Андрейко І. М.
Природа Городоччини

Клімат Городоцького району за місяцями року

Зимові місяці

Грудень

Назва місяця походить від слова «груда» і пов'язана, очевидно, із замерзанням грунту і переходом його у твердий стан, тобто груди. У минулому зустрічалися назви місяця «студень», «хмурень», «мостовик», «стужайло», «трусим». Середньомісячна температура повітря становить -3° (-2,3°), абсолютний мінімум дорівнює -27°, абсолютний максимум — 15°. Відносна вологість повітря найвища в році — 86%. Днів з опадами — 17, кількість опадів — 41 мм (39 мм). (У дужках подано показники за 25-річний період з 1965 р. по 1990 р. Інші показники за 50-річний період з 1945 р. по 1994 р.).

22 грудня — день зимового сонцестояння, коли висота Сонця над горизонтом опівдні дорівнює лише 17°. У період з 18 по 25 грудня бувають найкоротші дні року — 8 годин 9 хвилин. Частішають і посилюються вітри, досягаючи середньої швидкості 3,8 м/с. У грудні переважно встановлюється стійкий сніговий покрив. Морозна погода не буває стійкою, а змінюється відлигами, яких у середньому буває 17 за місяць. За найкоротші дні, переважання хмарної туманної погоди грудень вважають найпохмурішим місяцем року.

Січень

Січень — місяць, коли «січе» мороз, сніг і вітер. Це найхолодніший місяць року. У січні «сонце йде на літо, а погода на зиму» — кажуть у народі. Середньомісячна температура повітря дорівнює -5° (-4,3°), абсолютний мінімум становить -33° (-27°), абсолютний максимум дорівнює 13° (12°). Переважає хмарна погода з частими, але невеликими опадами (35 мм). Сніговий покрив стійкіший, ніж в інші зимові місяці. Відносна вологість — 85%, середня швидкість вітру — 3,7 м/с. Тривалість дня зростає на 1 годину 5 хвилин і сягає 9 годин 20 хвилин. В окремі роки погода в січні дуже відрізняється від середніх багаторічних показників. Наприклад, у 1961, 1975 і 1983 роках середньомісячна температура повітря була вищою 0°.

Лютий

Лютий — останній місяць зими. Середньомісячна температура повітря становить -4° (-3,4°), абсолютний мінімум дорівнює -32° (-27°), абсолютний максимум — 13°. Середня швидкість вітрів найвища в році — 3,9 м/с. Опадів випадає 38 мм. У середньому на місяць припадає 16 відлиг. Іноді у лютому починається руйнування стійкого снігового покриву. За місяць день зростає на 1 годину 36 хвилин і становить майже 11 годин. В окремі роки не січень, а лютий є найхолоднішим місяцем року. Так, за період з 1965-1990 рр. лютий у 10 зимах був холоднішим від січня.

Весняні місяці

Березень

Березень (оживає береза, починається її сокорух) — початок весни, який характеризується стійким переходом середньодобової температури повітря через 0° (у середньому 7 березня). Середньомісячна температура повітря — 0° (1°), абсолютний мінімум становить -29° (-24°). У березні найшвидше зростає тривалість дня — на 1 годину 52 хвилини і в кінці місяці становить 12 годин 53 хвилини. Спадає відносна вологість повітря. Тане сніг, звільняються від льоду річки Городоцького району. Можливі перші грози. 21 березня — день весняного рівнодення. Однак, внаслідок рефракції (заломлення сонячного проміння в атмосфері) диск Сонця під час його сходу і заходу видно вище від його дійсного положення. Тому день зрівнюється з ніччю не 21 березня, а за декілька днів до цього. Погода в березні мінлива. Тепло і холод почергово змінюються. У середньому 18 днів на місяць буває із заморозками. Можливе відновлення снігового покриву, але сніг лежить недовго. Починає оживати природа: рух соку в берези і клену, пилування ліщини, цвітіння під сніжників, набрякання бруньок дерев та кущів. З вирію повертаються перелітні птахи: чайки, лебеді, дикі гуси і качки, дикі голуби. 19-21 березня прилітає білий лелека. Приблизно в першій декаді березня чути перший спів жайворонка. У теплі весни починається сівба ярих культур і садіння городини.

