Гірські штати США. Каліфорнія

ЗАХІД

Ця частина США займає половину площі країни. Виходячи з особливостей природного середовища, розміщення населення і характеру господарства, Захід поділяють на Гірські штати, Каліфорнію, Тихоокеанський Північний Захід, Аляску і Гавайї. Найважливішою частиною Заходу є Каліфорнія.

ГІРСЬКІ ШТАТИ. Відмінними рисами району є величезна територія, різкоконтинентальний і посушливий клімат, мала залюдненість. Це Кордильєри в їх найширшій частині. Поверхня тут тільки на окраїнах опускається нижче 1000 м н.р.м. Опади рідко перевищують 300 мм на рік. На район припадає 28% площі і лише 5% населення «суміжних штатів». Головні багатства Гірських штатів — природні пасовища, мінеральна сировина, земельні і рекреаційні ресурси. З ними тісно пов'язана і спеціалізація господарства.

Пасовищне скотарство займає головне місце в сільському господарстві всіх штатів району. В структурі поголів'я домінує велика рогата худоба м'ясного напрямку. Понад 2/5 земель належить федеральному уряду, який здає їх в оренду ранчеро. Рослинництво має місце лише в зрошуваних оазисах. Вирощують люцерну або такі товарні культури, як бавовник, цитрусові і ранні овочі на півдні, картоплю і цукрові буряки на півночі.

Гірські штати є одним з найбагатших у світі районів корисних копалин. Крім палива (вугілля, нафта, природний газ), особливе значення має видобування руд кольорових і рідкісних металів: міді, свинцю, цинку, золота, срібла, молібдену, ванадію тощо.

Традиційними галузями обробної промисловості є кольорова металургія і харчова промисловість. Новими стали наукоємні, здебільшого воєнні, виробництва і послуги.

У 1942 р. в долині річки Ріо-Ґранде в штаті Нью-Мексико було створено національну лабораторію для розробки ядерної зброї. Вона отримала назву Лос-Аламос. Вже на початку літа 1945 р. в штаті здійснено перший випробувальний вибух, а в серпні виготовлені тут атомні бомби було скинуто на японські, міста Хіросіма та Нагасакі. В подальшому Лос-Аламос і розташована південніше Сандія стали провідними центрами США з виробництва і випробування ядерних матеріалів, а також розробки, проектування та виробництва ядерної зброї. В штаті Нью-Мексико працює ракетний полігон, а в штаті Невада — полігон для випробування ядерної зброї.

До нових галузей господарства Гірських штатів треба віднести і туристичний бізнес. Для невеликих міст це часто головне джерело прибутків. У Кордильєрах багато національних парків. Туристів сюди приваблюють велична краса природи, незаймані екзотичні ландшафти зі своєрідним рельєфом, флорою та фауною. Практикують як літні, так і зимові види відпочинку, спорту, мисливства, рибальства. На території штату Невада в 1931 р. були дозволені всі види азартних ігор. Його міста Лас-Веґас і Ріно здобули світову славу своїми казино і нічними клубами, які працюють упродовж року 24 години на добу. Лас-Веґас став містом з мільйонним населенням. Щороку його відвідують понад 20 млн туристів, а їх обслуговуванням зайняті 100 тис. працюючих.

Найбільшими міськими утвореннями Гірських штатів є Солт-Лейк-Сіті, Денвер і Фенікс (відповідно 1,2; 2,2 та 2,5 млн жителів). Всі вони є фінансово-торговими, розподільчими, обслуговуючими і транспортними центрами оточуючих їх сільськогосподарських і гірничопромислових територій. Одночасно їхні метрополітени стали зосередженням новітніх виробництв і послуг. В Солт-Лейк-Сіті — це комп'ютерне програмування, виготовлення авіачастин і ракетних двигунів для космічних та військових систем; у Денвері — виробництво комп'ютерів, літаків, наукового інструменту, медичної апаратури; у Феніксі — авіадеталей, космічних апаратів, керованих ракет і наукових інструментів.

КАЛІФОРНІЯ. Штату належить виняткова роль не тільки на Заході, айв цілому в США. За розмірами території (411 тис. км кв) він поступається лише Алясці та Техасу. Природне середовище його надзвичайно різноманітне: на відстані 140 км тут знаходяться найвища і найнижча точки «суміжних штатів» — гора Уїтні та Долина Смерті. В дванадцяти національних парках Каліфорнії представлені гори, пустелі та узбережжя океану.

