Заставний Ф.Д.
Економічна і соціальна географія України

Західноволинський економічний район. Луцьк і Рівне

Площа 40,3 тис. км кв (6,6% території України)
Населення 2260,1 тис. чоловік (4,5% жителів країни)
Входять Волинська і Рівненська області

Західноволинський економічний район розміщений на прикордонному північному заході країни. Має найменшу порівняно з іншими економічними районами площу і найменше населення. Один з найкраще водозабезпечених районів України. Характеризується індустріально-аграрним профілем господарства.

Територія району розташована в межах Волинської височини і Поліської низовини. Характеризується рівнинністю, заболоченістю і лісистістю. Південна частина має досить високу природну родючість ґрунтів, сприятливі кліматичні умови для розвитку сільського господарства.

На території району залягає сировина для виробництва цементу, великі поклади кам'яних будівельних матеріалів, каоліну, пісків. Є родовища кам'яного вугілля і торфу. Західна Волинь перспективна на мідні руди.

Населення національно однорідне: українці становлять 94%, росіяни — близько 4,5%. Переважають сільські жителі.

Район характеризується промислово-аграрним профілем господарства з розвинутими галузями спеціалізації: харчовою промисловістю, машинобудуванням, зокрема приладобудуванням, сільськогосподарським машинобудуванням, електроенергетикою, легкою промисловістю, видобутком вугілля, виробництвом мінеральних добрив. Сільське господарство спеціалізується на виробництві зерна, льону-довгунця, картоплі, м'яса, молока.

Міста

У районі немає чітко вираженого економічного центру. На нього «претендують» два міста — Луцьк і Рівне. Перевага надається Луцьку (мал. 90), розміщеному дещо ближче до центру району. Місто знаходиться на берегах р.Стир, притоки Прип'яті. До Першої світової війни входило до Волинської губернії, у міжвоєнні роки було центром Волинського воєводства.

Луцьк. Панорама центральної частини міста
Мал. 90. Луцьк. Панорама центральної частини міста

Луцьк розташований у північно-західній частині Волинської височини. Місцевість горбиста, порізана долинами річок і ярами.

Населення Луцька в повоєнний час значно зросло. У 1998 р. його кількість становила 218 тис. чоловік.

Вперше місто згадується в Іпатському літопису під 1085 р. До середини XII ст. входило до складу Київської Русі, пізніше — Галицько-Волинського князівства. У XIV ст. місто перейшло під владу Литви, у 1569 р. — Польщі. Жителі міста брали участь у національно-визвольних змаганнях під проводом С Наливайка в 1594-1596 pp. У 1795 р. Луцьк відійшов до Росії, а з 1921 по 1939 pp. перебував у складі Польщі.

Луцьк є значним індустріальним центром на північному заході України. В структурі його господарства провідне місце належить промисловості, транспорту, будівництву.

Найрозвинутішою галуззю є машинобудування. Тут організовано випуск автомобілів, приладів, електротехнічних виробів. Значного розвитку набули легка (швейна, взуттєва) і харчова (м'ясне, молочне, консервне виробництво) галузі, промисловість будівельних матеріалів. Головні промислові підприємства міста: заводи шарико-підшипниковий, електроапаратний, автомобільний, комунального машинобудування і комунального обладнання, виробів з пластмаси, великопанельного домобудування, силікатний, а також взуттєва фабрика, консервний, м'ясо-та спиртогорілчаний комбінати, кондитерська фабрика, меблевий комбінат.
Луцьк — значний історичний і культурний центр. У ньому є багато пам'яток історії та культури. Серед них — Луцький (Верхній) замок XIII-XVI ст., залишки стін Нижнього замку (XIV-XVI ст.), Покровська церква (XV ст.) тощо.

Великим промисловим і культурним центром регіону є Рівне (мал. 91). Місто — центр машинобудування, хімічної (зокрема виробництва азотних добрив), харчової і легкої промисловості та інших галузей.

Рівне. Вид на частину міста
Мал. 91. Рівне. Вид на частину міста

Значними індустріальними центрами і транспортними вузлами економічного району є Ковель і Здолбунів, а Дубно і Сарни — центрами машинобудування і харчової промисловості, Нововолинськ — видобутку кам'яного вугілля, Кузнєцовськ — атомної енергетики.

Проблеми розвитку

Прикордонне положення економічного району створює сприятливі умови для організації в ньому виробництв, які працювали б у кооперації з фірмами зарубіжних країн, особливо у малих прикордонних містах. Йдеться передусім про поглиблення економічних зв'язків з сусідніми Польщею та Білоруссю. Важливе значення мають меліорація заболочених земель і використання торфовищ, розширення матеріальної бази санаторно-курортного господарства Шацького поозер'я. Слід також здійснювати дезактивацію забруднених радіоактивними речовинами північно-східних територій Рівненщини тощо.

  1. Дайте оцінку географічного положення, природи, населення і господарства Західноволинського економічного району.
  2. Схарактеризуйте Луцьк за відомим вам планом.
  3. Перелічіть головні проблеми розвитку господарства Західноволинського економічного району.

КРАЄЗНАВЧА СТОРІНКА

Волинь відома своєю історією боротьби проти іноземних поневолювачів. У свій час тут прокотилися повстання під проводом Северина Наливайка і Криштофора Косинського, визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького. У роки Другої світової війни діяли підрозділи Української повстанської армії.

На Рівненщині жив і творив автор першого у Східній Європі підручника граматики і логіки Мелетій Смотрицький, першодрукар Іван Федоров. Ця земля дала Україні Пересопницьке Євангеліє, яке відкрило дорогу до творчості рідною мовою. У 1570 р. в Острозі було засновано першу в Україні вищу школу, відому під назвою Острозької академії. Тут учився майбутній гетьман Петро Сагайдачний та багато інших відомих українців.

У м. Володимирі-Волинському народився український історик, мовознавець, етнограф, письменник, перекладач, академік Академії наук України Агатангел Кримський. На Волині в с.Колодяжному пройшло дитинство Лесі Українки. Саме чарівна природа краю надихнула її написати твір «Лісова пісня».