Національний склад населення України. Розселення і розвиток поселень в Україні
Розселення і розвиток поселень
Розселення населення — розміщення населення на території, сукупність населених пунктів.
Розселення населення має регіональні відмінності щодо його густоти, кількості та людності населених пунктів, їхньої географії, територіальних особливостей виникнення і розвитку міст, сільських поселень тощо. Водночас зміни в розміщенні виробництва та інших видів діяльності мають прямий вплив на регіональні особливості розселення, зміни кількості міського і сільського населення як у цілому по Україні (мал. 10), так і за регіонами, а також на розвиток поселень.

Мал. 10. Міське і сільське населення
Поселення — місця осілого життя, трудової діяльності людей, задоволення їх соціальних запитів. Розрізняють поселення міські і сільські.
Міські поселення
Міські поселення складаються з міст і селищ міського типу. Населення цих поселень є міським. Статус міст чи селищ міського типу визначають законодавчі органи. Міське населення України становить 68% загальної кількості населення (див. додаток 4).
Міста — це населені пункти, що характеризуються значною людністю, великою інтенсивністю господарювання, високою густотою населення, типовими міськими ландшафтами. В них зосереджені промислові підприємства, транспорт, торговельні, культурні, науково-освітні та інші об'єкти. Багато міських поселень виконує функції адміністративно-територіального управління. В Україні налічується 448 міст.
Селища міського типу — переважно невеликі поселення, яких в Україні налічується 896. На території країни вони розміщені нерівномірно: більш як половина з них зосереджені в п'яти областях (Донецькій, Луганській, Дніпропетровській, Харківській та Житомирській) і Автономній Республіці Крим.
За кількістю жителів міста поділяють на
- малі (з населенням до 20 тис. чол.),
- середні (20-100 тис. чол.),
- великі (100-500 тис. чол.),
- дуже великі (500-1000 тис. чол.),
- міста-мільйонери (понад 1 млн чол.).
В Україні переважають малі міста (48% загальної кількості міст). У 10 дуже великих містах і містах-мільйонерах проживає більш як третина міських і п'ята частина всіх жителів країни (див. додаток 8).
В Україні багато старих міст ще княжих часів (Київ, Чернігів, Галич, Володимир-Волинський, Новгород-Сіверський, Переяслав та ін.). Більша їх частина стала провідними економічними і політичними центрами країни (Київ, Чернігів), інші припинили своє існування (Звенигород, Волохів, старий Галич). Багато міст і містечок з'явилося в Україні в XV-XVII ст. Майже всі сучасні міста південної та східної частини були засновані в XVII-XIX ст. Деякі міста (переважно промислові) і селища міського типу виникли в міжвоєнні роки і повоєнний час.
За функціями в Україні виділяють такі типи міст:
- Адміністративні, багатогалузеві й найбільші культурні і наукові центри. До таких міст належать Київ, Харків, Дніпропетровськ, Одеса, Донецьк, Львів.
- Багатогалузеві промислові центри: Луганськ, Кривий Ріг, Маріуполь, Запоріжжя та ін.
- Транспортно-промислові центри: Одеса, Миколаїв, Львів, Донецьк та ін.
- Транспортні центри: Іллічівськ, Южний, Чоп, Ковель, Козятин, Ясинувата, Жмеринка та ін.
- Промислові центри: Рубіжне, Сєверодонецьк, Краматорськ та ін.
- Організаційно-господарські і культурно-побутові центри місцевого значення: більшість малих міст і селищ міського типу.
- Курортно-оздоровчі центри: Ялта, Євпаторія, Трускавець, Миргород та ін.
За планувальними особливостями розрізняють
- міста з радіально-кільцевим плануванням,
- міста з паралельними вулицями і
- міста перехідного типу.
До міст з радіально-кільцевим плануванням належать старі міста — Київ, Львів та ін. Переважанням кварталів з паралельними вулицями характеризуються порівняно молоді міста — Одеса, Миколаїв, Сімферополь та ін.
Містами перехідного типу є Донецьк, Полтава, Рівне та ін. За кількістю міст перше місце посідає Донецька область (88). Густу мережу міст має Львівська область (43). В інших областях налічується, як правило, 10-20 міст. Найгустішу мережу поселень міського типу має Дніпропетровська область. Міські жителі України в основному зосереджені в обласних центрах.
