Скуратович О.Я., Коваленко Р.Р., Круглик Л.І.
Географія. 6 клас. Підручник для середньої школи

Оболонки Землі. Взаємодія компонентів природи

ЦЕ ЦІКАВО ЗНАТИ

Майже весь материк Антарктида вкритий льодовиковим щитом, середня потужність якого 2000 м. Проте трапляються території чисті від снігу і льоду, оточені з усіх боків льодовиком. Вода в озерах, які тут трапляються, прісна, має температуру, що досягає іноді +11°С. Температура повітря вища на 2...3°С, ніж на материку, а температура грунту досягає +2,5°С. Такі райони в Антарктиді називають оазисами. Причини утворення оазисів в Антарктиді досі цілком не з'ясовані.

Тільки відвідавши тайгу Північної Америки, дістанеш уявлення, що це таке. Щільність дерев дуже велика. Протягом багатьох сотень кілометрів стоять вони з переплетеними гілками, утворюючи непрохідний бар'єр. Багато озер, трапляються торфовища, що утворюють щось схоже на зарослі озера. Важко уявити, як можна знайти шлях у цьому лабіринті проток і зв'язаних одне з одним озер. Суходолом пройти через тайгу майже не можливо.

Найбільша пустеля земної кулі — Сахара — розташована в Північній Африці. Постійних річок у пустелі немає. Найдовша річка Ніл, що тече через пустелю, є транзитною. Поверхня Сахари різноманітна. В основному це кам'яниста пустеля, виметена вітром.Рослинність дуже бідна, подекуди її зовсім немає. Вода трапляється тільки в оазисах, де розташовані поселення. Частина жителів Сахари кочує, переганяючи худобу в пошуках пасовищ від оазису до оазису.

Характерною рисою рослинного ландшафту африканської савани є розкидані повсюдно по слабохвилястій поверхні невеликі групи дерев і чагарників або поодинокі дерева, що стоять на тлі густого трав'янистого покриву. Виділяють трав'янисту савану і савану-ліс. Якшо в савані мало дерев, її називають трав'янистою, лучною або злаковою. Характерними злаками савани є слонові трави. В Африці савана займає близько 40% площі материка.

Постійне тепло, надлишок води і вологе повітря створюють в Амазонії чудові умови для розвитку рослинності. Величезні дерева на висоті утворюють щільний звід з листя. Трапляються дерева заввишки до 90 м з міцними підпорками — стовбурами, що мають в обхваті понад 12 м. Це рослинне царство переплетене ліанами завтовшки іноді з тулуб людини. Дерева в цьому лісі завжди зелені, і кількість деревних видів набагато перевищує кількість трав'яних. Зелений звід перешкоджає сонячним променям досягти землі, і внизу панує темрява.

На острові Комодо (Індонезія) живуть дракони — гігантські ящірки-варани. Найбільші з них досягають трьох метрів. Живляться вони як рослинною, так і тваринною їжею. Є випадки полювання варанів на оленів, коли варани збивали з ніг оленів ударом хвоста.

У заповіднику Асканія-Нова утримується близько 50 видів тварин майже з усіх материків земної кулі: зебри, бізони, зубри, страуси та ін. Вони повністю акліматизувались в українських степах.

У 1949 році при Міжнародній спілці з охорони природи і природних ресурсів було створено комісію, яка мала зареєструвати види рослин і тварин, що потребували захисту, а також скласти рекомендації щодо їх врятування. До складу комісії ввійшло 15 відомих біологів з різних країн світу. Комісія склала світовий список тварин, яким з тих чи інших причин загрожувало зникнення. Цей список дістав назву Червоної книги. Червоний колір — сигнал небезпеки.

Перше видання Червоної книги (в 2-х томах) вийшло у світ у 1963 році. Пізніше Червоні книги було створено і в окремих країнах, зокрема і в Україні.

ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ

 1. Опиши природний комплекс своєї місцевості за планом:
  1. географічне положення (в якій частині України розташована твоя місцевість),
  2. особливості рельєфу і складу гірських порід (який рельєф — рівнинний чи гірський; якими гірськими породами складена поверхня — осадовими, метаморфічними, магматичними),
  3. як людина змінює земну поверхню?
  4. як поверхневі й підземні води використовуються людиною?
  5. як грунти, рослинність і тваринний світ змінені діяльністю людини?
 2. Розкажи про взаємозв'язки між компонентами природного комплексу своєї місцевості.

ТЕМИ ДЛЯ САМОСТІЙНОГО ВИСТУПУ (на вибір)

 1. Природні території краю, що охороняються.
 2. Екологічні проблеми свого району.
 3. Рідкісні тварини й рослини своєї області.
 4. Вплив діяльності людини на природу рідного краю.

ПИТАННЯ ДО ПІДСУМКОВОГО ЗАНЯТТЯ

 1. Що називається географічною оболонкою? Які її складові частини?
 2. Що таке природний комплекс?
 3. Які взаємозв'язки між компонентами природного комплексу?
 4. Назви найбільші природні комплекси Землі.
 5. Охарактеризуй природні зони планети.
 6. У чому полягає залежність людини від природи?
 7. Як людина впливає на зміни природних комплексів?
 8. Для чого створюються заповідники і національні парки?
 9. Що вивчає наука екологія?
 10. Що ми розуміємо під словами «екологічні проблеми»?