Низовини і височини України
Низовини України
На рівнинних просторах України розрізняють низовини і височини. Низовини переважають у північній, північно-східній та південній частинах країни. Найбільшими з-поміж них є
- Поліська,
- Придніпровська,
- Причорноморська,
- Закарпатська низовини.
На крайній півночі лежить південна частина Поліської низовини. Загальний похил її поверхні — із заходу на схід. Рельєф низовини рівнинний, часто порушується горбоподібними підвищеннями, валами і горбами, що є результатом льодовикової і вітрової діяльності. Переважні висоти 150-200 м. Низовина заболочена (мал. 9), заторфована. Трапляється багато прісних озер, особливо на північному заході, велику площу займають ліси з переважанням сосни. Клімат м'який помірно континентальний. Поліська низовина — головний в Україні регіон осушувальної меліорації, найбільший резервуар підземних прісних вод.

Мал. 9. Поліська низовина
У північно-східній частині України розташована Придніпровська низовина, яка фактично є продовженням Українського Полісся. Межа цієї низовини проходить на заході і південному заході вздовж Дніпра, на північному сході — схилами Середньоруської височини, на сході і півдні — відрогами Приазовської височини і Донецького кряжа. Загалом Придніпровська низовина займає основну територію північної та центральної частин лівобережжя Дніпра. Пересічні висоти 50-170 м, максимальна 236 м. Відносні висоти змінюються від 20 м на півночі до 60 м на півдні. На схилах долин добре розвинута яружно-балкова мережа (мал. 10). Ерозійне розчленування надало рівнинній поверхні хвилястого характеру. У центральній і південній частинах Придніпровської низовини яри переважають на схилах долин лівих притоків Дніпра. У північній частині розвинуті льодовикові і водно-льодовикові форми рельєфу. На низовині поширені мішанолісові, лісостепові і частково степові ландшафти.

Мал. 10. Балка — кінцева стадія розвитку яру
Південну частину України займає Причорноморська низовина, яка на півдні закінчується невисокими стрімкими уступами у бік Чорного та Азовського морів. Простягається дугоподібною смугою завширшки 120-150 км. На півдні низовина переходить на Кримський півострів: на заході вона межує з Тарханкутською, на сході — з Керченською височинами, на півдні безпосередньо прилягає до Кримських гір. Західна межа Причорноморської низовини проходить південними відрогами Центральномолдавської височини, східна — переходить у Приазовську височину.
Південно-західну частину Закарпаття займає плоска, східчаста, слабо нахилена до річки Тиси Закарпатська низовина, що є частиною Середньодунайської рівнини. Ширина низовини 22-35 км, довжина 80-120 км. Середні висоти 100-120 м. Найбільшої висоти досягає Берегівське горбогір'я — до 369 м. Майже 50% площі низовини розорано. Лісів мало — 10-15%.
Височини України
Значні площі в Україні займають підвищені рівнини — височини:
- Подільська,
- Волинська,
- Хотинська,
- Придніпровська,
- Приазовська,
- Донецька.
Подільська височина (мал. 11) розташована в південно-західній частині України. На південному сході вона обмежена долиною Південного Бугу, на південному заході — долиною Дністра. На півночі височина обривається крутим уступом до плоскохвилястої низовини Малого Полісся, яке відділяє її від Волинської височини. На північному сході поступово переходить у Придніпровську височину. Подільська височина простягається смугою завдовжки 580 км, завширшки до 180 км. Пересічні висоти її становлять 280-320 м на півночі і до 150-170 м на півдні. На території височини виділяються окремі горбасті пасма: Кременецькі гори, Гологори з найвищою точкою Поділля Камулою (471 м) (див. додаток 2), Вороняки, Опілля, Розточчя, Товтри (Медобори). Товтри є залишками вапнякових бар'єрних рифів, що утворилися з відмерлих коралів неогенового періоду. На території Подільської височини поширені карстові печери.

