Заставний Ф.Д.
Фізична географія України

Річки України: Дністер, Південний Буг, Дунай, Сіверський Донець, Кальміус

Дунай

Другою за протяжністю (після Волги) річкою Європи є Дунай, який у нижній частині на протязі 175 км є природним кордоном між Україною і Румунією. Бере початок на схилах Шварцвальду (Німеччина) і тече через десять країн — Німеччину, Австрію, Чехію, Словаччину, Угорщину, Сербію, Хорватію, Болгарію, Румунію та Україну. Його довжина — 2960 км. Дунай — важлива транспортна артерія Європи; через систему каналів він сполучається з Рейном, Ельбою та Одрою. Річка замерзає лише в холодні зими на 40-60 днів. Має великі ресурси риби, водоплавної птиці.

У межах України розташована частина Дунайських плавнів (близько 10% їх загальної площі). Дунайські плавні — унікальний район гніздування (близько 220 видів) і зимівлі (120 видів) птахів, їх відпочинку під час перельотів на південь. У Дунаї водиться понад 100 видів риб (товстолобик, карась, дунайський оселедець та ін.), промисловий вилов яких через забруднення вод різко скоротився.

У нижній частині річка утворює гирла (рукави). У межах України є Кілійське гирло (поза її межами — Сулимське і Георгіївське).

Найбільшими притоками Дунаю є Тиса і Прут. У нижній частині Дунаю розміщені сполучені з ним великі заплавні озера Кагул, Ялпуг з Кугурлуєм, Катлабуг.

Дунай має велике господарське значення для всіх придунайських країн і зокрема для України. Річка судноплавна на 2500 км від гирла.

Дністер

Великою річкою, що протікає в західній частині України, є Дністер. Його довжина — 1362 км (у межах України — 705 км). Бере початок на північно-східних схилах Українських Карпат на висоті близько 1000 м. У верхній течії Дністер є типовою гірською річкою; характеризується значним перепадом вузького звивистого річища, стрімкими і скелястими схилами долин з відносними висотами 70-100 м. У верхній частині велика швидкість течії. Тут Дністер живиться водами невеликих річок і потоків. У передгір'ї долина заболочена, завширшки до 13 км. У середній течії річка тече Подільською височиною. Долина її звужується й поглиблюється, подекуди набуваючи каньйоноподібної форми.

Гірська і передгірна частини басейну Дністра мають найгустішу річкову сітку з переважанням правих приток (Бистриця, Стрий та ін.). У середній течії Дністра переважають ліві притоки (Збруч, Смотрич, Серет та ін.). У нижній течії — невеликі пересихаючі влітку річки.

На річці споруджені греблі, ГЕС та водосховища Дубоссарське і Дністровське. Дністер судноплавний у середній і нижній течії.

У нижній течії Дністер утворює великий, в основному прісноводний Дністровський лиман, відокремлений від Чорного моря піщаним валом завширшки від кількох десятків до кількох сотень метрів. У південно-західній частині лиман сполучений з морем поглибленим Цареградським гирлом. Значну площу займають Дністровські плавні. Плавні — місце гніздування птахів. Західне узбережжя лиману — район відпочинку і лікування. Тут розташований Білгород-Дністровський морський порт, історико-архітектурна пам'ятка — Акерманська фортеця (мал. 38).

Акерманська фортеця (XIII-XV) м. Білгород-Дністровського на Дністровському лимані
Мал. 38. Акерманська фортеця (XIII-XV) м. Білгород-Дністровського на Дністровському лимані

Південний Буг

Досить великою водною артерією, що протікає паралельно Дністру, є Південний Буг. Він бере початок на Подільській височині, протікає в південно-східному напрямі між Подільською і Придніпровською височинами, впадає у Бузький лиман Чорного моря. Довжина річки — 806 км.

На своєму шляху Південний Буг прорізує вузькою і глибокою долиною південно-західну частину Українського щита. Подекуди річка порожиста, зі стрімкими високими (понад 50 м), добре відшліфованими кам'янистими берегами. В районі Первомайська, Олександрівки та деяких інших населених пунктів береги Південного Бугу набувають каньйоноподібної форми; тут долина річки звужується до 100-150 м, швидкість зростає.

Нижче Первомайська Південний Буг набуває рис рівнинної річки: його долина розширюється, течія сповільнюється, річище меандрує. Найбільшими притоками є Іква, Синюха, Мертвовід, Інгул (ліві), Вовк, Згар, Дахна, Кодима (праві).

Сіверський Донець

На крайньому сході країни протікає притока Дону — Сіверський Донець (мал. 39). Він бере початок на Середньо-руській височині. В Україні його протяжність становить 1053 км. Навесні річка повновода, восени і взимку міліє. Основними притоками Сіверського Дінця є Оскіл, Лугань, Казенний Торець.

Сіверський Донець в районі м. Слов'янська
Мал. 39. Сіверський Донець в районі м. Слов'янська

З південного схилу Донецького кряжа витікає річка Кальміус. У верхній частині вона прорізує кристалічні породи і тече між стрімкими берегами, річище її вузьке; в нижній частині воно розширюється. Річка сполучена з каналом Сіверський Донець — Донбас. Права її притока — річка Калка.

Важливу роль у житті природи відіграють малі річки, які потребують належної і постійної охорони (кількість їх останніми роками помітно зменшилась). Реалізація заходів щодо їх збереження та оздоровлення набуває першочергового значення.

Річки України, особливо її найбільшої рівнинної частини, переважно меандрують (мал. 36). Типовими формами руслових утворень в Україні є острови, рукави (відгалуження річища), коси та ін.
Густота річкової сітки на різних частинах території України неоднакова. Максимальна її величина спостерігається в Карпатах і Закарпатті (понад 1,5 км на 1 км кв), Передкарпатті (0,75 км на 1 км кв). На більшій частині території густота річкової сітки становить 0,2-0,5 км на 1 км кв).

  1. Яку роль відіграє Дунай у міжнародній торгівлі України?
  2. У якій частині країни річкова сітка найгустіша? Чому?

  1. На контурній карті підпишіть головні річки України.
  2. Схарактеризуйте річку Дністер (де бере початок, куди впадає, напрям, притоки, особливості долини, водосховища, судноплавство, прикордонні функції).
  3. Користуючись додатком 6, порівняйте довжину найбільших річок України.