю., Сасихов В.О., Уварова Г.Є.
Географія материків і океанів

Типи клімату Північної Америки

 1. Назвіть головні кліматичні пояси землі. Чим вони відрізняються від перехідних поясів?
 2. Чому в межах кліматичних поясів виділяють кліматичні області?

У Північній Америці спостерігаються майже всі відомі на Землі типи клімату. Закономірна зміна температурних умов і циркуляції повітря з півночі на південь зумовлюють виділення на материку різних кліматичних поясів.

Назвіть їх за картою атласу

Арктичний пояс

Арктичний пояс займає північне узбережжя і більшу частину Канадського Арктичного архіпелагу. Протягом року тут панують холодні й сухі арктичні повітряні маси. Тому навіть влітку температура повітря, як правило, не піднімається вище +5°С. Узимку морози досягають -40°С, а в Гренландії, що є одним із полюсів холоду Північної півкулі, до -70°С. Опадів тут випадає мало. Однак переважання низьких температур спричинює звичне явище — тривалий сніговий покрив і зледеніння.

Субарктичний пояс

Субарктичний пояс розташований південніше від арктичного (до 58-60° пн.ш.). Влітку сюди надходять повітряні маси з помірного поясу, і температура повітря зростає в середньому до +10°С. Взимку, коли переважають арктичні повітряні маси, тут подекуди навіть холодніше, ніж в арктичному поясі. Таке явище пояснюється віддаленістю території від океану. Кількість опадів зменшується із заходу на схід.

Помірний пояс

Помірний пояс простягається з півночі на південь більш як на 2000 км. Тому у межах поясу сильно змінюються температура повітря і кількість опадів. Це дає змогу виділити тут три кліматичні області:

 • морського,
 • континентального та
 • помірно-континентального типів клімату.

Відшукайте їх на карті атласу

Область морського клімату охоплює узбережжя Тихого океану та західні схили Кордильєр. Температури і опади тут мало змінюються впродовж року. Порівняно тепла зима й нежарке літо супроводжуються рясними дощами. За рік випадає 2000-3000 мм опадів.

Для області континентального клімату, що займає центральну частину поясу, навпаки, характерні сезонні відмінності. По-справжньому тепле літо (від +18°С на півночі до +24°С на півдні) змінюється холодною зимою — від -20°С на півночі до -6°С на півдні. Опадів буває значно менше, ніж на узбережжі Тихого океану, — 400-600 мм за рік.

Область помірно континентального клімату розташована у східній частині помірного поясу. Зима тут хоча й холодна, але літо — не дуже жарке. Порівняно з областю континентального клімату збільшується також кількість опадів — у середньому близько 1000 мм.

У який період року, на вашу думку, тут випадає найбільше опадів?

Субтропічний пояс

У субтропічному поясі розміщена південна частина материка, де взимку переважають вологі помірні повітряні маси. Тому температури тут постійно тримаються вище 0°С, а сніг — рідкісне явище. Влітку сюди надходять сухі тропічні повітряні маси. З такими змінами пов'язаний режим випадання опадів. Це дає змогу виділити в субтропічному поясі три кліматичні області:

 • середземноморського,
 • континентального та
 • вологого субтропічного типів клімату.

Користуючись картами атласу з'ясуйте, чим відрізняються між собою кліматичні області субтропічного поясу Північної Америки.

Тропічний пояс

Тропічний пояс охоплює невелику вузьку частину континенту між Мексиканською затокою та Тихим океаном, а також півострів Флорида. Тут протягом року панує жарке тропічне повітря, завдяки якому клімат дістав назву "клімат вічного літа". Однак умови зволоження у межах поясу різні. Тому тут виділяють дві кліматичні області:

 • континентального та
 • вологого тропічного типів клімату.

Мексиканське нагір'я та півострів Каліфорнія, мають континентальний тропічний тип клімату. Опадів тут украй мало протягом усього року. Область, що звернута до Атлантики, — узбережжя Мексиканської затоки та острови Центральної Америки — характеризуються вологим тропічним типом клімату. Це пояснюється напрямом переважаючих вітрів у тропічних широтах.

Пригадайте їх назву

Тропічні широти Північної Америки наприкінці літа і на початку осені зазнають впливу потужних тропічних циклонів — ураганів. Поривчастий вітер зі швидкістю понад 100 м/сек гонить суцільну стіну дощу, здіймаючи п'ятнадцятиметрову хвилю. Хоча служба погоди нині вміє прогнозувати урагани, але вони все-таки завдають величезної шкоди прибережним районам.

Субекваторіальний пояс

Субекваторіальний пояс охоплює крайню південну, вужчу частину континенту. Високі температури (понад +25°С) тримаються тут протягом року і майже не зазнають сезонних коливань. А опади випадають переважно влітку, коли надходять вологі екваторіальні повітряні маси.

ВИСНОВКИ

 1. Північна Америка розташована в усіх, крім екваторіального, кліматичних поясах.
 2. У помірному, субтропічному і тропічному поясах внаслідок неоднакової кількості опадів і режиму їх випадання розрізняють кліматичні області.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

 1. В яких кліматичних поясах материка переважає один тип клімату, а в яких розрізняють їх кілька?
 2. Чим пояснюється різноманітність кліматів у помірному поясі Північної Америки?
 3. Чим відрізняється клімат на заході та сході субтропічного кліматичного поясу материка?
 4. Чи співпадає в часі сезон дощів у субекваторіальному та на заході субтропічного поясів? Відповідь поясніть.