Каліфорнія. Лос-Анджелес. Сан-Франциско

США. Загальна характеристика. Місце у світі.

Природні умови і ресурси США.

Населення США.

Імміграція в США.

Загальна характеристика господарства США. Промисловість США (добувна промисловість, енергетика).

Промисловість США (обробна промисловість).

Сільське господарство США.

Транспорт США.

Нематеріальна діяльність США. Туризм в США.

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВНІЧ. Північно-Східне Атлантичне узбережжя (Загальна характеристика, Нью-Йорк).

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВНІЧ. Північно-Східне Атлантичне узбережжя (Інші міста, Вашингтон).

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВНІЧ. Приозер'я (Загальна характеристика. Пітсбург, Клівленд).

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВНІЧ. Приозер'я (Детройт, Чікаго, Сент-Луїс, Мінеаполіс). Землі на захід від р.Міссісіпі.

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВДЕНЬ. Південний Захід.

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВДЕНЬ. Верхній Південь. Флоріда.

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВДЕНЬ. Старий Південь (Новий Орлеан).

Внутрішні відмінності та міста США. ЗАХІД. Гірські штати. Каліфорнія (Загальна характеристика).

Внутрішні відмінності та міста США. ЗАХІД. Каліфорнія (Лос-Анджелес, Сан-Франциско та інші міста).

Внутрішні відмінності та міста США. ЗАХІД. Тихоокеанський Північний Захід (Сієтл). АЛЯСКА. ГАВАЇ.

Бурхливе зростання ЛОС-АНДЖЕЛЕСА пов'язане з серією бумів господарської діяльності в Каліфорнії: поява культури цитрусових, розвиток іригації, відкриття нафти, створення кіноіндустрії і, найбільше, поява наукоємних виробництв та послуг у другій половині XX ст. Зараз це величезний фінансово-торговий, промисловий, транспортний, обслуговуючий, науковий і культурний центр — друге після Нью-Йорка місто країни.

Лос-Анджелес займає перше місце в США за обсягом обробної промисловості. Її структура уособлює Каліфорнію в цілому, а Лос-Анджелес виступає як найбільше у світі зосередження авіаційного і ракетно-космічного виробництва. Одночасно в ньому розвинені харчова промисловість, пошив жіночого, літнього і спортивного одягу, виготовлення домашніх меблів, зокрема для відкритого повітря, ліків, миючих засобів і косметики, оптичних приладів, кіноапаратури, іграшок і спортивних товарів. Розвинені нафтопереробка, виготовлення нафтового обладнання, а також складання автомобілів. Незважаючи на відсутність природної гавані, порт Лос-Анджелеса є найбільшим на Тихоокеанському узбережжі.

Особливістю Лос-Анджелеса є наявність у ньому кіноіндустрії Голівуду. В кіностудіях, на радіо й телебаченні та в студіях звукозапису працює понад 60 тис. чоловік. Фабрики Голівуду — найвизначніша пам'ятка метрополітену і уособлення Лос-Анджелеса в очах світу. Її доповнює «Діснейленд» в Анагаймі — казкова країна, створена кінорежисером Уолтом Діснеєм, яку щороку відвідує понад 10 млн дітей та дорослих. У Лос-Анджелесі двічі — в 1932 та 1984 pp. — відбувались Літні Олімпійські ігри.

Специфічна мікрогеографія Лос-Анджелеса. «Сто передмість у пошуках одного центру» — таку назву дали йому не випадково. Місто зразу ж створювалось як поліцентричне і являє собою конгломерат 84-х у минулому самостійних населених пунктів. Назви багатьох із них (Голівуд, Бербанк, Посадена, Лонґ-Біч, Санта-Моніка тощо) часто не менш відомі, ніж назва «Лос-Анджелес». Кожен з них має свій центр. Даунтаун Лос-Анджелеса тільки умовно можна вважати загальним центром. Лос-Анджелес розвивався в епоху автомобіля і під його вирішальним впливом. У Каліфорнії зареєстровано 23 млн автомобілів. Густа мережа автострад і одноповерхова житлова забудова, що притулилася до них, — характерна риса метрополітену. Мало тут, за американськими масштабами, хмарочосів, і з'явилися вони тільки останнім часом.

Консолідований метрополітен, крім власне Лос-Анджелеса, включає ще два метрополітени: Анагайм-Санта-Ана і Ріверсайд-Сан-Бернардіно. Це теж дуже специфічні утворення. Чимала частина їхньої офіційної площі зайнята горами і навіть пустелями.

На крайньому південному заході Каліфорнії на кордоні з Мексикою лежить метрополітен Сан-Дієґо (2,6 млн жителів). Він має одну з найкращих у світі глибоководних гаваней і є найбільшою військово-морською базою США на Тихому океані. Його промислове обличчя визначається аерокосмічним виробництвом (ракети, космічна техніка, цивільні та військові літаки). Сан-Дієґо відомий океанографічними дослідженнями. Це також важливий курорт зі знаменитим зоопарком.

САН-ФРАНЦИСКО розташований на гористому півострові Центральної Каліфорнії біля входу в протоку з тією ж назвою. Важливими подіями для нього були «золота лихоманка» 1849 p., завершення першої трансконтинентальної залізниці в 1869 р. і відкриття Панамського каналу в 1914 р. В 20-х роках XX ст. місто поступилося першістю в Каліфорнії на користь Лос-Анджелеса.

Сан-Франциско залишається великим культурним, фінансовим і промисловим центром. На Заході США місто виділяється своїм історичним минулим і культурними традиціями. В 1945 р. тут було засновано Організацію Об'єднаних Націй. У місті багато банків та інших фінансових установ і штаб-квартир корпорацій. Крім воєнних галузей, розвинені швейна, харчова і поліграфічна промисловість.

Територіальне розширення Сан-Франциско йшло за рахунок відокремлених від нього передмість на східному березі затоки. Зараз їх з'єднує міст Сан-Франциско — Окленд завдовжки 13,5 км і швидкісна залізниця, яка перетинає затоку підводним тунелем. Сучасний консолідований метрополітен має вигляд підкови, що оточує південний край затоки, і розтягнувся на 160 км. Головними його складовими, крім Сан-Франциско, стали метрополітени Окленда і Сан-Хосе.

Окленд, який лежить на східному березі затоки, є кінцевим пунктом трансконтинентальної залізниці і одним з найбільших у світі контейнерних портів. У його передмісті Берклі розташований головний корпус знаменитого Каліфорнійського університету. З ним тісно пов'язана наукова лабораторія в Ліверморі — один з провідних центрів розробки ядерної та космічної зброї, лазерної техніки, нових джерел енергії, а також екологічних досліджень.

Сан-Хосе розташований в долині Санта-Клара на південь від затоки. З кінця XIX ст. долина була відома своїми фруктовими садами і її прозвали «Сливовою долиною». Нині її звуть «Силіконова долина». Це провідний район електронної промисловості США. Багато промислових корпорацій, їхніх підприємств і лабораторій тут зайняті у виробництві цивільних та військових ракет і космічних кораблів, комп'ютерів, комплектуючих і програмного забезпечення, напівпровідників і найновішого електронного обладнання. Центром наукових досліджень став Стенфордський університет у Пало-Альто.