Скуратович О.Я., Коваленко Р.Р., Круглик Л.І.
Географія. 6 клас. Підручник для середньої школи

Світовий океан та його частини

§ 22. Світовий океан та його частини

Світовий океан — виняткове творіння природи, колиска життя на Землі, комора різноманітних ресурсів. Він становить основну частину гідросфери, вкриваючи 71% поверхні нашої планети. Залежно від будови дна, обрисів берегів материків, розташування груп островів, руху вод у Світовому океані виділяють океани, моря, затоки, протоки.

Океани

Океан — найбільша частина Світового океану, обмежена материками.

На Землі умовно виділяють чотири океани. Межами океанів є береги материків, і лише у південних широтах їх межами прийнято вважати лінії меридіанів від крайніх точок материків. Найбільший з океанів — Тихий, площа якого становить 1/3 загальної поверхні земної кулі. В ньому розташована найглибша западина світу — Маріанський жолоб (-11022 м).

Атлантичний океан — другий за площею, становить 1/4 площі Світового океану. Зі сходу він омиває береги Північної і Південної Америки, з заходу — береги Європи і Африки.

Індійський океан — третій. Його розміри становлять лише 1/5 частину Світового океану. Проте на його площі можна розмістити пів Євразії.

Північний Льодовитий океан — найменший за площею і наймілкіший. Він становить 1/20 площі Світового океану. Його межі проходять по північних узбережжях Євразії і Північної Америки.

Моря, затоки і протоки

Море — це частина океану, яка більш-менш відособлена від нього ділянками суходолу, групами островів або підвищенням дна. Море відрізняється від океану, до якого воно входить, температурою і солоністю води, течіями та іншими ознаками. Історично назви морів збереглися і за двома величезними озерами світу — Каспійським та Аральським, хоч вони й не сполучаються з Світовим океаном.

Розрізняють моря внутрішні й окраїнні. Внутрішні — це ті, що глибоко вдаються в суходіл і сполучаються з Океаном однією або кількома протоками. Наприклад, Азовське, Чорне, Середземне. Окраїнні моря — це ті, що трохи вдаються в суходіл і відділяються від океану островами, півостровами і нерівностями дна. Наприклад: Берингове, Баренцове.

Затока — частина моря, океану (іноді річки, озера), що глибоко вдається в суходіл. Наприклад: біля берегів України — Одеська затока, в західній частині Європи — Біскайська, на півдні Євразії — Бенгальська. (Знайди їх на карті.)

Протока — порівняно вузька смуга води, що розділяє які-небудь ділянки суходолу і сполучає суміжні водні басейни або їх частини. Наприклад, Берингова протока відділяє Євразію від Північної Америки і сполучає два океани — Тихий і Північний Льодовитий. Керченська протока відділяє Керченський півострів від Таманського і сполучає Азовське і Чорне моря.

Суходіл в Океані

В безкрайніх просторах Світового океану розкидані різні за своїми розмірами ділянки суходолу — це материки і острови. Материк — величезна ділянка суходолу, що з усіх або майже з усіх сторін оточена морями або океанами.

Відшукай на карті всі материки

Острови — порівняно невеликі ділянки суходолу, з усіх боків оточені водою. Якщо острови розташовані групою недалеко один від одного, то таку групу називають архіпелагом. Найбільший острів — Гренландія. Він за територією в 3,5 раза більший за Україну.

За утворенням острови поділяються на: материкові, вулканічні і коралові.

Материкові — це частини материка, що відділились внаслідок руху земної кори. Розташовані в основному на материковому шельфі. Наприклад, острів Мадагаскар.

Відшукай острів Мадагаскар на карті

Вулканічні — утворилися внаслідок виверження вулканів на дні морів і океанів. Вони невеликі за розмірами, розміщуються групами, в рельєфі відрізняються підвищеними конусами вулканів. До них належать Гавайські, Курильські та інші острови Тихого океану.

Коралові острови складені вапняковими скелетами коралових поліпів — найдрібніших тварин, що живуть у тропічних частинах океанів. Вони утворюються на мілководді (до 50 м) між 30° пн.ш. і 30° пд.ш., там, де можуть розвиватись поліпи. Найбільша коралова споруда в світі — Великий Бар'єрний риф біля східних берегів Австралії. Якщо кораловий острів має форму суцільного або розірваного кільця, його називають атол.

Відшукай Великий Бар'єрний риф на карті

Півострів — ділянка суходолу, оточена з трьох боків водою, а з четвертого з'єднана з суходолом. Найбільшим півостровом у світі є Аравійський. На його території могло б розміститися майже п'ять територій України. В Україні найбільший півострів — Кримський.

Висновки

  1. Світовий океан становить основну частину гідросфери, вкриваючи 71% поверхні Землі.
  2. У Світовому океані виділяють такі частини: океани, моря, затоки, протоки.
  3. Суходіл в океані (морі) — острови й півострови. За походженням розрізняють материкові, вулканічні і коралові острови.