Шаблій О.І., Муха Б.П., Гурин А.В., Зінкевич М.В.
Географія: Львівська область

Охорона природи і забруднення довкілля Львівської області. Заповідник Розточчя

Стан довкілля у Львівській області (витяги із матеріалів Львівського обласного управління статистики, 1996 рік).

В області загострюються екологічні проблеми, пов'язані з забрудненням природного середовища відходами виробництва і споживання, виснаженням запасів природних ресурсів і погіршенням їх якості.

Карта забруднення довкілля Львівської області
Карта забруднення навколишнього середовища Львівської області

Забруднення атмосферного повітря

У 1996 році в атмосферне повітря стаціонарні джерела забруднення та пересувні засоби викинули 181,1 тисячі тон шкідливих речовин, що на 24,4% менше ніж у 1995 році. З розрахунку на одного мешканця області протягом року попало в повітря 66,2 кг шкідливих речовин, у 1995 році — 87,3 кг, а на один квадратний кілометр області — відповідно 4,9 тонни проти 5,7 тонни.

Викиди шкідливих речовин у повітря Львівської області
Малюнок 3. Викиди шкідливих речовин (відсотки)

Високу забрудненість має повітря в містах і районах, де знаходяться великі промислові підприємства. До них відносяться Жидачівський, Кам'янка-Бузький, Миколаївський, Радехівський, Сокальський райони та міста Львів, Борислав, Дрогобич, Стрий, Червоноград. У загальній кількості шкідливих викидів в атмосферу по області переважають викиди від стаціонарних джерел забруднення, лише у Львові вищими є викиди від пересувних джерел, які в 10 разів перевищували стаціонарні. За даними обласної санепідемстанції рівень забруднення у Львові нижчий від середнього по Україні.

Промислові токсичні відходи

На промислових підприємствах області впродовж року утворилося 88,4 тис. тонн токсичних відходів. Переважна кількість утворених токсичних відходів — це сполуки фосфору, відпрацьовані формувальні суміші, відходи сланцепереробки тощо.

Найбільша кількість промислових токсичних відходів у 1996 році була утворена на Роздільському ДГХП «Сірка» — 75 тис. тонн, Львівському заводі комунального устаткування — 1,7 тис. тонн Бориславському ЕЛМЗ — 3,9 тис. тонн, АТЗТ «Райдуга» — 2 тис. тонн. Велику небезпеку становлять відпрацьовані люмінісцентні і дугові ртутні лампи, значна кількість яких накопичилася на таких підприємствах як ЛАЗ, ЛОРТА, «Укрзахідвугілля», Золочівському заводі радіоапаратури.

Забруднення водних ресурсів

У природні поверхневі водойми області протягом року скинуто 349,4 млн.м куб. використаної води, з якої 49,5 млн. м куб. забрудненої, нормативно-очищеної 259,6 млн. м куб. та зовсім не очищеної 4,4 млн. м куб. Разом зі стічними водами у водні об'єкти потрапляє велика кількість різноманітних шкідливих речовин. За даними обласної санепідемстанції, у 1996 році найбільш забрудненими виявилися проби води у пункті контролю річки Полтва при впадінні в річку Західний Буг. У 1996 році скид неочищених та недостатньо очищених стоків у поверхневі водойми області здійснили такі підприємства і організації:

  • в басейн рік Західного Бугу — «Юність», «Львівхімсільгоспмаш», ДП «Лант», ПМК-185 м. Глиняни, станція Красне Львівської залізниці, комунальні господарства Жовкви та Кам'янка-Бузький, завод «Хімволокно» м. Сокаль, станція садівництва с. Неслухів;
  • в басейн річки Дністер: комунальні господарства Турки, Старого Самбора, Стрия, Самбірський дослідно-експериментальний завод, АТ «Самбірскло», Дрогобицький завод автокранів, Дрогобицький машинобудівний завод, дослідне господарство «Оброшино», Роздільське ВО «Сірка», Жидачівський сирзавод, НПО «Синтез» м. Борислав, комітет благоустрою курорту Моршин;
  • в басейн річки Дніпро: Пониковецький пивзавод, комунальне господарство м. Радехова.

Охорона земельних ресурсів

Протягом 1996 року в структурі земельного фонду області особливих змін не відбулося. Основними проблемами з охорони земельних ресурсів є рекультивація порушених земель та захист земель від впливу водної ерозії. У 1996 році було порушено 200 га земель, а рекультивовано 324 га. Щорічно з кожного гектара орних земель зноситься в середньому 16,3 тонн родючого грунту. Важливим фактором підвищення родючості грунтів є внесення мінеральних та органічних добрив. За останні роки різко скоротилася забезпеченість мінеральними добривами.

Охорона тваринного і рослинного світу

Для збереження і детального вивчення тваринного і рослинного світу, охорони рідкісних видів флори і фауни створені заповідні території. Заповідний фонд державного лісогосподарського об'єднання «Львівліс» складається із 128 окремих цінних об'єктів, серед яких є 8 загальнодержавного значення, тому числі 7 заказників і державний дендропарк.

Карта охорони природи Львівської області (природно-заповідний фонд)
Карта охорони природи Львівської області

На території області функціонує заповідник «Розточчя» загальною площею 2,1 тис. га. Його населяють 37 видів звірів, у тому числі основні і рідкісні (горностай, річкова видра, підковоніс, мала кутора); 192 види птахів, в тому числі основні та рідкісні (орлан білохвіст, пугач, чорний лелека, малий підорлик, кречет, білоока чернь, сірий журавель, польовий лунь, великий кроншнеп).

Таблиця 13. Рослини і тварини Львівщини, занесені до Червоної книги України