Каліфорнія. Лос-Анджелес. Сан-Франциско

Бурхливе зростання ЛОС-АНДЖЕЛЕСА пов'язане з серією бумів господарської діяльності в Каліфорнії: поява культури цитрусових, розвиток іригації, відкриття нафти, створення кіноіндустрії і, найбільше, поява наукоємних виробництв та послуг у другій половині XX ст. Зараз це величезний фінансово-торговий, промисловий, транспортний, обслуговуючий, науковий і культурний центр — друге після Нью-Йорка місто країни.

Лос-Анджелес займає перше місце в США за обсягом обробної промисловості. Її структура уособлює Каліфорнію в цілому, а Лос-Анджелес виступає як найбільше у світі зосередження авіаційного і ракетно-космічного виробництва. Одночасно в ньому розвинені харчова промисловість, пошив жіночого, літнього і спортивного одягу, виготовлення домашніх меблів, зокрема для відкритого повітря, ліків, миючих засобів і косметики, оптичних приладів, кіноапаратури, іграшок і спортивних товарів. Розвинені нафтопереробка, виготовлення нафтового обладнання, а також складання автомобілів. Незважаючи на відсутність природної гавані, порт Лос-Анджелеса є найбільшим на Тихоокеанському узбережжі.

Особливістю Лос-Анджелеса є наявність у ньому кіноіндустрії Голівуду. В кіностудіях, на радіо й телебаченні та в студіях звукозапису працює понад 60 тис. чоловік. Фабрики Голівуду — найвизначніша пам'ятка метрополітену і уособлення Лос-Анджелеса в очах світу. Її доповнює «Діснейленд» в Анагаймі — казкова країна, створена кінорежисером Уолтом Діснеєм, яку щороку відвідує понад 10 млн дітей та дорослих. У Лос-Анджелесі двічі — в 1932 та 1984 pp. — відбувались Літні Олімпійські ігри.

Специфічна мікрогеографія Лос-Анджелеса. «Сто передмість у пошуках одного центру» — таку назву дали йому не випадково. Місто зразу ж створювалось як поліцентричне і являє собою конгломерат 84-х у минулому самостійних населених пунктів. Назви багатьох із них (Голівуд, Бербанк, Посадена, Лонґ-Біч, Санта-Моніка тощо) часто не менш відомі, ніж назва «Лос-Анджелес». Кожен з них має свій центр. Даунтаун Лос-Анджелеса тільки умовно можна вважати загальним центром. Лос-Анджелес розвивався в епоху автомобіля і під його вирішальним впливом. У Каліфорнії зареєстровано 23 млн автомобілів. Густа мережа автострад і одноповерхова житлова забудова, що притулилася до них, — характерна риса метрополітену. Мало тут, за американськими масштабами, хмарочосів, і з'явилися вони тільки останнім часом.

Консолідований метрополітен, крім власне Лос-Анджелеса, включає ще два метрополітени: Анагайм-Санта-Ана і Ріверсайд-Сан-Бернардіно. Це теж дуже специфічні утворення. Чимала частина їхньої офіційної площі зайнята горами і навіть пустелями.

На крайньому південному заході Каліфорнії на кордоні з Мексикою лежить метрополітен Сан-Дієґо (2,6 млн жителів). Він має одну з найкращих у світі глибоководних гаваней і є найбільшою військово-морською базою США на Тихому океані. Його промислове обличчя визначається аерокосмічним виробництвом (ракети, космічна техніка, цивільні та військові літаки). Сан-Дієґо відомий океанографічними дослідженнями. Це також важливий курорт зі знаменитим зоопарком.

САН-ФРАНЦИСКО розташований на гористому півострові Центральної Каліфорнії біля входу в протоку з тією ж назвою. Важливими подіями для нього були «золота лихоманка» 1849 p., завершення першої трансконтинентальної залізниці в 1869 р. і відкриття Панамського каналу в 1914 р. В 20-х роках XX ст. місто поступилося першістю в Каліфорнії на користь Лос-Анджелеса.

Сан-Франциско залишається великим культурним, фінансовим і промисловим центром. На Заході США місто виділяється своїм історичним минулим і культурними традиціями. В 1945 р. тут було засновано Організацію Об'єднаних Націй. У місті багато банків та інших фінансових установ і штаб-квартир корпорацій. Крім воєнних галузей, розвинені швейна, харчова і поліграфічна промисловість.

Територіальне розширення Сан-Франциско йшло за рахунок відокремлених від нього передмість на східному березі затоки. Зараз їх з'єднує міст Сан-Франциско — Окленд завдовжки 13,5 км і швидкісна залізниця, яка перетинає затоку підводним тунелем. Сучасний консолідований метрополітен має вигляд підкови, що оточує південний край затоки, і розтягнувся на 160 км. Головними його складовими, крім Сан-Франциско, стали метрополітени Окленда і Сан-Хосе.

Окленд, який лежить на східному березі затоки, є кінцевим пунктом трансконтинентальної залізниці і одним з найбільших у світі контейнерних портів. У його передмісті Берклі розташований головний корпус знаменитого Каліфорнійського університету. З ним тісно пов'язана наукова лабораторія в Ліверморі — один з провідних центрів розробки ядерної та космічної зброї, лазерної техніки, нових джерел енергії, а також екологічних досліджень.

Сан-Хосе розташований в долині Санта-Клара на південь від затоки. З кінця XIX ст. долина була відома своїми фруктовими садами і її прозвали «Сливовою долиною». Нині її звуть «Силіконова долина». Це провідний район електронної промисловості США. Багато промислових корпорацій, їхніх підприємств і лабораторій тут зайняті у виробництві цивільних та військових ракет і космічних кораблів, комп'ютерів, комплектуючих і програмного забезпечення, напівпровідників і найновішого електронного обладнання. Центром наукових досліджень став Стенфордський університет у Пало-Альто.