В останні роки кількість населення міст, як і населення країни в цілому, скорочується. Це пояснюється як демографічними, так і економічними причинами.
Біля багатофункціональних міст, як правило, виникають міста-супутники, які мають тісні виробничі, транспортні, трудові і культурно-побутові зв'язки з головним містом і одне з одним. Такі скупчення населених пунктів, головним чином міських, називають агломераціями населених пунктів. Найбільшою за площею і кількістю населення в Україні є міська Донецька агломерація. До великих належать Київська, Харківська, Дніпропетровська.
Прискорений розвиток міст, зростання кількості міського населення, особливо великих міст, підвищення їх ролі у розвитку суспільства є виявом процесу урбанізації.
Сільське розселення
Сільське розселення включає розселення людей у сільській місцевості, тобто в селах, малих сільських поселеннях — хуторах, присілках (невеликих поселеннях, розміщених близько від сіл) тощо. До сільських поселень належать пункти, жителі яких зайняті головним чином сільським господарством.
В Україні частка сільських жителів за останні десятиріччя значно зменшилася (за 1959-1998 pp. з 54 до 32%). У селах проживає 16,2 млн чоловік. Кількість сільського населення ненабагато переважає кількість міського лише в шести областях — Вінницькій, Закарпатській, Івано-Франківській, Рівненській, Тернопільській і Чернівецькій.
На початок 1998 р. в Україні налічувалося 28,8 тис. сільських населених пунктів (додаток 2). Три чверті усього сільського населення проживає у середніх і великих селах з кількістю від 200 до 3 тис. чоловік, у тому числі більше ніж половина — у великих селах (від 500 до 3 тис. чоловік).
Майже третина сільських жителів зосереджена в селах з людністю від 1 до 2 тис. чоловік. Такі села вважаються найбільш перспективними в Україні. У малих селах до 200 чол. проживає 5% сільського населення України. Цей показник нижчий у південних і центральних областях. На Поліссі та в Карпатах багато малих сільських населених пунктів.
Особливості планування і величина сільських населених пунктів багато в чому визначаються природними умовами. Гірські поселення відрізняються від населених пунктів Полісся чи південних степових районів. У горах села або простягаються довгою «змійкою» вздовж річок, або окремі садиби розосереджені на значних площах на пологих схилах, і відстані між ними досягають 100-500 м і більше.
На Поліссі, де багато великих заболочених чи перезволожених земель, села зосереджені на сухих підвищених ділянках.
У південних і деяких центральних районах, де підземні води залягають глибоко (30 м і глибше) і де небагато річок, села зосереджені на знижених ділянках, здебільшого в балках і на пологих схилах нижньої частини річкових долин.
На характер сільських поселень крім природних значний вплив мали і мають суспільно-економічні чинники. Наприклад, у результаті проведеної в царській Росії столипінської аграрної реформи (1905 р.) в деяких районах України інтенсивно відбувалося переселення людей із сіл на територію власних селянських земельних наділів. Так виникла хутірська система розселення. У повоєнний час ліквідовувалися малі, так звані неперспективні села, в результаті чого кількість хуторів різко скоротилася.
В Україні поширені кілька типів сільських поселень.
- Переважають великі за площею і кількістю населення села суцільної багатовулицевої та деревовидної забудови. Вони зосереджені в південній і центральній частині країни. Іноді такі села зливаються з сусідніми і утворюють територіально єдине сільське поселення. Це найма-совіші типи сільських поселень.
- Хутори — це розосереджені на значній площі окремі господарства. їх збереглося небагато — в Карпатах, у деяких районах Волинської височини, на Полтавщині, Житомирщині, Чернігівщині.
- Для північних, північно-східних та західних регіонів (Полісся, Слобожанщини, Передкарпаття, Карпат) характерні витягнуті (часто одновулицеві) сільські поселення.
- «Правильне» (шахове) багатовулицеве розселення поширене на півдні України (особливо у сільських поселеннях, заснованих німецькими колоністами), у Придніпров'ї, поблизу дніпровських водосховищ, переважно на Правобережжі, куди були переселені жителі затоплених земель.
