Гірські штати США. Каліфорнія

США. Загальна характеристика. Місце у світі.

Природні умови і ресурси США.

Населення США.

Імміграція в США.

Загальна характеристика господарства США. Промисловість США (добувна промисловість, енергетика).

Промисловість США (обробна промисловість).

Сільське господарство США.

Транспорт США.

Нематеріальна діяльність США. Туризм в США.

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВНІЧ. Північно-Східне Атлантичне узбережжя (Загальна характеристика, Нью-Йорк).

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВНІЧ. Північно-Східне Атлантичне узбережжя (Інші міста, Вашингтон).

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВНІЧ. Приозер'я (Загальна характеристика. Пітсбург, Клівленд).

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВНІЧ. Приозер'я (Детройт, Чікаго, Сент-Луїс, Мінеаполіс). Землі на захід від р.Міссісіпі.

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВДЕНЬ. Південний Захід.

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВДЕНЬ. Верхній Південь. Флоріда.

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВДЕНЬ. Старий Південь (Новий Орлеан).

Внутрішні відмінності та міста США. ЗАХІД. Гірські штати. Каліфорнія (Загальна характеристика).

Внутрішні відмінності та міста США. ЗАХІД. Каліфорнія (Лос-Анджелес, Сан-Франциско та інші міста).

Внутрішні відмінності та міста США. ЗАХІД. Тихоокеанський Північний Захід (Сієтл). АЛЯСКА. ГАВАЇ.

ЗАХІД

Ця частина США займає половину площі країни. Виходячи з особливостей природного середовища, розміщення населення і характеру господарства, Захід поділяють на Гірські штати, Каліфорнію, Тихоокеанський Північний Захід, Аляску і Гавайї. Найважливішою частиною Заходу є Каліфорнія.

ГІРСЬКІ ШТАТИ. Відмінними рисами району є величезна територія, різкоконтинентальний і посушливий клімат, мала залюдненість. Це Кордильєри в їх найширшій частині. Поверхня тут тільки на окраїнах опускається нижче 1000 м н.р.м. Опади рідко перевищують 300 мм на рік. На район припадає 28% площі і лише 5% населення «суміжних штатів». Головні багатства Гірських штатів — природні пасовища, мінеральна сировина, земельні і рекреаційні ресурси. З ними тісно пов'язана і спеціалізація господарства.

Пасовищне скотарство займає головне місце в сільському господарстві всіх штатів району. В структурі поголів'я домінує велика рогата худоба м'ясного напрямку. Понад 2/5 земель належить федеральному уряду, який здає їх в оренду ранчеро. Рослинництво має місце лише в зрошуваних оазисах. Вирощують люцерну або такі товарні культури, як бавовник, цитрусові і ранні овочі на півдні, картоплю і цукрові буряки на півночі.

Гірські штати є одним з найбагатших у світі районів корисних копалин. Крім палива (вугілля, нафта, природний газ), особливе значення має видобування руд кольорових і рідкісних металів: міді, свинцю, цинку, золота, срібла, молібдену, ванадію тощо.

Традиційними галузями обробної промисловості є кольорова металургія і харчова промисловість. Новими стали наукоємні, здебільшого воєнні, виробництва і послуги.

У 1942 р. в долині річки Ріо-Ґранде в штаті Нью-Мексико було створено національну лабораторію для розробки ядерної зброї. Вона отримала назву Лос-Аламос. Вже на початку літа 1945 р. в штаті здійснено перший випробувальний вибух, а в серпні виготовлені тут атомні бомби було скинуто на японські, міста Хіросіма та Нагасакі. В подальшому Лос-Аламос і розташована південніше Сандія стали провідними центрами США з виробництва і випробування ядерних матеріалів, а також розробки, проектування та виробництва ядерної зброї. В штаті Нью-Мексико працює ракетний полігон, а в штаті Невада — полігон для випробування ядерної зброї.

До нових галузей господарства Гірських штатів треба віднести і туристичний бізнес. Для невеликих міст це часто головне джерело прибутків. У Кордильєрах багато національних парків. Туристів сюди приваблюють велична краса природи, незаймані екзотичні ландшафти зі своєрідним рельєфом, флорою та фауною. Практикують як літні, так і зимові види відпочинку, спорту, мисливства, рибальства. На території штату Невада в 1931 р. були дозволені всі види азартних ігор. Його міста Лас-Веґас і Ріно здобули світову славу своїми казино і нічними клубами, які працюють упродовж року 24 години на добу. Лас-Веґас став містом з мільйонним населенням. Щороку його відвідують понад 20 млн туристів, а їх обслуговуванням зайняті 100 тис. працюючих.

Найбільшими міськими утвореннями Гірських штатів є Солт-Лейк-Сіті, Денвер і Фенікс (відповідно 1,2; 2,2 та 2,5 млн жителів). Всі вони є фінансово-торговими, розподільчими, обслуговуючими і транспортними центрами оточуючих їх сільськогосподарських і гірничопромислових територій. Одночасно їхні метрополітени стали зосередженням новітніх виробництв і послуг. В Солт-Лейк-Сіті — це комп'ютерне програмування, виготовлення авіачастин і ракетних двигунів для космічних та військових систем; у Денвері — виробництво комп'ютерів, літаків, наукового інструменту, медичної апаратури; у Феніксі — авіадеталей, космічних апаратів, керованих ракет і наукових інструментів.

