Верхній Південь США. Флоріда

ВЕРХНІЙ ПІВДЕНЬ. Назва цієї «окраїни» пов'язана з тим, що вона лежить вверх за течією Міссісіпі і Огайо. Більшу частину її займають Аппалачі та їхні західні передгір'я. В адміністративному плані це штати Західна Вірджинія, Кентуккі й Теннессі та їх найближче оточення.

Район називали також «Прикордонними штатами», бо він розташований на межі Півночі США та Старого Півдня. Бавовнику тут не було, а рабство мало патріархальний характер.

Верхній Південь, в першу чергу його гірські частини, прозвали «глухим закутком». У XX ст. він вступив одним з найменш розвинутих у США. Характерними для нього були низький рівень урбанізації, наявність кризових галузей, низькі доходи і високе безробіття. Символами його були кам'яне вугілля, тютюн сорту барлей, віскі та заводські (породні) коні.

Сільське господарство Аппалачів і зараз відзначається поширенням бідних дрібних ферм. Тільки в степах рівнинної частини штатів Кентуккі та Теннессі розміри і товарність ферм вищі.

В національному масштабі найважливіша галузь Верхнього Півдня — гірничовидобувна. Південноаппалачські басейни дають 2/5 вугілля країни. Обробна промисловість до останнього часу була хоча й різноманітна, але невелика за обсягом. У 80-ті роки в районі виникли нові підприємства, причому не тільки американських, а й японських автомобільних та електронних корпорацій. Вони виготовляють автомобілі і авточастини, електронні компоненти і системи, електротехніку (нагрівачі, морозильники, кондиціонери тощо).

Особлива роль на Верхньому Півдні належить комплексу долини річки Теннессі. Його будівництво почалося в 30-х роках і мало на меті боротьбу з повенями, створення умов для судноплавства і виробництво електроенергії. Річка Теннессі спадає з Аппалачських гір і є найдовшою і найбагатоводнішою притокою річки Огайо. Влітку вона майже пересихала, але весною під час циклонічних злив була причиною катастрофічних повеней на Нижній Міссісіпі. Тепер стік повністю зарегульовано, а річка стала важливим судноплавним шляхом. Додатково споруджено канал Теннессі — Томбіґбі, який дає найкоротший вихід аппалачському вугіллю в Мексиканську затоку. В басейні Теннессі побудовано 39 ГЕС сумарною потужністю 4 млн кВт. Згодом вони були доповнені АЕС і вугільними ТЕС. Сучасне виробництво електроенергії перевищує 100 млрд кВт•год на рік.

Комплекс долини Теннессі побудований державою і є її власністю. Головними споживачами електроенергії стали атомна і хімічна промисловість (державні лабораторії та підприємства в Оак-Ріджі та Ейкені), фосфатне виробництво. Частина електроенергії продається приватним фірмам.

Найбільшим містом Верхнього Півдня є Нешвілл. Він має різноманітні виробництва, але більш відомий як «Афіни Півдня» і «Місто музики». В ньому знаходяться численні компанії звукозапису, їхні студії і видавництва.

На півдні району в звивині річки Теннессі розташоване місто Хантсвілл. Після другої світової війни в ньому було створено центр ракетних і космічних досліджень. Тут спроектовано ракети, які вивели на орбіту перших американських космонавтів, і ракету, яка доставила американських космонавтів на Місяць. Навколо Хантсвілла розташувалися дослідні й виробничі об'єкти, ракетобудівні заводи, комплекси для випробування ракет.

Південні Аппалачі відомі своїми рекреаційними ресурсами. Серед визначних пам'яток Долина Блакитних гір, Мамонтова печера, національний парк Ґрейт-Смокі-Маунтінс. Популярність їх в США викликана як їх власними позитивними якостями, так і близькістю до Північно-східного мегалополіса і Приозер'я.

ФЛОРІДА. Штат Флорида належить до тих, які зростали найшвидшими темпами після другої світової війни. З 1950 по 1994 р. його населення збільшилося з 2,8 до 14 млн чоловік. За цим показником він зайняв четверте місце після штатів Каліфорнія, Техас і Нью-Йорк. Це пов'язано з розвитком як традиційних — вирощування цитрусових, курортно-туристський бізнес, видобуток фосфоритів, так і нових галузей.

Освоєння Флориди почалося лише у 80-х роках XIX ст., тобто вже після скасування рабства. Флорида, разом з Каліфорнією і Техасом, має найсприятливіші кліматичні умови в межах «суміжних штатів». Це вологий район на кордоні субтропіків і тропіків. Монополія на певний тип клімату стала важливим чинником розвитку штату.

Сільське господарство Флориди спеціалізується на вирощуванні апельсинів. Збір їх щороку досягає 6 млн т (80% збору в США). Майже 4/5 врожаю переробляється на місці на соки або консервовані продукти. Вирощують також цукрову тростину, овочі й квіти. Штат виділяється розмірами оранжерейного і тепличного господарства.

Курортно-туристичний бізнес має для Флоріди ще більше значення, ніж цитрусові. Прибутки від нього перевищують прибутки від сільського господарства в багато разів. Курортників і туристів (щорічна кількість їх перевищила вже 40 млн чоловік) приваблюють м'який клімат, розкішна рослинність і чудові пляжі східного узбережжя, є кілька національних парків, океанаріумів і розважальних комплексів.

Значну роль у господарстві штату відіграє видобуток фосфоритів. Обробна промисловість у минулому розвивалася повільно. Основними її галузями були переробка сільськогосподарських продуктів (фруктів, овочів, цукрової тростини) і фосфоритів. Зараз на перше місце вийшли наукоємні виробництва і послуги. В середині 90-х років штат Флорида займав п'яте місце за розмірами урядових воєнних контрактів, а за витратами на наукові дослідження — десяте місце в США.

На мисі Канаверал, який отримав назву «космічного берега», споруджено Центр випробування і запусків космічних ракет (космодром). Звідси стартують всі американські космічні апарати з людиною на борту. Поруч розташований військовий ракетний полігон. Серед промислової продукції штату — засоби зв'язку, військові комунікаційні системи, електронні компоненти, рентгенівська апаратура, пошукові і навігаційні прилади, наукові інструменти тощо.

Найбільшим міським утворенням Флоріди є консолідований метрополітен Маямі (3,4 млн жителів). Це перш за все курорт світового масштабу. Важливою є його роль також і в фінансово-торгових операціях та повітряних зв'язках з Латинською Америкою. Серед інших — місто Орландо, розташоване поруч з мисом Канаверал, — осередок космічних досліджень та авіаракетно-космічних підприємств. В його передмісті тематичний парк і розважальний комплекс «Дісней-уорлд» — одна з основних принад туристів у США.

Для населення Флориди характерна значна частка іспаномовних, включаючи вихідців з Куби, та осіб пенсійного віку з північних штатів.