Квітень

Квітень — місяць вступу весни у свої права. 1 квітня — середня дата переходу середньодобової температури повітря через 5° і початок вегетаційного періоду багатьох невибагливих до тепла рослин. Середньомісячна температура повітря становить 7° (7,4°), абсолютний максимум — 30° (27°), абсолютний мінімум — 12°. Відносна вологість повітря зменшується до 63%. Частіше видно ясне небо. Зменшується число днів з опадами, хоча сама кількість опадів зростає до 48 мм через посилення їх інтенсивності. Частішають грози. Тривалість дня зростає на 1 годину 42 хвилини і досягає в кінці місяця 14 годин 48 хвилин. Подібно до березня, у квітні часто змінюється погода, можливе короткочасне похолодання, випадання снігу. Заморозки бувають у середньому 5 днів. У кінці квітня середньодобова температура повітря переходить через 10° і починається вегетація середньовибагливих до тепла рослин. При цій температурі починається виділення нектару у рослин і, відповідно, бджолиний медозбір. Відбувається цвітіння аґрусу, аличі, абрикоса, а також зеленіння берези, клену, тополі, бузку, черемхи та ін. Продовжується повернення з вирію перелітних птахів: сільських і міських ластівок, плисок, соловейків і зозуль. Перше кування зозулі припадає на 18-25 квітня. На полях відбуваються масові посіви і садіння різних сільськогосподарських культур.

Травень

Травень — місяць буйного розвитку трав. Середньомісячна температура повітря дорівнює 13° (13,4°), абсолютний максимум — 33° (31,4°), абсолютний мінімум становить -5° (4,9°). Відносна вологість повітря опускається до найнижчої позначки в році — 62%. Кількість опадів зростає до 64 мм (58 мм). День збільшується на 1 годину 20 хвилин і становить понад 16 годин. Починається зеленіння дуба, акації, волоського горіха. Зацвітають більшість рослин. На полях і городах завершуються посіви і садіння. З теплих країв повертаються останні перелітні птахи: берегові ластівки, іволги. У кінці місяця починається стійкий перехід середньодобової температури повітря через 15° і це означає закінчення весни і перехід до літа. Як і у всі інші місяці, травень має відмінності за роками. Так, середньомісячна температура повітря за 1965-1990 рр. коливалася від 9° до 16°, а місячна кількість опадів — від 30 мм до 147 мм. За цей час протягом 7-ми років спостерігалися заморозки, найпізніший з яких був 27 травня 1977 року.

Літні місяці

Червень

Червень — час дозрівання (червоніння) плодів ягідних рослин, початок літа. Середньомісячна температура повітря становить 17° (16,5°), абсолютний максимум — 33° (32,6°), абсолютний мінімум — 0,5°. Добре прогрівається вода у річках і озерах. Середня сума опадів — 89 мм (83 мм), основна частина яких зливи з громовицею. Протягом цілого місяця тривалість дня перевищує 16 годин. 22 червня — день літнього сонцестояння, але внаслідок атмосферної рефракції найдовший день року (16 годин 19 хвилин) спостерігається не 22, а 19-20 червня. Висота Сонця над горизонтом опівдні сягає 64°. На початку місяця зацвітають біла акація, калина, шипшина, чорна бузина. Починається дозрівання суниці, полуниці і чорної смородини. Це час сінокосу і обробітку землеробських культур на полях.

