Пестушко В.Ю., Сасихов В.О., Уварова Г.Є.
Географія материків і океанів

Географічне положення Азії. Рельєф і корисні копалини

Тема 4. Азія

Азія — друга частина світу, що розміщена на материку Євразія. Вона має величезні розміри і розташована в усіх географічних поясах Північної півкулі, що зумовило надзвичайне розмаїття її природи. Тут височить найвища вершина, знаходиться найглибша западина суходолу, а також — полюс холоду всієї Північної півкулі. Значні за площею лісові масиви змінюються великими пустельними просторами. В Азії проживає більша частина населення Землі. Водночас поряд із густозаселеними регіонами тут є й такі, де на великих територіях немає жодної людини. Азія є одним із осередків зародження людства і розвитку світової культури. Тисячоліття господарської діяльності людини призвели до значних змін її природних комплексів.

Під дією яких сил формується рельєф суходолу?

Географічне положення Азії

Азія — найбільша частина світу. Вона охоплює площу близько 43,4 млн км кв., що становить приблизно 30% усього суходолу. Азія значно витягнута з півночі на південь, від мису Челюскін (крайня північна точка) до мису Піай (крайня південна точка), а також із заходу на схід. Крайня її східна точка — мис Дежньова, західна мис Баба, що на півострові Мала Азія.

Азія — єдина частина світу, яку омивають води всіх чотирьох океанів земної кулі. Береги Азії дуже порізані і моря подекуди глибоко врізаються в суходіл. На півночі виділяють два великих півострови — Таймир і Чукотський. На сході великі моря відокремлені півостровами Камчатка і Корея та ланцюжками островів. На півдні розташовані три великих півострови — Аравійський, Індокитай, Індостан. Їх омивають води Аравійського моря, Бенгальської затоки, Червоного моря та Перської затоки. На південному сході Азії знаходиться величезний архіпелаг островів.

Знайдіть його на карті

За картою атласу визначіть, які течії омивають різні береги Азії.

Незважаючи на глибоку порізаність берегової лінії Азії, вплив океанів на її природу обмежений. Пояснюється це величезними розмірами Азії та особливостями рельєфу.

Рельєф Азії

На відміну від інших континентів, азіатська частина нашого материка формувалася навколо кількох платформ. На півночі — це Сибірська, на сході — Китайська платформи. На півдні Азії розрізняють також Індостанську та Аравійську платформи.

Порівняно із європейською платформою азіатські більш рухливі. Вони зазнавали вертикальних тектонічних рухів по глибинних розломах. Внаслідок цього рівнини, що утворилися на платформах, — Велика Китайська рівнина, Середньосибірське плоскогір'я та інші — підвищені.

Знайдіть їх на фізичній карті

В палеозої між Сибірською та Китайською платформами виникла область складчастості, яка поступово з'єднала їх в єдине ціле. Найдавніші з гір розташовані в районі Байкалу (байкальська складчастість).

В Азії є гірські системи каледонського та герцинського віків, які після утворення руйнувалися протягом тривалого часу. Більша частина пізніше відродилася, тобто знову була піднята тектонічними рухами. Так утворилися гірські системи переважно широтного напрямку: Тянь-Шань, Алтай, Саяни та ін. (мал. 196). Палеозойські складчасті споруди Західного Сибіру та Західного Казахстану, а також окремі ділянки території Центральної Азії, навпаки, зазнали інтенсивного опускання. Внаслідок цього вони були перекриті товщею осадових порід і утворили фундамент молодих, палеозойських платформ — Західносибірської і Туранської.

Саяни
Мал. 196. Саяни

Окремі палеозойські споруди, які не зазнали подальшого складкоутворення, зруйнувались і перетворилися на горбисту рівнину — Казахський дрібносопковик.

У мезозойський період горотворення на сході Азії, від Чукотки до Малаккського півострова, утворився пояс гір меридіонального простягання, наприклад, Верхоянський хребет і хребет Перського, а також Сіхоте-Алінь.

У кайнозої виник другий велетенський складчастий пояс, який з'єднав гірські споруди Європи і Азії. В межах Азії найвищими з-поміж них є Кавказ, Памір, Гіндукуш, Каракорум (мал. 197), а також найвищі гори світу — Гімалаї (мал. 198).

Каракорум
Мал. 197. Каракорум
Гімалаї. Вершина Еверест
Мал. 198. Гімалаї. Вершина Еверест

Гірські хребти складчастого поясу іноді розходяться, ніби обіймаючи більш вирівняні ділянки земної поверхні — нагір'я — на півострові Мала Азія, а також Вірменське та Іранське. Своєрідною є будова нагір'я Тібет. Його фундамент дуже давній, але зазнавши піднять разом із Гімалаями, він досяг рекордної для нагір'їв світу висоти (5000-7000 м).

У кайнозойський час утворилися не тільки найвищі гірські споруди Азії. У прогинах земної кори сформувалися Месопотамська та Індо-Гангська низовини.