Населення штату зросло з 1940 по 1994 р. з 6,9 до 31,5 млн чоловік і продовжує зростати. Вже більше половини тих, хто живе в штаті, становлять іспаномовні, азіати і негри.

Штат займає перші місця в США за багатьма економічними показниками, в тому числі й за розмірами ВНП, промислової і сільськогосподарської продукції, за кількістю наукових працівників і витратами на наукові дослідження, за обсягом воєнних урядових контрактів і асигнувань на освоєння космосу, за рівнем автомобілізації тощо. Якби Каліфорнія була самостійною державою, то входила б до першої десятки країн світу.

Перевагами Каліфорнії є наявність найбільших на Тихоокеанському узбережжі рівнинних ділянок землі, значні запаси нафти та інших корисних копалин, м'який теплий клімат (це сухі субтропіки з переходом у тропіки), родючі ґрунти, приокеанічне положення. Особлива роль у розвитку штату належить клімату. Він визначив спеціалізацію сільського господарства (плодівництво та овочівництво), став першопричиною появи тут кінематографії (натурні зйомки), авіапромисловості (цілорічні випробувальні польоти) і принадою для вчених та спеціалістів вищої кваліфікації.

Проте Каліфорнія має і серйозні проблеми. Це зона підвищеної сейсмічності. Штат простягнувся з півночі на південь на 1200 км. Південна Каліфорнія має негативний водний баланс. Воду в значній кількості перекидають каналами, акведуками і трубопроводами з далеких річкових басейнів. Хоча штат має значний обсяг власного видобутку нафти, розвинену атомну і гідроенергетику, його енергетичні потреби перевищують місцеві можливості. Нафту сюди доставляють з Аляски, природний газ — з Мідконтиненту і Канади, електроенергію — з ГЕС на річках Колумбія і Колорадо.

Економіка штату надзвичайно диверсифікована. Добре розвинені тваринництво і землеробство, рибальство і лісове господарство, іригація та енергетика, добувна і всі галузі обробної промисловості, фінансово-торгова діяльність і різноманітні послуги, транспорт, кінематографія, курортна справа і туризм. Основою сучасного процвітання штату є воєнно-промисловий комплекс, новітні наукоємні галузі виробництва й послуг, наукові дослідження. В цьому відношенні Каліфорнія передує в США. її частка в країні в урядових воєнних контрактах і національних витратах на наукові дослідження перевищує 1/5.

В різноманітній обробній промисловості штату домінують такі напрямки:
1) транспортне машинобудування (космічні кораблі багаторазового використання, військові та розвідувальні супутники Землі, міжконтинентальні балістичні ракети, крилаті ракети і ракети різних класів, військові літаки-бомбардувальники, винищувачі, розвідники тощо);
2) електронне машинобудування (електронні компоненти, системи зв'язку та наведення ракет і космічних апаратів, аудіо-, відеоапаратура, телефонне обладнання);
3) комп'ютери;
4) дослідницькі, навігаційні і медичні прилади та інструменти.

В Каліфорнії багато штаб-квартир аерокосмічних та електронних корпорацій, промислових та федеральних лабораторій, відомих університетів. Численні аеродроми і випробувальні полігони розкидані по всій території. Спеціальний військовий космодром Ванденберґ споруджено на мисі Арґуельо на березі Тихого океану. В Пасадені знаходиться центр управління польотами міжпланетних автоматичних станцій.

Структура сільського господарства Каліфорнії також диверсифікована. Значне місце займають м'ясне та молочне тваринництво, посіви бавовнику, кормових трав, цукрових буряків, рису. Проте більше 1/2 вартості продукції дають овочівництво, плодівництво і квітникарство. Каліфорнію називають «садом і городом» країни, бо тут вирощують до 2/5 овочів, фруктів і квітів США. Найбільше значення мають томати і салат, виноград, мигдаль, апельсини і лимони, волоські горіхи. Більшу частину врожаю відправляють у свіжому вигляді на ринки Півночі. Штат виділяється розвиненою консервною та виноробною промисловістю.

Головними сільськогосподарськими зонами є Велика Каліфорнійська долина (її вважають одним з найбільших сільськогосподарських районів світу), низовина Лос-Анджелеса і долина Імперіал. Характерні великі ферми з найманою робочою силою (переважно це вихідці з Мексики). Землеробство практикується тільки на зрошуваних землях.

Каліфорнія — найбільш урбанізований штат країни. На його території різко виділяються два величезних консолідованих метрополітени: Лос-Анджелес і Сан-Франциско (відповідно 15,3 і 6,5 мл жителів).