Липень

Липень — місяць цвітіння липи, вершина літа і найтепліший місяць року. Середньомісячна температура повітря становить 17° (18,2°), абсолютний максимум — 35° (33,5°). Середня сумарна кількість опадів — 99 мм (95 мм). День зменшується на 1 годину і становить 15 годин 14 хвилин. Домінує сонячна і тепла погода, яка час від часу переривається набігами купчасто-дощових хмар із зливами та грозами. Дозрівають вишня, малина, ранні яблука. На полях завершується дозрівання ячменю, пшениці, жита і починаються жнива. Багаторічні спостереження вказують на значні відхилення кліматичних показників у липні від середніх величин. Наприклад, у 1994 році за липень випало 9,4 мм опадів, а у 1995 році — 10 мм і липень у цих роках був найсухішим місяцем року, хоч вважається найвологішим у багаторічному розрізі.

Серпень

Серпень — час жнив (серпа), завершальний місяць літа. Середньомісячна температура повітря досягає 16° (17°), абсолютний максимум — 37° (34°). Серпень часто буває ясним і сухим. В окремі роки серпень буває найтеплішим місяцем року. За місяць у середньому випадає 83 мм (78 мм) опадів. Тривалість світлового дня зменшується на 1 годину 41 хвилину і в кінці місяця становить 13 годин 30 хвилин. У полях завершуються жнива. Починається відліт у вирій перелітних птахів. 19 серпня — день відльоту білих лелек, хоча в окремі роки вони затримуються на певний час.

Осінні місяці

Вересень

Назва місяця походить, очевидно, від назви рослини верес — невеликого кущика, який у вересні продовжує цвісти яскравими бузково-рожевими або білими квітами. Приблизно 4 вересня наступає стійкий перехід середньодобової температури повітря через 15° у напрямку її зниження і це вважається початком осені. Середньомісячна температура повітря становить 13° (13,4°). Відносна вологість повітря дорівнює 77%, середня місячна сума атмосферних опадів — 52 мм (50 мм). На середину вересня найчастіше припадає потепління — «бабине літо», але в окремі роки воно приходить у кінці вересня або жовтні. Приблизно 11 вересня починається жовтіння листя берези. 23 вересня — день осіннього рівнодення. Однак, у результаті атмосферної рефракції Сонце над горизонтом буває рівно 12 годин на 1-3 дні пізніше. Дуже часто вересень буває ясним. Виняток — 1995 рік, коли вересень був дуже похмурим і дощовим.

Жовтень

Жовтень — місяць масового пожовтіння листя рослин. Середньомісячна температура повітря становить 8° (8,2°), абсолютний максимум — 27° (2(3°), абсолютний мінімум становить -18° (17,5°). У першій декаді місяця наступає стійкий перехід середньодобової температури через 10" з подальшим її зниженням. Починаються осінні заморозки. Можливі перші снігопади. Середня місячна сума опадів — 47 мм (48 мм). В окремі роки у жовтні бувають грози. Протягом жовтня день скорочується на 1 годину 47 хвилин і в кінці місяця сягає 9 годин 50 хвилин. У другій половині жовтня починає опадати листя з деяких дерев та кущів. На полях продовжується збирання урожаю коренеплодів і овочів. Починаються посіви озимини. Триває відліт птахів у теплі краї.

Листопад

Назва місяця говорить сама за себе: час опадання листя. У перших числах місяця середньодобова, температура повітря переходить через 5° у напрямку її зниження. Середньомісячна температура повітря — 2° (2,3°). Листопад є передзимовим місяцем і часто дуже холодним. Зокрема, у 1995 році середньомісячна температура повітря становила 3,6° з пониженням у окремі дні до -13°. Більшість днів бувають похмурі і з опадами. Днів із заморозками буває в середньому 18. Погода часто змінюється. Протягом місяця день скорочується на 1 годину 19 хвилин і в кінці місяця триває 8 годин 26 хвилин. Завершуються польові роботи, у вирій відлітають останні перелітні птахи, деякі тварини впадають у зимову сплячку.