Скуратович О.Я., Коваленко Р.Р., Круглик Л.І.
Географія. 6 клас. Підручник для середньої школи

Атмосфера та її будова

АТМОСФЕРА

Атмосфера
Атмосфера

За час вивчення теми ти

 • ознайомишся:
  • будовою повітряної оболонки Землі — атмосферою, газовим складом і основними властивостями атмосферного повітря;
  • з атмосферним тиском і його змінами з висотою;
  • характеристикою стану повітря: температурою, хмарністю, вологістю, опадами, вітром та причинами їх утворення;
  • з поняттями «погода» і «клімат»;
  • з умовними лініями тропіків і полярних кіл на глобусах і картах;
  • з причинами зміни пір року;
 • навчишся:
  • вести спостереження за погодою і обробляти зібрані матеріали: складати графік ходу температур, будувати діаграми хмарності та опадів, «розу вітрів»;
  • складати опис погоди за добу, місяць;
  • пояснювати зміни погоди у своїй місцевості;
  • складати найпростіший прогноз погоди.

Чи замислювався ти коли-небудь, чому існує життя на Землі? Чому Земля, єдина з планет Сонячної системи, має таке багатство рослин, тварин? Чому існує людство? Чому не загинуло воно під смертоносним випроміненням невидимої енергії Всесвіту? Причиною цього є повітряна оболонка Землі — атмосфера, що забезпечує життя на Землі.

§26. Атмосфера та її будова

Атмосфера — повітряна оболонка Землі, пов'язана з нею силою тяжіння і тому бере участь у її добовому і річному русі. Це верхня і найменш щільна і усіх оболонок.

Атмосферне повітря

Воно завжди навколо нас. Заповнює всі тріщини й щілини, розчиняється у воді, міститься у грунті. Ми не помічаємо його, тому що воно безбарвне. Але без нього все загине. Без їжі можна прожити тижні, без води — дні, без повітря — 3-4 хвилини. Воно необхідне не тільки для дихання. Атмосферне повітря розсіює сонячні промені вдень, вночі оберігає Землю від охолодження, є своєрідним щитом планети. Метеорити, проходячи через атмосферу, згоряють від тертя об повітря. Воно захищає землян від смертоносних космічних випромінювань, як скафандр — космонавта.

Земна атмосфера — це суміш багатьох газів. Основні з них — азот (78%) і кисень (21%), інші становлять лише близько 1% (в тому числі вуглекислий — 0,03%). Таке співвідношення газів зберігається до 100 км висоти. Кожний з газів виконує свою роль. Кисень забезпечує дихання та горіння. Азот входить до складу білків — речовин, з яких складається все живе. В організми тварин, рослин і людини він потрапляє з допомогою бактерій грунту, які поглинають його з повітря. Вуглекислий газ необхідний рослинам для фотосинтезу.

Пригадай з курсу біології, що це за процес

Крім основних газів, у повітрі є домішки: водяна пара, дим, сажа, пил та інші речовини. Їх кількість збільшується після виверження вулканів, лісових пожеж, пилових бур, викидів шкідливих речовин з димарів заводів і фабрик, теплових електростанцій, автомобілів.

Будова атмосфери

Легко здогадатися, що її нижня межа проходить по поверхні Землі, а ми живемо на дні повітряного океану. Чітку верхню межу визначити неможливо, умовно її проводять на висоті 2000-3000 км. Атмосфера має шарувату будову (див. мал. на початку теми). Кожний шар відрізняється щільністю повітря, вмістом водяної пари, температурою, іншими особливостями.

Найнижчий і найщільніший шар атмосфери — тропосфера, її верхня межа над екватором — 18 км, над полюсами — 8-9 км. (Як ти вважаєш чому). В тропосфері міститься 80% усього повітря атмосфери і майже вся водяна пара. Всі атмосферні явища відбуваються у тропосфері.

Пригадай, що належить до атмосферних явищ

У зв'язку з тим, що повітря нагрівається від поверхні Землі, а не від Сонця, температура повітря в тропосфері знижується з висотою в середньому на 6°С з кожним кілометром підняття. Тому на вершинах гір лежить сніг, а за бортом літака, навіть у літню спеку, температура повітря нижча від нуля.

Другим «поверхом» атмосфери є стратосфера, що простягається в середньому до висоти 50-55 км. Повітря в ній розріджене, холодне й сухе. Хмар у стратосфері майже немає. З висоти 20 км температура починає поступово підвищуватися, але дуже повільно.

Вище стратосфери розміщені верхні шари атмосфери. Повітря там настільки розріджене, що космічні кораблі літають, як у безповітряному просторі. Саме тут виникають полярні сяйва і магнітні бурі.

На висоті від 21 до 29 км, у стратосфері, розташований шар найбільшої концентрації газу озону. Саме озон поглинає ультрафіолетові промені Сонця, згубні для живих істот. Ось чому порушення цього шару промисловими викидами газів небезпечне для життя людини.

Атмосфера і людина

Атмосферне повітря — найбільше багатство, яке ми не завжди належно оцінюємо. Без нього живі істоти не можуть прожити й кількох хвилин. З розвитком промисловості і транспорту назріла проблема охорони повітря від забруднення. У зв'язку з виділенням при згорянні палива величезної кількості вуглекислого газу змінюється газовий склад повітря. Щороку в атмосферу надходить набагато більше вуглекислого газу, ніж його можуть поглинути всі рослини Землі. Вирубування лісів, використання літаків і автомобілів зменшують кількість кисню в атмосфері. Розв'язати проблему охорони повітря можна, усунувши причини його забруднення. Необхідно працювати над створенням безвідходних виробництв. Для транспорту слід знайти нові види палива, які не забруднюють атмосферу, наприклад, природний газ, спирти. В містах уже з'явився екологічно чистий вид транспорту, що працює на електроенергії.

Який?

У перспективі розробляються автомобілі, що працюватимуть на сонячній енергії.

Важливу роль виконують очисні споруди при великих фабриках і заводах. Охорона лісів, їх насадження значно поліпшать стан повітря.

Висновки

 1. Атмосфера — повітряна оболонка Землі, що пов'язана з нею силою тяжіння і бере участь у її добовому та річному обертанні.
 2. Атмосфера має шарувату будову: тропосфера, стратосфера, верхні шари атмосфери. Кожний шар відрізняється один від одного щільністю повітря, вмістом водяної пари, температурою.
 3. Атмосферне повітря — суміш багатьох газів. Основні з них — азот і кисень.
 4. Атмосферне повітря — найважливіша частина навколишнього середовища. Його слід оберігати від забруднення.