Іще один величезний пояс кайнозойської складчастості утворився на сході материка внаслідок зіткнення тихоокеанської та євразійської літосферних плит. Він простягається від Камчатки до Малайського архіпелагу і простежується не тільки на сухрдолі, а й в океані у вигляді велетенської острівної дуги. Вона є складовою тихоокеанського "вогняного" кільця. Тут зосереджено кількасот вулканічних вершин. Найвища з них — Ключевська Сопка (4750 м). На Японських островах найбільшим є вулкан Фудзіяма, на Філіппінських — Апо, в групі Зондських островів — Кракатау (мал. 199). Усі вони діючі.

Виверження вулкана Кракатау
Мал. 199. Виверження вулкана Кракатау

Землетруси в Азії також найчастіше відбуваються в межах поясів складчастості.

Катастрофічним був 1976 рік, коли Землю сколихнули 12 великих і три дещо менших землетруси. Більшість із них мали місце в Азії. А ніч на 28 липня стала останньою для багатьох жителів Китаю. Від поштовхів силою, що перевищувала 8,2 бали, загинуло майже 700 тис. чоловік. Окремі великі міста за лічені хвилини були повністю зруйновані.

Велике значення для формування рельєфу Азії мають зовнішні чинники: вітер, вода, лід, живі організми. В кайнозойську еру загальне підняття суходолу та похолодання клімату Землі призвели до виникнення потужного материкового зледеніння. Центрами його в Азії були Північний Урал і Таймир. Звідси льодовик просувався на південь Західносибірською низовиною до 60 паралелі.

Пригадайте, як льодовик впливає на рельєф.

Своєрідні форми рельєфу пов'язані з багаторічною мерзлотою: горби та улоговини, утворені ґрунтами, що відтанули, тераси тощо.

У внутрішніх областях Азії на неозорих просторах сухих і жарких пустель велику роль відіграє вітер, який переносить пісок і утворює бархани та дюни, шліфує гірські породи, надаючи скелям химерних форм.

Корисні копалини Азії

Тектонічна будова зумовлює поширення корисних копалин, якими надзвичайно багата Азія. Рудні корисні копалини на її території пов'язані переважно з фундаментом давніх платформ та з мезозойською складчастістю. Особливо великі запаси залізних руд зосереджені на півострові Індостан та в Північно-Східному Китаї. Поклади кольорових металів світового значення залягають уздовж східної окраїни материка. Тут простягається так званий олов'яний пояс, де поширені крім олова цинк, ртуть, свинець, мідь, вольфрам тощо. Надра Казахського дрібносопковика та півдня Сибіру багаті покладами всіх відомих металів на Землі, в тому числі дорогоцінних та радіоактивних.

Азія має найбільші з-поміж інших частин світу запаси паливних корисних копалин. Тут розміщена більша частина світових запасів нафти. Два найбільших нафтогазоносних басейни планети пов'язані з Месопотамським прогином та Західносибірською молодою платформою. Значні поклади нафти є і на островах Малайського архіпелагу.

Величезні поклади вугілля відкриті в межах Індостанської та Китайської платформ, а також у Казахстані (Карагандинський кам'яновугільний басейн) та в Сибіру (Кузнецький кам'яновугільний і Кансько-Ачинський буровугільний басейни). (Відшукайте їх на карті.)
У багатьох районах Азії поширені нерудні корисні копалини — насамперед кам'яна сіль. Так, у розсолах Мертвого моря містяться чи не найбагатші в світі запаси калійної солі, а на Іранському нагір'ї найбільші на Землі родовища сірки. Є в Азії графіт, селітра, значні запаси будівельного каменю. Добре відоме в усьому світі дорогоцінне каміння Південної Азії.

ВИСНОВКИ

  1. Азія є найбільшою частиною світу. Вона омивається водами чотирьох океанів.
  2. Тектонічна будова Азії вирізняється наявністю чотирьох давніх платформ і трьох поясів складчастості.
  3. Рельєф Азії, що формувався в усі періоди горотворення, дуже різноманітний і виділяється значними абсолютними висотами.
  4. На рельєф Азії значно вплинули діяльність вулканів, льодовика, вітру та багаторічна мерзлота.
  5. Азія посідає провідне місце у світі за багатством та різноманітністю корисних копалин.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

  1. Що спільного та відмінного у географічному положенні Європи і Азії?
  2. Чим рельєф Євразії відрізняється від рельєфу інших материків? Окресліть на карті, яку частину Азії займав суходіл 1 млрд 500 млн, 50 млн років тому. В яку еру Азія почала займати найбільшу площу?
  3. Поясніть розташування в Азії основних областей вулканізму і землетрусів.
  4. Назвіть форми рельєфу Азії, які утворилися  під  дією зовнішніх сил?
  5. За покладами яких корисних копалин Азія посідає провідне місце у світі?