Скуратович О.Я., Коваленко Р.Р., Круглик Л.І.
Географія. 6 клас. Підручник для середньої школи

Залежність клімату від переміщення повітряних мас і характеру земної поверхні

§35. Залежність клімату від переміщення повітряних мас

Якби клімат залежав тільки від кута падіння сонячних променів, то на одній широті температури повітря були б однакові. Кількість сонячного тепла не пояснює причин розподілу температур і опадів на одній широті. Париж, Київ, Караганда, Южно-Сахалінськ (острів Сахалін) розташовані майже на одній паралелі, але їх клімат має великі відмінності (див. додаток 9).

Оскільки Океан нагрівається й охолоджується повільніше, ніж суходіл, у помірних широтах повітря над ними матиме різну температуру: взимку вищу над океаном, улітку — над суходолом. Тому з віддаленням від Атлантичного океану зима стає холоднішою, а літо жаркішим, зростають річні амплітуди температур, а також зменшується річна кількість опадів.

Клімат з теплою зимою, прохолодним літом, невеликою річною амплітудою коливань температур повітря і великою кількістю опадів називають морським.

Континентальним вважають клімат з холодною зимою, жарким літом, з меншою порівняно з морським кількістю опадів, яка зменшується з віддаленням від моря. Такий тип клімату характерний для місць, що лежать у глибині континентів. Розрізняють клімат помірно континентальний (Київ і майже вся Україна), континентальний (північ Казахстану), різко континентальний (більша частина Сибіру).

На клімат Южно-Сахалінська впливають мусони — вітри, що дмуть влітку з Тихого океану, а взимку — з материка. Влітку вони приносять багато опадів і знижують температуру повітря, взимку виносять дуже охолоджене повітря на узбережжя Тихого океану. Такий клімат називають мусонним. Він характерний і для інших територій, де діють мусони.

Висновки

Залежно від віддаленості території від Океану і переміщення повітря між Океаном і суходолом виділяють різні типи кліматів: морський, континентальний, мусонний та ін., які відрізняються температурами зими і літа, кількістю опадів, часом їх випадання.

§36. Залежність клімату від характеру земної поверхні

Океанічні течії й рельєф суходолу істотно порушують закономірності розподілу температур і опадів на континенті. Теплі течії зігрівають повітря узбережжя. Наприклад, на півдні Скандинавського півострова, біля берегів якого протікає тепла Північноатлантична течія, ростуть мішані ліси, а південь острова Гренландія, що лежить приблизно на тих же широтах, покритий льодом. Повітря, що утворилося над водами теплих течій, рухаючись з Океану на суходіл, приносить у прибережні частини материка багато опадів.

Холодні течії різко знижують кількість опадів. У тих частинах суходолу, де біля берегів протікають холодні течії, звичайно утворюються пустелі. Охолоджене над течіями повітря, просуваючись углиб материка, не утворює хмар.

Чому?

Опади в таких районах — велика рідкість.

На клімат впливають гірські хребти і висота місця над рівнем моря. Гірські хребти затримують повітряні маси. Наприклад, Кримські гори не пропускають взимку холодне повітря північних широт. Тому на Південному березі Криму морозів майже не буває. Відомо, що з висотою температура повітря знижується. У місцях, розташованих високо над рівнем моря, клімат холодніший. Там коротше літо, довша зима. На вершині гори Кіліманджаро в Африці, розташованої неподалік від екватора, протягом усього року лежить сніг.

Рівнини, навпаки, пропускають повітряні маси на тисячі кілометрів. Цим пояснюються похолодання на території нашої країни, коли дмуть північні вітри.

Висновки

  1. Океанічні течії впливають на клімат прибережних територій: теплі течії викликають підвищення температур і збільшення опадів, холодні — зниження температур і посухи, що спричиняє утворення прибережних пустель.
  2. Гірські хребти затримують вологі потоки повітря і перерозподіляють опади. Рівнини вільно пропускають їх на великі відстані.
  3. Клімат гір відрізняється від клімату на рівнинах. У високогірних областях він завжди холодніший.

ЦЕ ЦІКАВО ЗНАТИ

Загальна маса атмосфери Землі величезна. Таку масу мала б мідна куля діаметром 10 км.

У тропосфері постійно утримується водяна пара. Над кожним гектаром поверхні Землі у повітрі висить в середньому 200 т водяної пари.

На долоню дорослої людини, площа якої становить приблизно 150 см, повітря тисне з силою, що дорівнює масі двох дорослих чоловіків. Цю силу врівноважує внутрішній тиск організму, оскільки усередині його також міститься повітря.

Спроби виготовити прилади для вимірювання температури розпочиналися ще на початку нашої ери. Перший термометр з шкалою запропонував у 1701 році французький фізик Г.Амантон. Досконаліші термометри винайшли німецький фізик Г.-Д.Фаренгейт (1714 рік), французький краєзнавець Р.-А.Реомюр (1730 рік), шведський астроном і фізик А.Цельсій (1742 рік).

Барометр був винайдений італійцем Е.Торрічеллі у 1643 році. Цей рік вважають часом зародження метеорології, оскільки з винайденням барометра стало відомо, що існує зв'язок між змінами погоди і атмосферним тиском.

Протягом багатовікової історії народ України нагромадив немало прикмет, що завбачають зміни погоди. За одними прикметами визначають зміни погоди за шість-дванадцять годин, за іншими — за добу і більше.

Круги та кільця навколо Сонця взимку — на мороз.
Рясна роса — на ясний день, роси немає зовсім — погода погіршиться.
Чим більше роси, тим жаркіший буде день.
Сильний вітер під час дощу — на гарну погоду.
Вечірня веселка передвіщає гарну, а вранішня — дощову погоду.
Якщо в сонячний день закриваються квіти кульбаби — буде дощ.
Конюшина лугова на негоду складає свої листочки і схиляє голівки суцвіть.
Ялина перед дощем опускає своє гілля, перед ясною погодою — підіймає.
Якщо влітку на горобині багато плодів, осінь буде дощова.
Багато горіхів і мало грибів — на снігову і сувору зиму.
Лушпиння на цибулинах тонке — зима буде м'яка, товсте і грубе — зима буде сувора.
Ластівки літають високо — на добру погоду, низько — на дощ.
Соловей всю ніч співає — на погожий день.
Горобці влітку купаються в куряві чи піску — на дощ.
Зозуля стала кувати — морозу не бувати.
Сидять бджоли у вулику й гудуть — скоро дощ буде, продовжують збирати нектар у похмуру погоду — дощу не буде.
Влітку на дощ мухи сильно гудуть, перед вітром сидять нерухомо.
Навесні багато хрущів — літо посушливе.
Кінь хропе — на негоду, пирхає — на тепло, трясе головою і закидає її догори — на дощ, лягає на землю влітку — на сиру погоду, взимку — на сніг.