Кожен населений пункт має назву, яка пройшла складний шлях розвитку і утворення. За період перебування України в складі СРСР багато населених пунктів було названо на честь людей чи історичних подій, що залишили про себе недобрий слід в історії українського народу. Тільки з-поміж 105 міст з населенням понад 50 тис. чоловік налічується близько 15 таких назв. Це — Артемівськ, Дніпропетровськ, Дніпродзержинськ, Іллічівськ, Кіровоград, Свердловськ, Первомайськ, Червоноград та ін. Настав час дати нашим населеним пунктам назви, якими громадяни України могли б гордитися. Треба також повернути багатьом населеним пунктам Криму їх кримськотатарські назви.
- Чим відрізняються міста від селищ міського типу?
- Як поділяють міста за кількістю жителів?
- Які типи міст розрізняють в Україні?
- У чому полягають особливості сільського розселення?
- Хто, на вашу думку, має вирішувати питання зміни назв населених пунктів, районів, областей?
- Опишіть географію різних типів сільських поселень. Наведіть приклади змін у сільському розселенні під впливом соціально-економічних чинників.
- Користуючись матеріалами додатка 8, назвіть міста України, в яких відбувається зменшення кількості населення. Як змінилась кількість населення міст у вашій області?
- Назвіть і покажіть на карті найбільші міста і міста-мільйонери в Україні, позначте і надпишить їх на контурній карті.
Національний склад населення
Національний склад (національна структура) населення — це розподіл його за ознакою національної приналежності до певного етносу. В Україні він фіксується переписами населення, які проводяться приблизно через кожні 10 років (див. додаток 1).
З 1930 по 1960 р. населення України зросло на 10 млн чоловік, у тому числі кількість українців збільшилася на 12,3%, росіян — у 3,5 рази. Поляків в Україні стало менше у 10, євреїв — у 18 разів. Значне скорочення кількості єврейського населення пояснювалося масовим винищенням його нацистами під час Другої світової війни та виїздом за кордон у повоєнний час, польського — виїздом до Польщі.
Кількість росіян зростала у 28 разів швидше, ніж українців у результаті масового переїзду їх до України. В усі області України більшість росіян переселилася в повоєнний період. Тепер росіяни займають в областях України (за невеликим винятком) друге місце після українців.
У нашій країні живуть також євреї, білоруси, молдавани, болгари, поляки, угорці, румуни, греки, татари, вірмени, цигани, кримські татари та представники інших національностей.
Українці переважають в усіх областях, росіяни — тільки в Криму. Молдавани здебільшого зосереджені на прикордонні з Молдовою, болгари — на півдні України, зокрема на південному заході Одеської області, поляки — на Волині та Поділлі, передусім на Житомирщині, Хмельниччині та Вінниччині, а також частково у Львівській області, угорці — у Закарпатті, румуни — у Чернівецькій і Закарпатській областях, греки — у Донецькій області, в Криму, Запорізькій області, татари — на півдні України, зокрема в Донбасі, цигани — у Закарпатті, а також на півдні, кримські татари — у Криму (див. додаток 9).
В Україні спостерігається велика різниця в розселенні окремих національностей у містах і селах. У селах проживає 0,9% усіх євреїв, 12,4% росіян, 39,7% усіх українців.
Державною в Україні є українська мова, її визнали рідною 87,7% усіх українців. Частка всіх тих, хто під час перепису вказав на українську мову як рідну, становить 64% від усього населення країни. Певна частина українців (12%) записали рідною мовою російську (див. додаток 10). У деяких регіонах (у Донбасі, Криму) цей відсоток значно вищий. У Запорізькій та Одеській областях він трохи вищий від середньоукраїнського.
- Які особливості розміщення представників окремих національностей в Україні?
- Який відсоток усіх жителів України вважає українську мову рідною? Яка частка таких людей у вашій місцевості? Чому? Використайте для відповіді додатки 9 і 10.
- Розкрийте найістотніші зміни в національному складі населення України за останні десятиріччя. Використайте для відповіді матеріали додатка 9.
- Користуючись додатком 9, побудуйте секторну діаграму національного складу населення своєї області.
- Схарактеризуйте рівень визнання українцями української мови як рідної в окремих областях. Використайте для відповіді матеріали додатка 10.