Нематеріальна діяльність. Туризм в Індії

Нематеріальна діяльність

У цьому секторі економіки зайнято лише 14% (а з транспортом, комунікаціями і комунальним господарством — 17%) працюючого населення країни. Це дуже мало порівняно з розвиненим світом і характеризує рівень відставання індійської економіки. В структурному плані найбільш відсталими є професійні (медицина, освіта) і персональні послуги. Більша частина індійців неспроможна купувати і не купує ніяких послуг.

У територіальному плані концентрація нематеріальної діяльності характерна для великих міст, особливо Мумбаю, Делі, Калькутти. Винятком є, знову ж таки, доіндустріальні форми. Старі міста, які індуїсти вважають священними, забиті людьми, що «обслуговують» паломників і живуть за їхній рахунок. Це брахмани (жреці), різного роду «святі», сторожі, погоничі слонів, факельники, танцюристки, музики, факіри, перукарі, міняйли тощо.

Індія має різноманітне й багате природне середовище і багато культурних пам'яток світового значення. Проте туризм у цій країні розвинений порівняно слабо: місцевий — внаслідок бідності населення, міжнародний — через відсутність відповідної інфраструктури.

Новим важливим сектором господарства Індії стали наукові дослідження і розробки. Вони здійснюються переважно в державному секторі, охоплюють суто індійську проблематику (вивчення мусонів, проблем іригації, місцевих галузей рослинництва і тваринництва) та йдуть у ногу зі світовою наукою. Академії наук загальноіндійського значення є в Делі, Банґалорі, Аллахабаді та Калькутті. Дослідження в галузі атомної енергії мають місце в Мумбаї та його оточенні, в галузі електроніки — в Пуні, Бхубанешварі, Банґалорі, Гайдерабаді і Тіруванантапурамі. Центрами космічних досліджень стали Банґалор, Ахмадабад і Тіруванантапурам. Біля Тіруванантапурама в штаті Керала на березі Індійського океану знаходиться індійський космодром. Поширюється практика створення «технологічних парків» і «вільних технологічних зон».

Визначні пам'ятки

У Делі — Червоний форт, Джама Масджід, Радж Гхат, Джантар Мантар, храм Лакшмі Нараян, Кутаб Мінар, Індійські ворота, будівля Секретаріату, Раштрапаті Бхаван, Будинок Парламенту, Національний музей, Національна галерея сучасного мистецтва, Музей Дж. Неру, Музей національних ремесел, зоопарк, усипальня Сафдарджунга, Велика мечеть, Зал громадських прийомів Великих Моголів, палац Ранг-Махал, Перлова мечеть, башта XII ст. Кутб-Мінаре, нержавіюча століттями металева колона — одне з чудес світу. У Бомбеї — церква Св. Іоанна, Музей принца Уельського, собор Святого Томаса, Акваріум Тарапоревала, музей Західної Індії, парк Вікторія Гарденз із зоопарком, печери Канхері з барельєфами II-IX ст., декілька храмів VII ст. На горбах Малабар розташовані живописні Висячі сади і парк Камала Неру, храм Махалаксмі, усипальня і мечеть Хаджі Алі, планетарій Неру, острови Елефанта, Національний парк Крішнагірі Упаван, пляж Манорі Біч, Монплезір, печери Джогешварі і басейн.

Корисна інформація для туристів

Індія привертає туристів екзотикою і дешевизною. На вулицях, в садах, парках і на дорогах будь-якого міста країни мирно ходять тварини, ігноруючи автомобілістів.

Велика кількість магазинів і магазинчиків справляє на туристів приголомшуюче враження. Тут можна купити практично все. У Індії прийнято торгуватися, але не так, як в арабських країнах. Тут добиваються знижки на товар по так званій голландській схемі: названа торговцем ціна поступово знижується з вимовлянням магічного слова «дорого». У процесі торгу велике значення відіграють інтонація і жестикуляція. Якщо індус згоден, він гойдає головою з одного боку в інший, якщо ні — киває зверху вниз. Паперові гроші — рупії — можуть бути брудними і потертими. Якщо купюра має дирки, її приймуть до оплати, але якщо відірвані кути або порвані краї — її необхідно замінити.

Будь-який заклад, де можна перекусити, називається рестораном. Після трапези офіціант приносить рахунок і кладе його лицевою стороною вниз. Оплачувати його прийнято крупною купюрою, що перевищує вартість обіду. На чай прийнято давати 10% від загальної суми рахунку. Їжа в Індії незвичайно дешева. Індуїзм забороняє вживати спиртні напої, тому в ресторані їх не подають, але в деяких закладах дозволяють приносити з собою. По п'ятницях в Індії дотримується сухий закон, і алкоголь не можна дістати ні за які гроші.

У Індії не прийняті рукостискання. Замість цього індуси використовують традиційний жест: піднімають сполучені долоні до підборіддя, як для молитви, і похитують головою із словами: «Намаєте». Таким чином місцеві жителі вітають не тільки один одного, але і своїх гостей.