Бершадська Т.
Економічна та соціальна географія світу

Політична географія. Політико-географічне положення

Політична географія — галузь економічної і соціальної географії, що вивчає просторову організацію політичного життя суспільства (кордони, політико-географічне положення, політико-територіальний поділ) і територіальне поєднання політичних сил з урахуванням різноманітних соціально-економічних чинників.

На сучасному етапі роль політичної географії постійно зростає, адже від розстановки політичних сил, етнічних процесів змінюється політична ситуація, як в окремих державах і регіонах, так і у світі в цілому (наприклад, події в Югославії, прихід до влади в Пакистані військових). Політичні чинники впливають на стан навколишнього середовища, розвиток економіки, життя та діяльність людей, міжнародні відносини. Крім того, політична географія вивчає вплив політичних сил та подій на розвиток світової економіки.

Для розвитку кожної держави дуже важливим є її політико-географічне положення. Воно визначає розміщення країни в певному регіоні світу; оцінку рівня економічного розвитку й політичної організації сусідніх країн, віддаленості від осередків військових конфліктів, участі країн у військово-політичних і економічних організаціях. Політико-географічне положення може бути як сприятливим, так і несприятливим. Наприклад, сусідство США і Канади взаємно вигідне для обох країн, а сусідство Пакистану та Індії, між якими існують територіальні суперечки, створює постійну напруженість у цьому регіоні. Політико-географічне положення — категорія історична, що змінюється в часі.

Запитання і завдання

 1. Наведіть приклади «гарячих точок», які існують сьогодні на планеті. Які географічні зрушення вони викликали (зміни кордонів, міграції населення тощо)?
 2. Розкрийте зміст понять і термінів:
  1. «кордони держави»,
  2. «територіальні води»,
  3. «абсолютна монархія»,
  4. «конституційна монархія»,
  5. «республіка»,
  6. «унітарна держава»,
  7. «федеративна держава».
 3. Чому ООН — одна з найбільш впливових міжнародних організацій у сучасному світі? Використовуючи матеріали засобів масової інформації, наведіть приклади тих питань, які обговорюються в ООН.
 4. Охарактеризуйте політико-географічне положення країни (за вибором).

ЦЕ ЦІКАВО

Найстаріша у світі республіка і водночас найдавніша з існуючих держав Європи — Сан-Маріно — республіка, яка існує з X ст. Ця невелика держава у північно-східній частині Апеннінського півострова, в оточенні території Італії, займає 61 км кв. з населенням 24,3 тис. осіб (1996 р.).

Найстаріша федеративна державаШвейцарія (офіційна назва Швейцарська Конфедерація). Історія цієї держави починається з 1 серпня 1291 р., коли альпійські кантони Урі, Унтервальден і Швіц заключили між собою союз. Саме від кантону Швіц походить історична назва країни. Сучасні кордони сформувалися до 1815 р. А у 1848 р. була прийнята конституція, яка перетворила Швейцарію із союзу кантонів у федеративну державу.

Найдовший кордон між двома сусідніми державами — кордон між Канадою та США протяжністю 8963 км, враховуючи кордон зі штатом Аляска (2547 км) та кордон, що проходить по Великих озерах.

Найдовший сухопутній (неперервний) кордон — це державний кордон між Казахстаном і Росією — 7200 км.

Найкоротший державний кордон — кордон Ватикану в Римі — 4,07 км.

Найбільшу кількість сухопутних кордонів має Китай. Він межує з 15 країнами. Потім йдуть Росія (з 14 країнами), Бразилія (з 10 країнами), Німеччина та Демократична Республіка Конго (з 9 країнами).

Держава з найдовшим морським кордономІндонезія. Таких кордонів в неї 19.

Крім двох основних форм правління, існують ще й нетрадиційні, які трапляються лише в деяких країнах. Наприклад, монархічна республіка Малайзія, в якій монарха на певний термін обирає народ.

Держава, яка має найдовшу берегову лінію, — Канада. Загальна довжина берегової лінії — 96 009 км, у т.ч. материкове узбережжя — 28 737 км, острівне — 67 272 км.

Найстаріша правляча династія — в Японії. Імператор Японії Акіхіто є 125-м монархом, який веде свій рід від першого імператора Дзімму Тенно, правління якого традиційно датується 660-581 рр. до н. е.

Найдовше царювання сучасності — король Таїланду Пуміпон Адульяет (Рама IX) народився у 1927 р. і зійшов на трон у 1946 р.

Найдовше з усіх королев править її Величність Єлизавета II, королева Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії, яка зійшла на престол у 1952 р.

Найстаріша у світі чинна конституція — конституція Сполучених Штатів Америки, прийнята у 1789 р.

Країни, які не мають конституції у вигляді єдиного документу, — Ізраїль, Ліван, Нова Зеландія, Оман і Великобританія.