КАЛІФОРНІЯ. Штату належить виняткова роль не тільки на Заході, айв цілому в США. За розмірами території (411 тис. км кв) він поступається лише Алясці та Техасу. Природне середовище його надзвичайно різноманітне: на відстані 140 км тут знаходяться найвища і найнижча точки «суміжних штатів» — гора Уїтні та Долина Смерті. В дванадцяти національних парках Каліфорнії представлені гори, пустелі та узбережжя океану.

Населення штату зросло з 1940 по 1994 р. з 6,9 до 31,5 млн чоловік і продовжує зростати. Вже більше половини тих, хто живе в штаті, становлять іспаномовні, азіати і негри.

Штат займає перші місця в США за багатьма економічними показниками, в тому числі й за розмірами ВНП, промислової і сільськогосподарської продукції, за кількістю наукових працівників і витратами на наукові дослідження, за обсягом воєнних урядових контрактів і асигнувань на освоєння космосу, за рівнем автомобілізації тощо. Якби Каліфорнія була самостійною державою, то входила б до першої десятки країн світу.

Перевагами Каліфорнії є наявність найбільших на Тихоокеанському узбережжі рівнинних ділянок землі, значні запаси нафти та інших корисних копалин, м'який теплий клімат (це сухі субтропіки з переходом у тропіки), родючі ґрунти, приокеанічне положення. Особлива роль у розвитку штату належить клімату. Він визначив спеціалізацію сільського господарства (плодівництво та овочівництво), став першопричиною появи тут кінематографії (натурні зйомки), авіапромисловості (цілорічні випробувальні польоти) і принадою для вчених та спеціалістів вищої кваліфікації.

Проте Каліфорнія має і серйозні проблеми. Це зона підвищеної сейсмічності. Штат простягнувся з півночі на південь на 1200 км. Південна Каліфорнія має негативний водний баланс. Воду в значній кількості перекидають каналами, акведуками і трубопроводами з далеких річкових басейнів. Хоча штат має значний обсяг власного видобутку нафти, розвинену атомну і гідроенергетику, його енергетичні потреби перевищують місцеві можливості. Нафту сюди доставляють з Аляски, природний газ — з Мідконтиненту і Канади, електроенергію — з ГЕС на річках Колумбія і Колорадо.

Економіка штату надзвичайно диверсифікована. Добре розвинені тваринництво і землеробство, рибальство і лісове господарство, іригація та енергетика, добувна і всі галузі обробної промисловості, фінансово-торгова діяльність і різноманітні послуги, транспорт, кінематографія, курортна справа і туризм. Основою сучасного процвітання штату є воєнно-промисловий комплекс, новітні наукоємні галузі виробництва й послуг, наукові дослідження. В цьому відношенні Каліфорнія передує в США. її частка в країні в урядових воєнних контрактах і національних витратах на наукові дослідження перевищує 1/5.

В різноманітній обробній промисловості штату домінують такі напрямки:
1) транспортне машинобудування (космічні кораблі багаторазового використання, військові та розвідувальні супутники Землі, міжконтинентальні балістичні ракети, крилаті ракети і ракети різних класів, військові літаки-бомбардувальники, винищувачі, розвідники тощо);
2) електронне машинобудування (електронні компоненти, системи зв'язку та наведення ракет і космічних апаратів, аудіо-, відеоапаратура, телефонне обладнання);
3) комп'ютери;
4) дослідницькі, навігаційні і медичні прилади та інструменти.

В Каліфорнії багато штаб-квартир аерокосмічних та електронних корпорацій, промислових та федеральних лабораторій, відомих університетів. Численні аеродроми і випробувальні полігони розкидані по всій території. Спеціальний військовий космодром Ванденберґ споруджено на мисі Арґуельо на березі Тихого океану. В Пасадені знаходиться центр управління польотами міжпланетних автоматичних станцій.

Структура сільського господарства Каліфорнії також диверсифікована. Значне місце займають м'ясне та молочне тваринництво, посіви бавовнику, кормових трав, цукрових буряків, рису. Проте більше 1/2 вартості продукції дають овочівництво, плодівництво і квітникарство. Каліфорнію називають «садом і городом» країни, бо тут вирощують до 2/5 овочів, фруктів і квітів США. Найбільше значення мають томати і салат, виноград, мигдаль, апельсини і лимони, волоські горіхи. Більшу частину врожаю відправляють у свіжому вигляді на ринки Півночі. Штат виділяється розвиненою консервною та виноробною промисловістю.

Головними сільськогосподарськими зонами є Велика Каліфорнійська долина (її вважають одним з найбільших сільськогосподарських районів світу), низовина Лос-Анджелеса і долина Імперіал. Характерні великі ферми з найманою робочою силою (переважно це вихідці з Мексики). Землеробство практикується тільки на зрошуваних землях.

Каліфорнія — найбільш урбанізований штат країни. На його території різко виділяються два величезних консолідованих метрополітени: Лос-Анджелес і Сан-Франциско (відповідно 15,3 і 6,5 мл жителів).