Андрейко І. М.
Природа Городоччини

Корисні копалини Городоцького району. Клімат Городоччини

Корисні копалини

До корисних копалин Городоцького району належить природний газ, глини, сірка, вапняки, піски, торф та мінеральні води.

Походження і поширення корисних копалин пов'язане, насамперед, з геологічною будовою території. Це яскраво видно на прикладі Городоцького району, де на стику Передкарпатського прогину з південно-західною окраїною Східноєвропейської платформи виявлено поклади сірки, природного газу та джерела мінеральних вод.

Природний газ видобувають з Рудківського родовища, яке є одним з 12 родовищ північно-західної частини Передкарпаття. Родовище знаходиться в межах Городоцького (м. Комарно, с. Тулиголови, с. Переможне) і Самбірського районів. На початку освоєння родовища тут діяли 36 свердловин, з яких 23 на Городоччині. Початкові запаси газу становили близько 33 млрд. м куб. і 90% їх були у тріщинуватих юрських відкладах і гельветських пісковиках на глибинах 1300-1500 м, а 10% — в нижньосарматських відкладах на глибинах 700-1100 м. На початку 1995 року в Рудківському родовищі залишилися діючими 18 свердловин, а 18 інших зупинено через повне виснаження запасів газу.

Запаси газу в родовищі наприкінці 1994 року становили менше 9% від початкових. На території району діють 8 свердловин і всі вони знаходяться в околицях с. Тулиголови і м. Комарно.

Поклади самородної сірки виявлено на території с. Грімно, де вона залягає на глибині 40-60 м. Товща сірчаних пластів становить 6-20 м. Родовище не використовується.

Поклади вапняків зустрічаються в різних місцях району: біля с. Малий Любінь, Керниця, Дроздовичі, смт. Великий Любінь, м. Городка та ін. Вапняковий кар'єр у Малому Любіні є найбільшим у районі. Вапняк залягає на глибині 5 м і глибше, потужність пластів — до 20 м. Щороку тут видобувають близько 500 тис. т вапняку. Малолюбінські вапняки використовують у технологічному процесі для підбілювання цукру на цукрозаводах Львівської, Волинської та Рівненської областей України та Білорусі. З городоцьких і керницьких вапняків можна випалювати вапно. Вапняки використовують також на будівництві фундаментів споруд та в дорожньому будівництві.

В околицях більшості населених пунктів Городоччини є поклади пісків та глин. Керамічні глини видобувають поблизу Городка, с. Тучапи, в урочищі Богайчук біля с. Вишня. Цегельні глини є біля сіл Вовчухи, Угри, Зелений Гай, Тулиголови, Переможне, міста Городка, а будівельні піски — біля сіл Заверещиця, Родатичі, Якимчиці та ін.

Поклади торфу виявлено в заплавах Дністра, Верещиці та її приток, зокрема біля Великого Любіня, сіл Годвишня, Мости, Дубаневичі та ін. Мінеральні води і торф'яні грязі є біля Великого Любіня, Малого Любіня, Бірче.

Розвідка і пошуки корисних копалин на території району продовжується. Так, геологічною розвідкою у 1994 році біля сіл Залужани і Угри виявлено лінзовидні поклади природного газу, запаси яких оцінюються у декілька сотень мільйонів кубометрів.

Клімат

Клімат Городоцького району помірно континентальний. На його формування впливають різні чинники, найголовніші з яких сонячна радіація, атмосферна циркуляція і характер земної поверхні.

Сонячна радіація

Сонячна радіація є головним кліматотвірним чинником, рушійною силою всіх атмосферних процесів. її величина залежить від висоти Сонця над горизонтом. За місяцями висота Сонця опівдні в Городку коливається в таких межах:

Таблиця 1. Коливання висоти сонця в місті Городок на протязі року
Місяці 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Висота Сонця в градусах 26 34 41 49 56 64 56 49 41 33 25 17

При безхмарному небі протягом року на широті Городка сонячна радіація становить близько 143 ккал/см кв., а сума тривалості сонячного сяйва 4380 годин на рік. Однак, внаслідок впливу хмарності, сумарна (пряма і розсіяна) сонячна радіація фактично становить 100 ккал/см кв. (по Україні 92-127 ккал/см кв.), а сонячне сяйво — менше 1600 годин на рік. Альбедо (відбита від земної поверхні сонячна радіація) становить 30,5%, тобто 30,5 ккал/см кв. Ефективне випромінювання (різниця між власним випромінюванням Землі — 30 ккал/см кв. і зустрічним випромінюванням атмосфери — 9 ккал/см кв.) становить 21 ккал/см кв. за рік. Вирахувавши від сумарної радіації альбедо і ефективне випромінювання, отримаємо радіаційний баланс. На території району він дорівнює 48,5 ккал/см кв. за рік (по Україні 42-63 ккал/см кв., у світі — 60 ккал/см кв.).

Циркуляція атмосфери

Внаслідок загальної циркуляції атмосфери в район найчастіше проникають повітряні маси помірних широт, рідше — тропічних і арктичних широт. При загальній перевазі континентального помірного повітря, на територію району часто надходить морське повітря.

Повітряні маси поширюються переважно у вигляді циклонів і антициклонів. Щорічно територію району почергово займають десятки циклонів і антициклонів. При цьому дія антициклонів обіймає в середньому 65% днів року, а дія циклонів — 35%. Циклони переміщаються переважно із заходу, південного і північного заходу, південного сходу і півдня. Вони приносять взимку потепління з частими відлигами і опадами, а влітку — похмуру погоду із затяжними дощами.

Особливо нестійкою буває погода при проходженні атмосферних фронтів. Декілька разів на добу можуть змінюватися напрями вітру, опади можуть то припинятися, то починатися знову.

Тривала ясна і суха, морозна взимку і спекотна влітку погода обумовлена антициклонами, які взимку поширюються в основному із сходу і південного сходу, влітку — з південного заходу і заходу. Арктичні повітряні маси вклинюються в межі району в різні пори року, викликаючи взимку, весною і восени раптові похолодання та заморозки, а влітку посилюють посушливу погоду.

Вплив земної поверхні

Неоднорідні елементи ландшафтів по-різному поглинають і відбивають сонячну радіацію, повітря над ними відрізняється не тільки температурою, але й вологістю, рівнем забрудненості та ін. Внаслідок цього виникає місцева циркуляція повітря, формуються свої мікроклімати. Наприклад, в умовах горбистої місцевості, на низинах, у замкнутих долинах амплітуди температур повітря більші, а безморозний період грунту на 10-15 днів коротший, ніж на прилеглих горбах. Разом з цим, південні і південно-західні схили ефективніше сприймають пряму сонячну радіацію і рослини отримують більше тепла, ніж на плоских ділянках.