Тихоокеанський Північний Захід США. Сієтл, Аляска, Гавайї

ТИХООКЕАНСЬКИЙ ПІВНІЧНИЙ ЗАХІД охоплює територію двох штатів — Вашингтон і Ореґон. Це гірський район з вологим океанічним кліматом. Його природними багатствами є ліси, гідроенергія, риба, рекреаційні і туристичні ресурси. Мальовничі ландшафти краю представлені в чотирьох національних парках. Умови для сільського господарства сприятливі, але обмежені браком рівнинних земель. Населення і господарська діяльність зосереджені на берегах затоки П'юджет-Саунд, у долині річки Уїлламет і на Колумбійському плато.

Сільське господарство району спеціалізується на молочному і м'ясному тваринництві, сіяних травах, вирощуванні овочів, фруктів та квітів. Штат Вашингтон зажив слави «яблуневого штату». Колумбійське плато відоме посівами пшениці. Розвинений вилов риби в Тихому океані.

На Північному Заході зосереджено майже 30% лісових багатств США. Затогівля деревини і деревообробка мають національне значення. Гідроенергоресурси річки Колумбії та її притоків становлять 1/3 національного потенціалу (без Аляски). Тут побудовано найбільший у світі каскад ГЕС загальною потужністю 25 млн кВт, а його частка у виробництві гідроелектроенергії в країні дорівнює 2/5. Характерною є наявність великих ГЕС, з них п'ять мають потужність 1 млн кВт і більше кожна, в тому числі ГЕС Гранд-Кулі має потужність 9 млн кВт. З дешевою електроенергією пов'язані електроємні виробництва — виплавка алюмінію та рідкісних металів, рафінування міді тощо.

Найбільшим містом району є СІЄТЛ (3,2 млн жителів у консолідованому метрополітені). Він лежить в глибині затоки П'юджет-Саунд за 200 км від океану. Це кінцевий пункт північних трансконтинентальних залізниць, морський порт і вузол повітряних сполучень. Через нього здійснюються зв'язки з Аляскою і значна частина торгівлі з країнами Азії. Традиційні галузі обробної промисловості — рибоконсервна, деревообробна, целюлозно-паперова.

Вирішальну роль в житті міста відіграв той факт, що тут виникла корпорація «Боїнг» і зараз знаходяться її штаб-квартира і підприємства. Транспортне машинобудування — домінуюча галузь метрополітену. На п'яти заводах корпорації «Боїнг» працює більше 100 тис. чоловік. Вони виробляють цивільні авіалайнери і космічну техніку. Випускається тут і техніка військового призначення. Місцеві військові верфі — одні з найбільших на Тихоокеанському узбережжі. Значним є також створення програмного забезпечення для комп'ютерів та відеоігор.

В Сіетлі знаходиться Вашингтонський університет. Місто є значним культурним центром, а весь Північний Захід — важливим районом туризму.

АЛЯСКА. Характерними рисами штату є його відокремлене географічне положення, величезна, але мало залюднена і слабо освоєна територія, суворі кліматичні умови і величезні природні багатства. Площа Аляски — 1,5 млн км кв, а населення — лише 600 тис. чоловік.

Штат багатий на різноманітні корисні копалини, гідроенергетичні, лісові й рибні ресурси. Але лише мала частка їх використовується, причина не стільки в екстремальних умовах, скільки в дорожнечі робочої сили. Винятком стала нафтова промисловість, хоча експлуатація родовищ Прадхо-Бея і транспортування нафти в арктичних і субарктичних умовах вимагає вирішення багатьох складних проблем, в тому числі й екологічних. Крім нафтової промисловості, істотну роль відіграють рибальство і рибоконсервна справа, лісозаготівлі і деревообробка. Важливим для штату є обслуговування військових баз і туристів. Наплив туристів у цей суворий і водночас величний за своїми ландшафтами край весь час зростає. Кількість їх вже перевищує 1 млн чоловік на рік. Окрім національних парків у штаті створено історичний парк «Клондайкська лихоманка», в якому відтворені пам'ятки часів освоєння краю.

Найбільш освоєною частиною Аляски є Тихоокеанське узбережжя на південь від Аляскинського хребта з його помірним вологим кліматом і незамерзаючими бухтами. Головне місто Аляски — Анкорідж. Це порт і важливий вузол міжнародних повітряних сполучень (в ньому здійснюють дозаправку лайнери на маршрутах між Північною Америкою та Азією і Європою, між Східною Азією та Європою через Північний полюс). Кінцевим пунктом трансаляскинського нафтопроводу і нафтоналивним портом є Валдіз. Аляскинське шосе (2400 км), яке було прокладене під час другої світової війни, щоб з'єднати суходолом Аляску з «суміжними штатами» через Канаду, використовується слабо.

ГАВАЇ. За своїми розмірами Гаваї — один з найменших штатів країни, але заселений він густо. Площа всіх островів — 16,6 тис. км кв, населення — 1,2 млн чоловік, середня густота населення на острові Оаху — понад 400 чоловік на 1 км кв. Більше половини жителів є вихідцями з країн Азії.

Основні галузі господарства штату — обслуговування військових баз, туристичний бізнес, тропічне землеробство і транспортна діяльність.

Найвідомілюю є військова база Перл-Харбор, нападом на яку в 1941 р. Японія розв'язала війну на Тихому океані. Щорічна кількість туристів на островах зросла з 200 тис. в 1960 р. до 5 млн чоловік у 90-х роках. Принадою для них є м'який теплий клімат, чудові піщані пляжі, розкішна тропічна рослинність і мальовничі пейзажі. Острови мають розвинену сучасну туристичну інфраструктуру.

Особливості клімату зумовили і спеціалізацію сільського господарства. Головними культурами є цукрова тростина, ананаси і квіти. Розвинена цукрова і консервна промисловість. Центральне положення островів у Тихому океані забезпечило їм важливу роль у транспортних зв'язках регіону. Більшість пасажирських суден і літаків, які перетинають океан, роблять зупинку в Гонолулу.

В Гонолулу проживає 4/5 населення штату. Це адміністративний, діловий, фінансово-торговий, транспортний і туристичний центр. З південного сходу до нього прилягає головна курортна зона з відомими пляжами Вайкікі, за 10 км на північний захід знаходиться бухта і військово-морська база Перл-Харбор.