Північно-Східне Атлантичне узбережжя США, Нью-Йорк

США. Загальна характеристика. Місце у світі.

Природні умови і ресурси США.

Населення США.

Імміграція в США.

Загальна характеристика господарства США. Промисловість США (добувна промисловість, енергетика).

Промисловість США (обробна промисловість).

Сільське господарство США.

Транспорт США.

Нематеріальна діяльність США. Туризм в США.

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВНІЧ. Північно-Східне Атлантичне узбережжя (Загальна характеристика, Нью-Йорк).

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВНІЧ. Північно-Східне Атлантичне узбережжя (Інші міста, Вашингтон).

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВНІЧ. Приозер'я (Загальна характеристика. Пітсбург, Клівленд).

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВНІЧ. Приозер'я (Детройт, Чікаго, Сент-Луїс, Мінеаполіс). Землі на захід від р.Міссісіпі.

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВДЕНЬ. Південний Захід.

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВДЕНЬ. Верхній Південь. Флоріда.

Внутрішні відмінності та міста США. ПІВДЕНЬ. Старий Південь (Новий Орлеан).

Внутрішні відмінності та міста США. ЗАХІД. Гірські штати. Каліфорнія (Загальна характеристика).

Внутрішні відмінності та міста США. ЗАХІД. Каліфорнія (Лос-Анджелес, Сан-Франциско та інші міста).

Внутрішні відмінності та міста США. ЗАХІД. Тихоокеанський Північний Захід (Сієтл). АЛЯСКА. ГАВАЇ.

Внутрішні відмінності та міста США

Найважливіші відмінності в населенні й господарстві США в історичному плані відображені поділом їх території на Північ, Південь і Захід. Колонізація Півночі і Півдня почалася практично одночасно, у XVIII ст., але здійснювалася по-різному. На Півночі розвиток продуктивних сил не гальмувався феодалізмом. Сюди був спрямований основний потік переселенців і капіталів з Європи. Розвиток Півдня до 1865 р. стримувався рабством, а після скасування рабства — його пережитками. Головна відміна Заходу полягала в тому, що це гірська посушлива територія. Її колонізація розпочалася лише в середині XIX ст. Як наслідок, у XX ст. найрозвинутішою вступила Північ. Південь і Захід різко відставали від неї. В другій половині XX ст. розрив між трьома районами весь час зменшувався і зараз рівень їх розвитку є практично однаковим. Всередині трьох головних районів, враховуючи їх величезні розміри, неминучими є внутрішні відмінності, які зумовлені географічним положенням певної території, характером її природного середовища і особливостями розвитку.

ПІВНІЧ

Територія Півночі простягнулась із заходу на схід більш ніж на 2,6 тис. км. У ній розрізняють Північно-східне Атлантичне узбережжя, Приозер 'я і землі на захід від річки Міссісіпі.

ПІВНІЧНО-СХІДНЕ АТЛАНТИЧНЕ УЗБЕРЕЖЖЯ (Нова Англія, Середньо-атлантичні штати). Це вузька смуга прибережної низовини між океаном і Аппалачськими горами. На мінеральні ресурси територія небагата. Головні її переваги — приморське розташування, а в соціально-економічному плані той факт, що звідси почалася колонізація США і через це узбережжя пройшов основний потік переселенців з Європи.

Незважаючи на невпинне зміщення центрів ваги населення та економічної діяльності на захід, Північно-східне узбережжя і зараз є найважливішим районом США, а в світі з ним може рівнятися лише узбережжя між Токіо і Осакою в Японії — мегалополіс Токайдо.

В межах США Північно-східне Атлантичне узбережжя — це приблизно 2% території і 1/5 населення. Значення видобувної промисловості і сільського господарства, хоча й дуже інтенсивного, тут мінімальне. Енергетика базується на довізному паливі: аппалачське вугілля, нафта і природний газ Ґалфу, імпортні нафтопродукти. Одночасно це важливий район АЕС. Частка узбережжя в обробній промисловості країни весь час зменшується, але і зараз це майже 20%. Рівень її диверсифікації максимальний, іде невпинний процес зростання наукоємних виробництв і переміщення їх з офіційних меж міст у передмістя. Крім машинобудування, особливо виділяються хімічна, паперова, поліграфічна і легка промисловість. Важливе місце займає виробництво озброєнь: на район припадає 1/5 урядових воєнних контрактів. Виключною є роль узбережжя у фінансах і торгівлі, управлінні, послугах (особливо ділових, наукових і медичних), а також у транспортних зв'язках.

Північно-східне Атлантичне узбережжя, як район, практично збігається з мегалополісом Босваш, захоплюючи територію південних штатів Делавер, Мериленд і, частково, Вірджинія. Його головними територіальними складовими є Нова Англія, консолідовані метрополітени Нью-Йорка, Філадельфії і Вашингтона—Балтімора.