Мал. 11. Подільська височина. На передньому плані — палац XVII ст. (с. Підгірці Бродівського району Львівської області)
На північ від Подільської лежить Волинська слабохвиляста височина (мал. 12). Вона охоплює південні частини Волинської і Рівненської областей, простягаючись від р. Західного Бугу до кордонів Житомирської області. Волинська височина невелика. Довжина її близько 200 км, ширина — 40-50 км. Пересічна висота становить 220-250 м. Найвища частина — Мізоцький кряж (342 м). Поверхня Волинської височини дуже розчленована долинами, балками, ярами. Поширені карстові форми рельєфу.

Мал. 12. Волинська височина
На південь від Подільської, в межиріччі Дністра і Пруту, розташована Хотинська височина. Вона невелика за площею. З південного заходу на північний схід простягається на 50 км, ширина її близько 22 км. Пересічна висота становить 350-400 м. Саме тут знаходиться найвища точка рівнинної частини України — г.Берда (515 м). Височина добре освоєна в господарському відношенні. Поширені дубово-грабові і букові ліси.
Велику площу на Правобережжі Дніпра займає Придніпровська височина, що лежить на схід від Подільської і Волинської височин. Межею на сході є Дніпро, на півночі — Поліська, а на півдні Причорноморська низовини. Пересічні висоти змінюються від 150-170 м на півдні до 220-240 м на півночі. Найвища точка — 323 м — знаходиться в Канівських горах. Низовина цілком лежить на Українському щиті. Поверхня її плоска, хвиляста, подекуди погорбована, має загальний похил на південний схід. На півдні розчленована глибокими річковими долинами, на сході, особливо в районі м. Канева, — численними ярами і балками.
Приазовська височина збігається з південно-східним виступом Українського щита і досягає абсолютної висоти 200-300 м. Північний схил височини вузький, стрімкий, південний — значно ширший і досягає 45-60 км, поступово переходячи у Приазовську низовину. На поверхню часто виходять кристалічні породи; вони повсюдно залягають у нижніх частинах річок, ярів і балок. Найвища точка Приазовської височини — гора Бельмак-Могила (324 м).
У північно-східну частину України вузькою смугою (40-50 км) заходять відроги Середньоруської височини, що з півночі на південь простягається майже на 1000 км. Височині властиві переважно ерозійні форми рельєфу. Поверхня нахилена в південному і південно-західному напрямах. Пересічні висоти становлять 190-200 м, максимальна 234 м. Рельєф тут горбистий. Поширені зсуви, карстові явища, яри. Деякі з ярів простягаються на кілька кілометрів.
На південному сході України лежить Донецька височина (мал. 13). Її протяжність із заходу-північного заходу на схід-південний схід — близько 350 км, найбільша ширина — до 150 км. Донецька височина межує з Придніпровською низовиною, Приазовською височиною, Приазовською низовиною і Середньоруською височиною. Середні висоти становлять 175-300 м. На височині виділяються: в південно-східній частині — Донецький кряж, на північному заході — Бахмут-Торецька рівнина. На Донецькому кряжі знаходиться найвища точка височини — гора Могила-Мечетна (367 м). Височина дуже порізана ярами і балками, трапляються осипи, обвали, зсуви, різні карстові форми, різноманітні антропогенні форми — вугільні терикони, відвали, кар'єри.

Мал. 13. Донецька височина. На задньому плані видніються терикони і копри шахт
- Спробуйте пояснити, чому на більшій частині території нашої країни переважає рівнинний рельєф.
- Назвіть і покажіть на фізичній карті найбільші низовини України. Підпишіть їх на контурній карті.
- Назвіть і покажіть на фізичній карті найвищі точки височин на території України. Скористайтесь для цього додатком 2.
- Схарактеризуйте Придніпровську низовину (положення, пересічні, максимальну висоти, форми поверхні).
- Схарактеризуйте Подільську височину за відомим вам планом. Порівняйте її з Донецькою.
- Схарактеризуйте рельєф своєї місцевості.