НЬЮ-ЙОРК. В колоніальну епоху на узбережжі головну роль відігравав Бостон, а згодом Філадельфія. Але в кінці XVIII ст. першість перейняв Нью-Йорк. Це сталося завдяки його вигідному розташуванню в гирлі річки Гудзон, долиною якої та її притоки Мохок пролягав найзручніший шлях через Аппалачські гори вглиб материка. Будівництво Ері-каналу, а потім і залізниць закріпило цю перевагу. Впродовж XIX і XX ст. Нью-Йорк виступає як найбільше місто США і уособлює цю країну в очах іноземців.

Сучасне значення Нью-Йорка в національному масштабі визначається перш за все його роллю у фінансах, оптовій торгівлі, ділових та професійних послугах. В ньому сконцентрована величезна кількість банків, страхових компаній, фірм з продажу нерухомості, рекламних, посередницьких та юридичних контор, фондова та численні товарні біржі. З 500 найбільших корпорацій США штаб-квартири 75 знаходяться в Нью-Йорку або його передмістях, а їхня частка в доходах «500» перевищує 1/5. Ще вищою є частка зосереджених тут банківських активів.

У Нью-Йорку беруть початок важливі залізниці, автостради та авіалінії. Як згусток міжнародних авіаліній Нью-Йорк не має рівних. Дуже складною є внутрішня транспортна система гіганта: метро завдовжки 370 км, наземні електропоїзди, швидкісні автостради, тунелі і мости через річку Гудзон і морські протоки. В штатах Нью-Йорк і Нью-Джерсі зареєстровано більше 14 млн автомобілів.

Промисловість Нью-Йорка дуже різноманітна. Найбільше значення мають машинобудування, хімічна, швейна, поліграфічна і харчова.

Нью-Йорк є величезним центром масових комунікацій, культури і туризму. Тут видаються широко відомі газети та журнали, діє 60 радіо- і телевізійних станцій, існує багато масових і спеціальних бібліотек, банків даних, музеїв, концертних залів і театрів. Серед різноманітних наукових напрямків особливу увагу привертають медичні дослідження і розробка відповідної апаратури та інструментів. Постійно зростаючі міжнародні функції міста включають фінансові, ділові та професійні послуги, в тому числі телекомунікаційні, і обробку та надання інформації.

Нью-Йорк називають «Вавілоном на Гудзоні». В офіційних його межах з 7,3 млн чоловік 4/5 складають п'ять етнорасових груп: негри (2,1 млн), євреї (1,1 млн), італійці (1,0 млн), пуерторіканці (0,9 млн) та ірландці (0,7 млн чоловік).

Центральним районом та уособленням Нью-Йорка є острів Манхеттен (88 км кв. з постійним населенням 1,5 млн чоловік). Тут зосереджені найважливіші функції міста і найпрестижніші його заклади. Південна частина острова, де в 1625 р. було засноване місто, — сучасний Даунтаун з вулицею Уолл-Стріт і хмарочосом «Всесвітній торговий центр», є фінансовим центром. Середня частина — Мідтаун з Таймс-сквер і фешенебельною частиною вулиці Бродвей — вважається торговим, культурним і розважальним центром.

Манхеттен — батьківщина хмарочосів, зараз тут їх більше 130. Сконцентровані вони в Даунтауні і Мідтауні. Мідтаун — зосередження найвідоміших театрів, концертних залів і музеїв. Серед них так звані «Бродвейські театри», Лінкольнський центр мистецтв, Метрополітен-музей і Музей сучасного мистецтва, Музей історії природи та багато інших. На захід від Мідтауна розташована штаб-квартира ООН. Головними галузями промисловості Манхеттена вважаються швейна і поліграфічна. Хоча їх роль зменшується, в кожній з них і зараз працює приблизно по 100 тис. чоловік.

Трохи нижче від Манхеттена знаходиться малесенький острівець Елліс — колись перший притулок іммігрантів. Вважають, що предки 2/5 сучасних американців пройшли через ці «ворота Америки». Зараз тут музей. Але й тепер Нью-Йорк є найважливішими «воротами» США й іммігрантські квартали — невід'ємна риса Манхеттена.

Консолідований метрополітен Нью-Йорка включає, крім самого Нью-Йорка, ще 11 метрополітенів і займає площу 27 тис. км кв в штатах Нью-Йорк, Нью-Джерсі і Коннектікут. Населення цього гіганта досягає 20 млн чоловік. Це найбільше за людністю і за своїм значенням міське утворення США. Серед його складових на найбільшу увагу заслуговують Ньюарк і Нассау-Саффолк. Ньюарк у штаті Нью-Джерсі — величезний центр нафтохімії та фармацевтики. Нассау-Саффолк на острові Лонґ-Айленд — зосередження електронних і ракетно-космічних виробництв.